خانه » پزشکی و سلامت » ایجاد اعتماد به نفس در کودکان و تقویت آن
 

 

ایجاد اعتماد به نفس در کودکان و تقویت آن

ایجاد اعتماد به نفس در کودکان و تقویت آن

اعتماد به نفس کودکان خود را تقویت کنید

اعتماد به نفس کودکان خود را تقویت کنید

اعتماد به نفس کودکان خود را تقویت کنیداعتماد به نفس کودکان خود را تقویت کنید

اعتماد به نفس در واقع ایمان داشتن به این امر است که شخص توانایی انجام بسیاری از کارها را دارد. حال اگر این حس در کودکی پرورش یابد، در بزرگسالی نیز در تمام لحظات شخص این احساس را با خود به همراه خواهد داشت، و یکی از پایه های موفقیت شخص در همین مقطع شکل می گیرد.

خانواده اولین جامعه است که کودک در آن قرار می گیرد و مهمترین نقش تربیتی را در ساختن آینده کودک بر عهده دارد . یکی از مهمترین مسائل ی که در برخورد با کودکان باید مورد توجه والدین قرار گیرد، مسئله اعتماد به نفس کودک  است . در مورد افزایش اعتماد به نفس کودک، پدر و مادر دارای اهمیت ویِژه هستند ، و نقش ویِژه ای را در این زمینه ایفا می کنند.

اعتماد به نفس  در واقع ایمان داشتن به این امر است که شخص توانایی انجام بسیاری از کارها را دارد. حال اگر این حس در کودکی پرورش یابد، در بزرگسالی نیز در تمام لحظات شخص این احساس را با خود به همراه خواهد داشت، و یکی از پایه های موفقیت شخص در همین مقطع شکل می گیرد.

بي قيد و شرط عشق بورزيد
اعتماد به نفس  كودك وقتي شكوفا مي‌شود كه نوعي علاقه بي قيد و شرط را ببيند، عشقي كه مي‌گويد «دوستت دارم، هركه باشي و هرچه انجام بدهي». وقتي كودكتان را صرفنظر از توانايي هايش، مشكلاتش، اخلاقش، يا قدرتش مي‌پذيريد، به او بيشترين یاری را مي‌كنيد. بنابراين، او را در عشق خود غرق كنيد. او را تا مي‌توانيد بغل كنيد، ببوسيد و به پشتش بزنيد و فراموش نكنيد به او بگوييد كه چقدر دوستش داريد. وقتي مجبوريد در مورد ي به او تذكر بدهيد ، به او بفهمانيد تذكر شما در مورد   رفتارش  است و نه خودش . مثلا، به جاي اين كه بگوييد «خيلي پسر شرّي هستي. چرا درست نمي‌شي؟ به او بگوييد، «لطفا تو خونه فوتبال بازي نكن. فوتبال بازي بيرون از خونه است».

با ادب باشید
نکته دیگر این که در روابط کلامی  بین خود و کودک تان ادب را رعایت بکنید ، هر گاه کاری را از او می خواهید از او خواهش بکنید ، و هیچ گاه تشکر کردن را از یاد نبرید. و هرگز مهمترین تقویت کننده اعتماد به نفس را فراموش نکنید به کودکتان بگویید که او را رفیق دارید و او را در آغوش بکشید. این کار شما شدت علاقه و ارزش ی را که برای فرزندتان قائل هستید به او منتقل خواهد کرد.

توجه كنيد
وقتي را براي توجه كامل به كودك خود كنار بگذاريد. اين بسيار به احساس اعتماد به نفس كودك شما یاری مي كند چون به او اين پيغام را مي‌دهد كه شما فكر مي‌كنيد او با ارزش و ارزشمند است. قطعا نبايد زمان زيادي باشد؛ تنها   چند لحظه‌  كه وقتي مي‌خواهد با شما حرف بزند، دست از سركشي به صندوق پست مي‌كشيد يا تلويزيون را خاموش مي‌كنيد تا جواب سوالش را بدهيد. با او رابطه چشمي برقرار كنيد تا معلوم باشد كه واقعا داريد به چيزي كه مي‌گويد گوش مي‌دهيد. اگر وقتتان كم است، بدون ناديده گرفتن نيازهايش اين نكته را به او بگوييد. بگوييد «خب تمام اتفاقهاي  تمرين فوتبال را برام تعريف كن، بعد كه تموم شد بايد برم شام درست كنم».

انتخاب  بر عهده کودک
برای کودک تان شرایطی را مهیا بکنید که بتواند انتخاب نماید . بگذارید بین کیف صورتی و قرمز امکان انتخاب داشته باشد، با این کار شما به کودک تان راههای اتخاذ تصمیم را آموخته اید. حس خلاقیت کودکان را به کار اندازید و آنها را تشویق بکنید تا با شما در کارها سهیم شوند. تا آنجا که امکان دارد در کار آنها دخالت نکنید. اگر کودک تان علاقمند به آموختن مهارتهای خاصی است، برای آموزش آن مهارت برای او  زمان صرف بکنید . اگر در زمان کار ی کودک شما باعث ریخت و پاش و کثیفی منزل شد، با او برخورد نا مناسب نداشته باشید، زیرا اکثرا کار کودکان با ریخت و پاش و شلوغی همراه است . به فرزندتان مسئولیت هایی مناسب با سن شان واگذار بکنید این باعث احساس ارزشمند ی می شود.

محدوديت‌ها را يادش بدهيد
چند قانون منطقي براي كودك خود وضع كنيد. مثلا، اگر به او مي‌گوييد كه موقع دوچرخه سواري در خيابان بايد كلاه  سرش بگذارد، اجازه ندهيد بدون كلاهش به خانه دوستش برود. اگر بداند كه بعضي قوانين خانوادگي نقشِ روي سنگ شده اند، احساس امنيت بيشتري مي‌كند و به زودي بر طبق انتظارات شما زندگي خواهد كرد. تنها بكوشيد واضح و باثبات باشيد  و نشان دهيد كه به او اعتماد داريد و از او انتظار داريد كه كار درست را انجام دهد.

با کودک تان در ارتباط دائم باشید
اگر به هر دلیل ی مجبور هستید چند روز را به دور از فرزندتان سپری بکنید قطعا ً برای او توضیح دهید به چه علتی در کنار او نیستید ،و در این چند روز چه کسی از او مراقبت خواهد کرد . اگر می توانید در این گونه از مواقع برای کودک تان عکس بفرستید و در روز چندین بار با او به صورت تلفنی حرف نمایید، و به او بگویید تا چه میزان دلتان برایش تنگ شده است. قبل از رفتن برای کودک تان کارت پستال و یا هدایای کوچک را در گوشه و کنار اتاقش پنهان بکنید تا به این وسیله به او ثابت بکنید که در لحظاتی نیز که در کنار او نیستید، برای شما ارزشمند است.

از ريسك كردن‌هاي سالم استقبال كنيد
كودكتان را به كشف چيزي تازه، مثل میل کردن غذايي مفرق ، يافتن دوست ها تازه، يا اسكيت سواري تشويق كنيد. با اين كه هميشه اقطعا ل شكست وجود دارد اما بدون ريسك كردن موفقيت نیز به دست نمي آيد. پس به كودك خود اجازه‌ي تجربه‌هاي كم تهدید را بدهيد و در مقابل تقاضاهاي او در دخالت خود پایداری كنيد. برای مثال سعي نكنيد به محض اين كه از خواندن كلمه‌اي دشوار احساس ياس كرد، او را «نجات» دهيد. پريدن وسط كار او و گفتن اين كه «خودم مي‌كنم» او را وابسته بار مي‌آورد و اعتماد به نفس  او را كم مي‌كند. شما با برقراري تعادل در نياز به حمايت از او و نياز او به تجربه كردن كارهاي تازه اعتماد به نفسش را شكل خواهيد داد.

شجاعانه با مسائل برخورد بکنید
به کودک تان بیاموزید در برخورد با مسائل شجاع باشد و این را بداند که شما در تمام طول مسیر در کنار او هستید. به او بیاموزید تا مبارزه نماید و خلاقانه در این مسیر تصمیم بگیرد . تا آنجا که می توانید به آنها زمان دهید تا مسائل خود را حل کنند و اگر احساس کردید در این زمینه نیاز به کمک دارند، می توانید دخالت بکنید .به کودک تان بیاموزید در برخورد با مسائل باشد و این را بداند که شما در تمام طول مسیر در کنار او هستید و به او بیاموزید تا مبارزه نماید و خلاقانه در این مسیر تصمیم بگیرد.

اجازه بدهيد غلط كند
اما يك جنبه حق انتخاب دادن و تهدید پذيري اين است كه كودكتان در معرض غلط قرار مي‌گيرد. اينها درسهاي ارزشمند ي براي اعتماد به نفس  كودكتان هستند . بنابراين اگر كودكتان با زمان تلف كردن در اتاق خوابش از اتوبوس مدرسه جا مانده است، او را تشويق كنيد كه بينديشد دفعه بعد چگونه رفتار كند بهتر است. به اين ترتيب اعتماد به نفس ش آسیب نمي‌بيند و خواهد فهميد كه گاهي مي‌شود غلط كرد. دانيل مير، استاديار آموزش ابتدايي در دانشگاه ايالت سان فرانسيسكو مي‌گويد اگر خودتان غلط كرديد، به آن اعتراف كنيد. پذيرش و اصطلاح غلط ات پيغام قدرتمندي به فرزندتان مي‌رساند و پذيرش مشكلات را براي كودك ساده ‌تر مي‌كند.در مورد افزایش اعتماد به نفس  کودک،والدین دارای اهمیت ویِژه هستند

یاد بدهید تا از خود دفاع نماید
برای اینکه فرزندتان بتواند بر موقعیت های اضطراب آور غلبه نماید نیاز دارد تدابیری آموخته باشد.به طور مثال اگر در جمعی کودکان دیگر فرزند شما را اذیت می کنند به او یاد دهید تا چگونه از خود دفاع نماید . به طور مثال به او عبارات ی را آموزش دهید تا در این مواقع از آنها مصرف نماید ، بدین ترتیب او  احساس اطمینان خاطر زیادتری خواهد کرد.

روی آیینه حمام بنویسید،تولدت مبارک
در زندگی روزمره خلاقیت های بسیار کوچک می تواند برای کودکان بسیار جالب باشد. به طور مثال در روز تولد فرزندتان با یک ماژیک بر روی آیینه حمام بنویسید، تولدت مبارک، و یا بشقابی  را برای کودک خود تهیه بکنید و در مراسم های ویِژه از آن مصرف بکنید . مثلاً زمانی توانست یک سوره کوچک از قرآن را حفظ نماید .

احساس همدردي كنيد
اگر كودكتان خودش را به شكلي ناخوشايند با خواهر برادرها يا همسالانش مقايسه مي‌كندبرای مثال مي گويد: «چرا نمي تونم مثل دوستم توپ پرت كنم» ، با او همدردي كنيد و بعد روي يكي از توانايي‌هايش تاكيد كنيد. برای مثال بگوييد، «آره راست مي‌گي. دوستت توپ پرت كن ِ بهتر يه. تو نیز خيلي تند مي‌دوي». اين به كودكتان یاری مي‌كند متوجه شود كه ما تمام نقاط قوت و ضعفي داريم و لازم نيست كه قطعا بي عيب باشد تا احساس بهتر ي در مورد خودش داشته باشد.

از اتفاقات مثبت تجليل كنيد
تمام تشويق  پذير هستند ، بنابراين سعي كنيد چيزهاي بهتر ي را كه كودكتان در روز انجام مي‌دهد با صداي بلند اعلام كنيد. برای مثال به پدرش بگوييد «پيتر امروز تمام تكاليفش را سريع انجام داد». با اين كار او را در معرض  تحسين خود و جواب دلگرم كننده‌ي پدرش قرار مي‌دهيد. واضح و معین بيان كنيد. به جاي اين كه بگوييد « بهتر بود» بگوييد «ممنون كه ميز شام را چيدي». اين دركِ انجام كار و ارزش فردي را در او بالا مي‌برد و به او اجازه مي‌دهد دقيقا بداند چه کاری را درست انجام داده است.

بهتر گوش كنيد
اگر كودكتان نياز به حرف زدن دارد، بايستيد و به چيزي كه براي گفتن دارد بهتر گوش دهيد. او نياز دارد احساس كند كه افكارش، احساساتش، خواسته‌ها و نظراتش با ارزش هستند . به او یاری كنيد با نام گذاشتن روي احساساتش با آنها آسان كنار بيايد. بگوييد «مي‌فهمم كه ناراحتي چون نمي‌تواني به آن مهماني بروي». با پذيرفتن احساساتش بدون قضاوت در مورد آنها، به احساسات او اعتبار مي‌بخشيد و نشان مي‌دهيد كه براي چيزي كه مي‌خواهد بگويد ارزش قايليد. اگر احساسات خودتان را با او سهيم كنيد برای مثال اگر بگوييد:«من نگران مامان بزرگم. خيلي مريضه»، او نیز در بيان احساسات خودش اعتماد به نفس پيدا مي‌كند.

از مقايسه اجتناب كنيد
نظراتي مثل «چرا سعي نمي‌كني مثل برادرت باشي؟» يا «چرا مثل دوستت مودب نيستي؟» تنها كودكتان را به ياد مشكلاتش مي‌اندازد و  در او احساس خجالت، حسادت و رقابت را تشديد مي‌كند. حتي مقايسه‌هاي مثبت مثل «تو بهترين بازيكني» نیز به طور بالقوه مخرب اند چون چون كودك به سختي مي تواند هميشه بر طبق اين تصوير خود را بسازد. اگر بگذاريد كودكتان بداند كه او را به خاطر منحصر به شخص بودنش تحسين مي‌كنيد، او نیز ارزش بيشتري براي خودش قايل مي‌شود.

تشويق كنيد
هر كودكي نياز به شكلي از حمايت از جانب عزيزانش دارد كه پيغام مي‌دهند «ما به تو ايمان داريم. ما تلاش هايت را مي‌بينيم. ادامه بده!» تشويق يعني تشخيص دادن پيشرفت  و نه تنها انعام دادن به نتيجه اي. پس اگر كودكتان با مسئله‌ي رياضي دست و پنجه نرم مي‌كند، به جاي اين كه بگويي «نه اينطوري نيست.

بگذار برات حلش كنم»، بگوييد «خيلي داري تلاش مي‌كني. تقريبا به جواب رسيدي»فرق ي بين تحسين و تشويق هست. تحسين انعام به انجام كار است، در حالي كه تشويق انعام به شخص است («تو تونستي» به جاي «من به تو افتخار مي‌كنم»).

تحسين ممكن است به كودك بفهماند كه فقط وقتي «بهتر » است كه کاری را درست انجام داده باشد. از سوي ديگر، تشويق به رسميت شناختن تلاش است. گفتنِ «خب بهم بگو بازي چگونه بود. ديدمت چگونه حمله مي‌كردي» مفيدتر از گفتن «تو بهترين بازيكن تيمي» عمل مي‌كند.

تحسين بيش از اندازه اعتماد به نفس را خدشه دار مي‌كند چون فشاري براي انجام كار و نياز همیشگی ي به تاييد ديگران ايجاد مي‌كند. بنابراين تحسين را كناري بگذاريد و آزادانه او را تشويق كنيد؛ اين به كودكتان یاری مي‌كند تا با احساس بهتر ي نسبت به خود افزایش پيدا كند

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>