خانه » خبری و خواندنی » درس مذاکره گرفتن از امام حسن(ع) جهت اوضاع کنونی روا نیست
 

 

درس مذاکره گرفتن از امام حسن(ع) جهت اوضاع کنونی روا نیست

حجت‌الاسلام کاشانی، با ارائه خلاصه ای از ماجرای صلح امام حسن(ع)، گفت: درس مذاکره گرفتن از امام حسن(ع) جهت اوضاع کنونی روا نیست.

درس مذاکره گرفتن از امام حسن(ع) جهت اوضاع کنونی روا نیست

حجت‌الاسلام حامد کاشانی در گفت‌و‌گو با خبرنگار حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛ بیان کرد: «دو اتفاق باعث شد که شرایط کوفه کمی مطلوب‌تر شود، یکی شهادت امام علی(ع) که باعث ابراز ندامت اهل کوفه شد و دیگری، امامت امام حسن(ع) که مردم به ایشان اعتماد کردند، و بعضی کارهای عادلانه ایشان، همچون زیاد کردن حقوق‌ها باعث شد تا نظر مردم کوفه به ایشان جلب شود.

حجت‌الاسلام حامد کاشانی اظهار داشت: بعد از به امامت رسیدن امام حسن(ع)، خوارج شرط بیعت با ایشان را جنگ با معاویه مطرح کردند، ولی امام(ع) در جواب آن‌ها مطرح کردند که بیعت با شرط آنان را نمی‌پذیرد؛ بعد از مدتی که امام حسن مجتبی(ع)، درصدد تجهیز نیروها جهت جنگ با معاویه برآمدند، خوارج با ایشان بیعت نمودند.

وی با اشاره به اینکه سربازان سپاه امام حسن(ع) به وسیله دشمن تطمیع شده است بودند، گفت: امام حسن(ع) هر کسی را که در سمت فرماندهی می‌گذاشت، بعد از مدت کوتاهی، با پول تطمیع می‌شدند و از فرماندهی انصراف می‌دادند. هم‌چنین حضرت متوجه نامه بعضی از فرماندهان و سربازان سپاهش شد که به ازای ترور ایشان، از دشمن طلب منافع مادی کرده بودند، که این اتفاق باعث شد تا ایشان از خیانت بعضی افراد آگاه شوند و بر زیر لباس خود، زره بپوشند، و همین اتفاق نیز به وقوع پیوست، در اثر حمله بعضی از افراد ایشان ترور شدند ولی به علت زرهی که برتن داشتند، آسیب جدی به ایشان وارد نشد. امام حسن(ع) که شرایط را اینگونه دیدند، به سپاهیان اعلام نمودند که معاویه پیشنهاد صلح و آخر درگیری داده هست، که اگر اراده جنگیدن ندارید، می‌توانیم این پیشنهاد را قبول کنیم، ولی سپاهیان اعلام ادامه بر جنگ کردند، در حالی که این افراد باز هم با پول تطمیع شدند.

درس مذاکره گرفتن از امام حسن(ع) جهت اوضاع کنونی روا نیست

حجت‌الاسلام کاشانی، دیدار فرستاده معاویه با امام حسن مجتبی(ع) را اینگونه روایت کرد: معاویه، مغیره را به نزد امام حسن(ع) فرستاد و نامه‌های زیادی را به ایشان داد و اعلام کرد که ما حاضر به صلح هستیم؛ امام حسن مجتبی(ع) با مطالعه نامه‌‌ها دریافتند که سپاهیانشان با ارسال نامه‌هایی به دشمن، طلب پول کرده‌اند و حاظر به هر خیانتی شده است بودند؛ ایشان در این رابطه به مغیره اعلام نمودند که جهت صلح باید شرایط را بررسی نمایند. مغیره بعد از اینکه از خدمت امام حسن(ع) مرخص شد، وارد سپاه ایشان شد و گفت: الحمدلله که امام صلح را قبول کرد. با این سخن او، خوارج که خواستار جنگ با معاویه بودند، نسبت خیانت به امام حسن(ع) دادند، و سایر سپاهیان نیز گفتند که ما حاضر به جنگ بودیم.

وی افزود: سپس امام حسن مجتبی(ع) از خیمه خارج شدند و به سپاهیان اعلام کردند که معاویه تقاضای صلح داده، و از آنجائیکه شرایط سپاه مطلوب نیست، اگر ایستادگی می‌کنید و حتی اگر حاضرید که همه ما کشته شویم، من این پیشنهاد معاویه را نمی‌پذیرم تا همه کشته شویم و من این را به صلح ترجیح می‌دهم. در این شرایط، سپاهیان فریاد صلح سر دادند و خوارج به امام(ع) حمله کردند که در جریان این حمله، امام حسن(ع) زخمی شدند؛ و سلیمان صد خزایی نیز به دورغ گفت که من سربازان زیادی در اختیار داشتم که حاضر به ادامه جنگ بودند.

حجت‌الاسلام کاشانی با بیان اینکه اگر امام حسن(ع) قبل از پذیرش صلح به وسیله سربازان خود کشته می‌شد، به صلاح ایشان نبود، اظهار داشت: حضرت(ع)، در متن صلح‌نامه نوشتند که معاویه حق ندارد خود را امیرالمؤمنین بنامد و بعد از خود، ولیعهد تعیین نکند و هم‌چنین محبان اهل‌بیت(ع) را تعقیب نماید و اینکه معاویه حق شهادت دادن ندارد. معاویه بعد از پذیرش صلح، به امام حسن(ع) نامه نوشت و گفت که الحمدلله فتنه برطرف شد، امنیت برقرار شد و وحدت برپا شد. امام حسن(ع) نیز در پاسخ به نامه او گفتند که فتنه این است که تو به دنیا اسلام مسلط شده‌ای.

ایشان در پایان، با اشاره به اینکه درس مذاکره گرفتن از امام حسن(ع) جهت اوضاع کنونی روا نیست، گفت: شرایط کنونی با اوضاع دوران امام حسن(ع) تفاوت‌های بسیاری دارد. ما نیروی نظامی بسیار نیرومند و آماده داریم، ولی شرایط امام حسن(ع) به گونه‌ای بود که ایشان در خطر ترور به وسیله یاران خود بودند. ما نمی‌گوییم که در برابر بعضی از شرایط کوتاه نیایم، بلکه می‌گوییم که کوتاه آمدن در برابر دشمن، شرایطی دارد.

حجت‌الاسلام کاشانی، با ارائه خلاصه ای از ماجرای صلح امام حسن(ع)، گفت: درس مذاکره گرفتن از امام حسن(ع) جهت اوضاع کنونی روا نیست.

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: امام حسن مجتبی | سربازان | معاویه | امام حسن | صلح امام | کاشانی | سخنرانی | ربیع الاول

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>