خانه » خبری و خواندنی » نقل «بیژن و منیژه» از سوی نوجوان کرمانشاهی در جشنواره‌ قصه‌گویی
 

 

نقل «بیژن و منیژه» از سوی نوجوان کرمانشاهی در جشنواره‌ قصه‌گویی

فائزه امیری نوجوان کرمانشاهی با داستان «بیژن و منیژه» در بیستمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون پرورش فکری حضور خواهد یافت.

نقل «بیژن و منیژه» از سوی نوجوان کرمانشاهی در جشنواره‌ قصه‌گویی

به گزارش حوزه ادبیات گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛ فائزه امیری نوجوان کرمانشاهی با داستان «بیژن و منیژه» در بیستمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون پرورش فکری حضور خواهد یافت.

این قصه‌گوی نوجوان در توضیح شرح حال حضور خود در این جشنواره گفت: سال قبل نیز در بخش استانی این رقابت‌ رتبه آوردم، ولی نتوانستم به عنوان برگزیده در خود جشنواره شرکت کنم.

او افزود: امسال هم مثل سال گذشته تصمیم گرفتم با داستانی از شاهنامه در این مسابقه شرکت کنم.به همین علت مجموعه‌ 10 جلدی «نامه‌ نامور» را مطالعه کردم و به نظرم داستان مناسبی نبود. بعد از آن هم چند نقالی در این زمینه دیدم و در آخر روایت مهم را در شاهنامه مطالعه کردم.

نقل «بیژن و منیژه» از سوی نوجوان کرمانشاهی در جشنواره‌ قصه‌گویی

برگزیده‌ بیستمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی در بیان ویژگی‌های یک قصه‌گو عنوان کرد: یک قصه‌گو در ابتدا باید داستان را دوست داشته باشد. تا زمانی که از اعماق وجود داستان و خبر و ماجرا را دوست نداشته باشد نمی‌تواند اجرای دلنشینی را ارایه کند. از طرف دیگر او باید بنابر شرایط سنی افراد داستان را گزینش کند و همچنین باید کلامش گیرا باشد.

این نوجوان ۱۶ ساله در تفاوت‌های قصه‌گویی شاهنامه‌ای با دیگر انواع قصه‌گویی گفت: روایت شاهنامه نیز باید حماسی باشد. قصه‌گو باید جدی باشد به همین علت این نوع قصه‌‌گویان باید در اجرا از لطافتی که دیگر قصه‌گویان در بیان خود دارند فاصله بگیرند.

امیری درباره‌ی علت گزینش داستان‌های شاهنامه عنوان کرد: شاهنامه هویت یک ایرانی هست. نخستین بار به واسطه‌ی دبیر ادبیاتم با خوانش درست شاهنامه آشنا شدم و از همان جا به شاهنامه علاقه‌مند شدم، از طرفی پیش‌تر شاهد حضور مربیان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در جشنواره قصه‌گویی و شاهد اجرای آن‌ها بودم و احساس کردم این هنر را دوست دارم.

این نوجوان در مورد وظایف یک قصه‌گو بیان کرد: من با این هدف داستان «بیژن و منیژه» را گزینش کردم که شاید بتوانم با قصه‌گویی بچه‌های کوچک‌تر را به خواندن این اثر تشویق و علاقه‌مند کنم. ولی فکر می‌کنم وظیفه‌ی یک قصه‌گو انتقال خبر و برانگیختن احساسات در شنوندگان است.

فائزه امیری نوجوان کرمانشاهی با داستان «بیژن و منیژه» در بیستمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون پرورش فکری حضور خواهد یافت.

گفتنی هست؛ در بیستمین دوره جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون پرورش فکری ۱۰ نوجوان از سراسر کشور به عنوان برگزیده گزینش شده‌اند.

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: جشنواره | نوجوانان | نوجوان | مطالعه | داستان | شاهنامه | گویان | داستان

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>