خانه » خبری و خواندنی » آیا دنیا باید منتظر جنگ جهانی سوم باشد؟
 

 

آیا دنیا باید منتظر جنگ جهانی سوم باشد؟

پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ تنش میان کره شمالی و ایالات متحده به شدیدترین حالت خود رسیده است.

آیا دنیا باید منتظر جنگ جهانی سوم باشد؟

آیا دنیا باید منتظر جنگ جهانی سوم باشد؟

بعد از روی کار آمدن دونالد ترامپ تنش میان کره شمالی و ایالات متحده به شدیدترین حالت خود رسیده هست.

به گزارش تبیان به نقل از گروه تحریریه سایت؛ بعد از روی کار آمدن دونالد ترامپ تنش میان کره شمالی و ایالات متحده به شدیدترین حالت خود رسیده هست. دو طرف درگیر هر روز جهت هم رجز می خوانند و یکدیگر را ترساندن می کنند. در این میان دونالد ترامپ آتش تندتری جهت حمله نظامی به دشمن دارد و هر روز ترساندن به حمله نظامی می کند.
یک روزنامه کره شمالی نیز نوشت امپریالیست های آمریکایی باید سیاست خصمانه خود در قبال کره شمالی و ملت آن را کنار بگذارند. آمریکایی ها به خاطر تمام ضرر و آسیبی که به دولت و ملت کره شمالی وارد کردند، ملتی که از سیاست های استعماری آمریکا بسیار زحمت کشیده هست، اینک باید پوزش بطلبند و در برابر رهبر و ملت کره شمالی سرتعظیم فرود آورند.

عبارات مهم : حمله به کره شمالی – ایالات متحده
آیا ترامپ به کره شمالی حمله می کند؟
کره شمالی از لحاظ ژئوپلیتیک در منطقه خوبی واقع شده است هست. همسایگی با ژاپن، کره جنوبی، روسیه و چین، موقعیت ژئوپلتیکی خاص و برگ برنده ای جهت پیونگ یانگ هست. هیچکدام از چهار کشور مذکور، خواهان شروع جنگ در این منطقه نیستند. از طرف دیگر کارهای بازدارنده کره شمالی، جنگ و نتیجه های آن را جهت آمریکا غیر قابل آینده نگری کرده است.
اقتدار و اشراف اطلاعاتی کیم جونگ اون یکی از دلایل مهم است که باعث شد ترامپ از جمله به کره شمالی عقب نشینی کند، لیکن بیم آن دارد که همه منطقه شرق آسیا در معرض خطر زیاد قرار گیرد. رهبر کره شمالی می داند که ترامپ از یک سو با بحران های داخلی گسترده مواجه است و از سوی دیگر با پرونده های مفتوح دیگری در عرصه بین المللی درگیر است که توانایی مدیریت بر آنها را ندارد.
کیم جونگ اون رهبر کره شمالی قدم در مسیری گذاشته که «فیدل کاسترو» در آن حرکت کرد و در این مسیر آمریکا را به چالش کشاند و با محاصره آمریکا علیه این کشور به مدت پنجاه سال کنار آمد و حاضر نشد به شروط آمریکا تن دهد.
بر خلاف اینکه دنیا ترامپ را به عنوان فردی عجیب و غریب می داند که تصمیم های غیر عقلانی می گیرد؛ ولی او در این زمینه به خوبی می داند که چه زمانی باید متوقف شود و ترمز را بکشد که نزاع با پیونگ یانگ به شکلی بی سابقه ای جهت منطقه ویرانگر است و احتمال تبدیل شدن این جنگ به جنگ جهانی واقعی نیز وجود دارد.
روزنامه اسپوتنیک نوشت: رهبر کره شمالی می داند که به رغم تهدیدهایش علیه آمریکا پیروز نمی شود، لیکن ترامپ نیز به خوبی می داند که تصمیم اش جهت جنگ با کره شمالی به مثابه خودکشی هست. هر دوی آنها به خوبی می دانند که اگر گزینه ورود به جنگ را گزینش کنند کشورشان را تبدیل به حمام خون می کنند همچنین در معرض توهین بزرگی قرار می گیرند که بعدها عقب نشینی از آن بسیار سخت است.
حمله نظامی مستقیم به کره شمالی باعث می شود که در توازن قوا در این منطقه عوض کردن به وجود بیاید. توازن قدرت واقعی در منطقه ایجاد شده است و نفوذ در شرق دور میان چین، آمریکا و روسیه تقسیم و توزیع شده است هست، به طوری که آمریکا از حمایت کره جنوبی و ژاپن بهره مند است این در حالی است که پکن با پیونگ یانگ روابط تجاری گسترده ای دارد و روسیه نیز تمایلی به زیاد کردن نفوذ آمریکا در منطقه یا استقرار سیستم موشکی «تاد» در شبه جزیره کره ندارد تا مبادا تهدیدی جهت امنیت ملی روسیه ایجاد کند.
اعلام حمله نظامی در اوضاع کنونی که دو طرف یارانی دراند، اختلال بزرگی در توازن قوا به وجود می آورد و واشنگتن را وارد نزاع با قدرت های بزرگ می کند.
اما به نظر می رسد، علت مهمی که باعث شد ترامپ از فکر حمله نظامی به کره شمالی عقب نشینی کند، این بود که وی به حمایت بین المللی مطلوب جهت چنین کاری دست نیافت. مدیر جمهور آمریکا به دستیابی حمایت روسیه و چین جهت انجام حمله محدود که باعث کم شدن توان کره شمالی شود، امیدوار بود، ولی از این حمایت بهره مند نشد و پکن و مسکو خبر های محکمی مبنی بر بی طرفی قاطع به وی دادند. در صورت سقوط پیونگ یانگ منافع و امنیت خاک روسیه و کره جنوبی به علت مجاورت با کره شمالی تا حد زیادی به خطر افتاده و منطقه به صورت تقریبا یکدست به دست آمریکا و متحدین این کشور خواهد افتد. این همان مساله ای است که روسیه و پکن از آن هراس داشته و به همین علت به دنبال حفظ حکومت پیونگ یانگ به عنوان حائلی مطمئن در برابر آمریکا در منطقه هستند.
هر گونه حمله آمریکا موجی از شکاف و اختلاف ها داخل جامعه کره جنوبی به وجود می آورد، جامعه ای که دارای ارتباط های خانوادگی زیادی با کره شمالی استرد و به رغم دشمنی رسمی ولی ملت های دو کشور به هم نزدیک هستند و جنگ راه انداختن نیاز به آماده کرده جبهه داخلی در وهله نخست دارد؛ لیکن به نظر می رسد که حمله به کره شمالی؛ حداقل از نظر طایفه ای حمله به کره جنوبی است.
لئون پانتا وزیر اسبق دفاع آمریکا در مصاحبه ای اعلام کرد: ما به اندازه کافی بینش و اطلاعات مورد نیاز از آنچه در کره شمالی اتفاق می افتد نداریم. ولی بر اساس ارزیابی های محرمانه ایالات متحده و شرکت ملل متحد و تجزیه و تحلیل مستقل به وسیله دانشمندان نظامی، می توانیم بعضی از حدس ها را ارائه کنیم. هر عقل سلیمی می داند که با حدس و گمان نمی شود جنگی را شروع کرد. ایالات متحده به علت آگاهی از وجود تسلیحات هسته ای در کره شمالی و بنابر اصل بازدارندگی هسته ای، هیچگاه به این کشور حمله نظامی نخواهد کرد.
با توجه به شواهد؛ به نظر می رسد که فعلا بحث جنگ نظامی بین کره شمالی و آمریکا منتفی باشد، لیکن هر دو طرف جنگ در حال بررسی رقیب خود هستند تا بتوانند با آن مقابله کنند. کیم جون اون و دونالد ترامپ به خوبی می دانند که می توانند آغازگر جنگ باشند، ولی آخر دهنده آن نه…


منبع: گروه تحریریه سایت

واژه های کلیدی: حمله به کره شمالی | ایالات متحده | دونالد ترامپ | پیونگ یانگ | کره شمالی | کره جنوبی | جنگ جهانی | حمله نظامی | کره شمالی | کره جنوبی | عقب نشینی

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>