خانه » پزشکی و سلامت » درمان جای جوش‌ صورت ،چگونه جای جوش ها را از بین ببریم و محو کنیم
 

 

درمان جای جوش‌ صورت ،چگونه جای جوش ها را از بین ببریم و محو کنیم

یک متخصص پوست و مو در خصوص علل ایجاد جوش در ناحیه صورت، پشت و بازوها و راه‌های درمان آن توضیحاتی را ارائه داد. رویا گستری متخصص پوست و

درمان جای جوش‌ صورت ،چگونه جای جوش ها را از بین ببریم و محو کنیم

یک متخصص پوست و مو در خصوص علل ایجاد جوش در ناحیه صورت، پشت و بازوها و راه های درمان آن توضیحاتی را ارائه داد.

رویا گستری متخصص پوست و مو در گفت و گو با گروه تحریریه سایت جوان؛ در خصوص عوامل موثر در بروز آکنه (جوش های غرور جوانی) اظهار کرد: فعالیت غدد چربی پوست (غدد سباسه) و مسائل ژنتیکی در پیدایش آکنه نقش دارند.

وی بیان کرد: در افرادی که پوست های چرب دارند جوش های غرور جوانی مشاهده می شوند،  به طور معمول این جوش ها از سنین بلوغ و با ترشح و فعالیت هورمون های جنسی شروع می شوند که با زیاد کردن ترشح این هورمون ها چربی پوست زیاد می شود و زمینه را جهت بروز آکنه در افرادی که مستعد هستند، فراهم می کند.

درمان جای جوش‌ صورت ،چگونه جای جوش ها را از بین ببریم و محو کنیم

این متخصص پوست و مو عنوان کرد: البته بعضی اوقات در سن ۲۵ سالگی جهت نخستین بار جوش ها بروز پیدا می کنند.

گستری محل مرسوم جوش ها را نواحی دانست که غدد چربی تراکم و تمرکز بالایی در آن مناطق دارند مانند صورت و به خصوص قسمت مرکزی آن مانند پیشانی، بینی، گونه و چانه، پشت، بازو ها و افزود: آکنه دارای شدت های مختلفی است و در فرم های ملایم، میانگین و شدید دیده می شود.

وی تاکید کرد: آکنه به صورت برجستگی های قرمز رنگ در سطح پوست مشاهده می شود که گاهی اوقات چرکی بوده و در بعضی اوقات عمق این ضایعات زیاد هست، همچنین در فرم های خفیف معمولاً جای جوش بر روی سطح پوست باقی نمی ماند، ولی در فرم های میانگین و شدید اغلب اِسکار (جای جوش) بر روی سطح پوست دیده می شود.

این متخصص پوست و مو تصریح کرد: اسکار یا جای جوش به صورت سوراخ یا فرورفتگی در سطح پوست مشاهده می شود که در بعضی از مواقع گوشت اضافی و برجستگی به خصوص در ناحیه پشت و بازو ها در افرادی که مستعد مبتلا به کِلوئید یا گوشت اضافی هستند، ایجاد می کند.

یک متخصص پوست و مو در خصوص علل ایجاد جوش در ناحیه صورت، پشت و بازوها و راه‌های درمان آن توضیحاتی را ارائه داد. رویا گستری متخصص پوست و

گستری با بیان اینکه آکنه در ناحیه پشت در مردان از شیوع بیشتری برخوردار هست، اظهار کرد: در ناحیه پشت و بازو ها اِسکار به صورت برجستگی هایی بوده که در واقع درمان آن ها سخت و با زیاد کردن بافت کلاژن و فیبروز پوست همراه است.

وی افزود: در مواقعی که آکنه فرم ملایم تا میانگین دارد به وسیله دکتر محلول های آنتی بیوتیک موضعی یا دارو هایی تجویز می شوند که تراکم پروپیونی باکتر (propioni bacter) (باکتری موثر در مکانیزم آکنه) را در سطح پوست کم کردن می دهد. همچنین گروهی دیگر از این دارو ها ترشح غدد چربی در سطح پوست را کم کردن می دهند.

این متخصص پوست و مو دارو های ضد آکنه را شامل دارو های موضعی محلول های الکلی، کِرِم های لایه بردار یا ضد جوش با مکانیزم های متفاوت دانست و عنوان کرد: در مواقعی که آکنه دارای شدت میانگین و شدید است دارو های خوراکی نیز به وسیله دکتر تجویز می شود. از جمله دارو های موثر روی باکتری جوش می توان به «تترا سایکلین» یا «داکسی سایکلین» اشاره کرد.

گستری تاکید کرد: آکنه با زیاد کردن سن بیمار خود به خود اصلاح پیدا می کند، ولی جای جوش ها باقی می ماند؛ بنابراین بیمار ناگزیر است که جهت از بین بردن اِسکار از لیزر و درمان های پیچیده ای استفاده کند و این درمان ها در عالی ترین شرایط تنها ۶۰ تا ۷۰ درصد میزان موفقیت دارد.

وی تصریح کرد: جوش ها به خاطر عوض کردن فرمی که در روی پوست ایجاد می کنند به خصوص در افراد جوان آزار دهنده هستند. درمان در جهت این است که فرد چنین جوش هایی نزند حتی اگر بیمار جوش هایش را دستکاری نکند در موارد شدید که ضایعات نواحی عمقی پوست را درگیر می کنند حتی بدون دستکاری این جای جوش باقی می ماند.

این متخصص پوست و مو گفت: در سال های اخیر جهت درمان فرم های شدید آکنه از قرص های «ایزوترتینوئین» با نام تجاری آکوتان استفاده می شود. این قرص از ترکیبات ویتامین A خوراکی است.

درمان جای جوش‌ صورت ،چگونه جای جوش ها را از بین ببریم و محو کنیم

گستری بیان کرد: قرص «ایزوترتینوئین» عوارض قابل توجهی دارد، ولی تحت نظر دکتر این عوارض قابل کنترل بوده و از ایجاد اِسکار جلوگیری می کند. در شروع درمان بیمار آزمایش می دهد و سپس هر ۲ ماه یکبار این آزمایش تکرار می شود.

وی عنوان کرد: از عوارض قرص آکوتان می توان به زیاد کردن چربی خون یا اختلال در آنزیم های کبدی اشاره کرد. مردان جوانی که در ناحیه پشت و بازو دارای جوش های زیاد هستند و نمی توان جهت درمان آن ها از دارو های موضعی استفاده کرد در این مواقع از دارو های آنتی بیوتیک خوراکی یا آکوتان کمک گرفته می شود.

این متخصص پوست و مو اظهار کرد: در بعضی اوقات افراد به علت مصرف کِرِم های آرایشی دچار آکنه می شوند. در نتیجه اشخاص باید از لوازم آرایشی فاقد چربی استفاده کنند. همچنین احتمال بروز جوش در کسانی که با روغن و مواد نفتی سر و کار دارند، زیاد است.

گستری یادآور شد: مصرف دارو های کورتون خوراکی یا تزریقی در طولانی مدت، دارو های هورمونی که بعضی از افراد در کلوب های بدنسازی مصرف می کنند و قرص های ضد سل نیز می تواند باعث پیدایش جوش در افراد شود.

یک متخصص پوست و مو در خصوص علل ایجاد جوش در ناحیه صورت، پشت و بازوها و راه‌های درمان آن توضیحاتی را ارائه داد. رویا گستری متخصص پوست و

واژه های کلیدی: آنتی بیوتیک | متخصص پوست | استفاده | خوراکی | برجستگی | متخصص پوست و مو | کلاژن و فیبروز پوست | آنتی بیوتیک موضعی

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>