خانه » خبری و خواندنی » بعضی آثار در حوزه حجاب شتابزده نوشته شدند / عرفانی
 

 

بعضی آثار در حوزه حجاب شتابزده نوشته شدند / عرفانی

نویسنده کتاب «پنجشنبه فیروزه‌ای» گفت: بعضی آثار در حوزه حجاب شتابزده نوشته شده‌اند.

بعضی آثار در حوزه حجاب شتابزده نوشته شدند / عرفانی

به گزارش حوزه ادبیات گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛ سارا عرفانی، نویسنده، در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، با بیان اینکه جنس ادبیات و داستان طوری است که می‌شود موضوعاتی همچون حجاب و عفاف را در آن گنجاند، اظهار کرد: این مباحث را به خوبی می توان از طریق ادبیات با مخاطب در میان گذاشت. ولی متاسفانه فکر می‌کنم کار زیادی در این حوزه صورت نگرفته هست. بعضی آثار در حوزه حجاب شتابزده نوشته شدند و یا خبر آن‌ها به شکل کلیشه ارائه شده است و بنای مستقیم گویی داشته‌اند.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم مخاطب نوجوان و جوان را به حجاب علاقه‌مند کنیم و یا اطلاعات مخاطب را در این زمینه زیاد کنیم، با پرداختن کلیشه‌ای به چنین موضوعاتی جهت او دلزدگی ایجاد می‌کنیم.

عرفانی با تاکید بر اینکه وقت آن رسیده که تیمی تشکیل دهیم و دقیق‌تر بر روی موضوعاتی همچون حجاب کار کنیم، عنوان کرد: می توانیم کار خوب و نیرومند سفارش بدهیم. اینکه هر نویسنده ای بر اساس دغدغه‌هایش به مباحث متفاوت بپردازد خوب هست. ولی تصور می کنم نهادهایی هم باید این سرمایه‌گذاری مادی و معنوی را داشته باشند تا از دل آن چند کتاب خیلی خوب درباره حجاب و عفاف انتشار شود.

بعضی آثار در حوزه حجاب شتابزده نوشته شدند / عرفانی

وی کتاب «جشن باغ صدری» عذرا موسوی را یکی از آثار خواندنی در حوزه عفاف و حجاب دانست و گفت: از این جنس آثار ادبی کمتر دیده‌ایم. خیلی‌ها به من مراجعه می‌کنند که چند رمان و داستان راجع به حجاب به آن‌ها معرفی کنم و دستمان در این زمینه خالی هست. باید به قدری کار مرتبط با حجاب داشته باشیم که هر کسی با سلیقه خودش بتواند با این آثار ارتباط بگیرد.

این نویسنده با بیان اینکه مسئله اندیشه، تحقیق و پژوهش اطراف یک اثر بسیار مهم و متاسفانه در بین اهالی ادبیات و هنر مغفول مانده هست، اظهار کرد: اگر مضامین مد نظر به افراد متخصص و صاحب نظر سپرده نشود، در نهایت نیز اثر مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

عرفانی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: تلاش کردم تا در رمان «پنجشنبه فیروزه‌ای» به عنوان حجاب به دور از کلیشه‌های مرسوم بپردازم. البته عنوان مهم این کتاب حجاب نیست و تلاش داشتم تا به شکل غیر مستقیم قدمی در این راه بردارم. خیلی ها می گفتند که بعد از خواندن این رمان، نخستین باری بود که دختری مذهبی و چادری را در داستان باور کرده‌اند و از خواندن داستان لذت برده‌اند. تلاش کردم اجازه بدهم خواننده از داستان و دنبال کردن قصه لذت ببرد و به جنبه های ظاهری حجاب و بازی با رنگ ها و … اشاره داشتم و این نخستین چیزی بود که می توانستم به آن بپردازم.

نویسنده کتاب «پنجشنبه فیروزه‌ای» گفت: بعضی آثار در حوزه حجاب شتابزده نوشته شده‌اند.

انتهای پیام/

گلايه نويسنده جوان از كم توجهی به عنوان حجاب در رمان‌های ايرانی

واژه های کلیدی: نویسنده | داستان | مخاطب | خواندن | حجاب زن | حجاب در داستان ايرانی | مسئله عفاف و حجاب |

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>