خانه » پزشکی و سلامت » پیشگیری و معرفی بیماری ها » از کشیدن دندان چه می دانید؟
 

 

از کشیدن دندان چه می دانید؟

در گذشته به علت عدم گستردگی تجهیزات و علم دندانپزشکی، پرکاربرد ترین روش جهت درمان پوسیدگی و خرابی دندان، کشیدن دندان آسیب دیده

از کشیدن دندان چه می دانید؟

در گذشته به علت عدم گستردگی تجهیزات و علم دندانپزشکی، پرکاربرد ترین روش جهت درمان پوسیدگی و خرابی دندان، کشیدن دندان آسیب دیده بوده هست. ولی در حال حاضر با پیشرفت علم دندانپزشکی، کشیدن دندان یکی از گزینه های درمانی آخر جهت اصلاح و ترمیم دندان های آسیب دیده محسوب می شود.کشیدن دندان عملی است که در آن دندان از حفره لثه بیرون آورده می شود. دندان کشیدن معمولاً به وسیله دندانپزشک عمومی، جراح دهان و دندان یا متخصص لثه انجام می شود.

از کشیدن دندان چه می دانید؟

دلایل کشیدن دندان :

دندان کشیدن به دلایل زیر ضرورت می یابد:

  • عفونت عمقی دندان یعنی آبسه ای که با هیچ روشی درمان نشود.
  • پوسیدگی شدید دندان
  • شلوغی، به هم فشردگی یا نامرتبی دندان ها
  • بیماری لثه ای که دندان را لق کرده یا به آن آسیب زده باشد.
  • آسیب دیدن و شکستگی دندان
  • دندان نهفته ای، مانند دندان عقل یا آسیاب سوم، که مسئله ساز شود.

با کشیدن دندان از پخش شدن عفونت به دیگر ناحیه های دهان جلوگیری می شود.

در گذشته به علت عدم گستردگی تجهیزات و علم دندانپزشکی، پرکاربرد ترین روش جهت درمان پوسیدگی و خرابی دندان، کشیدن دندان آسیب دیده

بررسی های قبل از کشیدن دندان:

بیمار باید داروهای مصرفی فعلی، از جمله داروهای غیرتجویزی، و شرح حال خود را به دندانپزشک اطلاع دهد. بعد از کشیدن دندان ممکن است باکتری ها وارد جریان خون شود، بنابراین بیمار موظف است سابقه مبتلا به عوارضی را به دندانپزشک اطلاع دهد که احتمال عفونت را زیاد کردن دهد. بیماری های زیاد کردن دهنده خطر عفونت عبارت است از:

  • بیماری قلبی
  • بیماری کبدی
  • ضعیف بودن سیستم ایمنی
  • به تازگی انجام دادن جراحی هایی مانند تعویض مفصل

از کشیدن دندان چه می دانید؟

روش های کشیدن دندان:

عمل راحت کشیدن دندان: برای عمل کشیدن راحت دندان کافی است که دندانپزشک دندان را با وسیله مخصوص بگیرد و با احتیاط آن را با حرکت های آرام رو به جلو و عقب لق کند.

کشیدن دندان با جراحی: جهت جراحی کشیدن دندان ابتدا مورد نیاز است که ساختار زیر بافت لثه دیده شود تا دندانپزشک بتواند آن را طی درمانی ایمن و بدون خطر بکشد.

کشیدن دندان عقل: غالباً مورد نیاز است که دندان عقل کشیده شود. دندان عقل حتی اگر نهفته باشد، در تماس با میکروب های دندان های مجاور عفونی می شود. دندان عقلی که کامل درآمده باشد، نیز عموماً باعث نامرتبی بقیه دندان ها می شود و به درد و مسائل بایت دامن می زند.

در گذشته به علت عدم گستردگی تجهیزات و علم دندانپزشکی، پرکاربرد ترین روش جهت درمان پوسیدگی و خرابی دندان، کشیدن دندان آسیب دیده

مراحل کشیدن دندان:

مراحل کلی دندان کشیدن به شرح زیر است:

تزریق آمپول بی حسی موضعی: کشیدن دندان یک عمل جراحی است و باید تحت بی حسی انجام شود. چنانچه بیمار به شدت دلواپس و هراسان باشد یا عمل طولانی باشد، بیمار داروی آرام بخش دریافت می کند.

حرکت دادن دندان: بعد از تاثیر داروی بی حسی دندانپزشک عمل را با برداشتن اتصالات فیبری بین دندان، لثه و رباط پریودنتال شروع می کند. دندانپزشک با استفاده از الویتور دندان را در حفره دندانی لق می کند.

از کشیدن دندان چه می دانید؟

کشیدن دندان: بعد از آن که دندان به حد کافی لق شد، دندانپزشک آن را با اعمال نیروهای ملایم و کنترل شده است رو به بیرون درمی آورد. جهت کشیدن هر نوع دندان از فورسپس مخصوصی استفاده می شود. بعد از آن که دندان بیرون آورده شد، دندانپزشک حفره استخوانی دور دندان را فشار می دهد تا به استخوان فک بچسبد، سپس گاز پانسمان را جهت کنترل خونریزی و تشکیل شدن لخته خون داخل حفره دندان می گذارد.

کشیدن دندان با لیزر:

لیزرهای دندان پزشکی به دو روش جهت اصلاح فرآیند درمان و دستیابی به نتیجه های مناسب جهت کشیدن دندان بدون درد استفاده می شوند. در گام اول، از لیزر جهت جداسازی بافت های اطراف دندان و لق شدن دندان در استخوان استفاده می شود و به این ترتیب خارج کردن دندان از حفره با استفاده از یک ابزار دستی به سادگی امکان پذیر می شود. در ادامه هنگامی که دندان کشیده شد، از لیزر جهت خنثی کردن هر گونه باکتری باقی مانده در حفره دندان، سوزاندن محل های خون ریزی اضافی، و تحریک درمانی رشد استخوان و بافت نرم سالم می توان استفاده کرد.

مزایای استفاده از لیزر جهت کشیدن دندان:

حفظ و نگهداری زیاد ساختار استخوانی سالم: کشیدن دندان با لیزر می تواند آسیب بسیار کمتری را جهت استخوان فک در مقایسه با روش سنتی کشیدن دندان به همراه داشته و باعث شود آسیب کمتری به ساختار استخوانی وارد شود و بخش بیشتری از ساختار استخوانی سالم باقی بماند و در صورتیکه نیاز به ایمپلنت دندانی باشد ، حفظ استخوان ها مزیت بزرگی است .

-بهبود سریع تر: کشیدن دندان با کمک لیزر خون ریزی کمتری دارد و در این حالت لخته خونی مورد نیاز در محل کشیدن دندان بهتر تشکیل می شود. علاوه بر این، در این روش احتمال تشکیل حفره خشک کم کردن چشمگیر پیدا می کند.

-کاهش ریسک عفونت باکتریایی: توانایی منحصر به فرد لیزر در خنثی سازی باکتری های موجود در بخش های عمیق حفره دندان بطور خاص می تواند در وقت کشیدن دندان های دارای عفونت بسیار بافایده باشد.

-تحریک رشد بافت سالم: امروزه با پیشرفت های انجام شده، لیزر درمانی به یکی از موارد پیشرفت مهم در ارتباط با رشد بافت نرم و سخت سالم در دهان تبدیل شده است هست. به این ترتیب استفاده از لیزر جهت کشیدن دندان می تواند بطور خاص به تقویت و تسریع الصاق موفقیت آمیز پیوندهای استخوان و پروتز دندان کمک موثر کند.

-کاهش دوره ریکاوری و ناراحتی های مربوط به آن: در اکثر موارد، کشیدن دندان با لیزر به مدت وقت بسیار کمتر در مقایسه با روش سنتی کشیدن دندان نیاز دارد. در این حالت هر گونه نیاز به کشیدن، فشار دادن و تکان دادن دندان در استخوان فک به منظور خارج کردن آن از حفره دندان بطور قابل توجه کم کردن پیدا می کند و حتی می تواند در بعضی موارد کاملاً حذف شود.

-کاهش درد: وارد شدن آسیب کمتر به استخوان و بافت نرم اطراف آن به همراه کنترل بهتر رشد باکتری به معنی این است که کشیدن دندان با لیزر اغلب آسیب کمتری به ساختارهای دندان وارد می کند و دوره اصلاح سریع تر در مقایسه با زمانی دارد که از تکنیک های قدیمی جهت کشیدن دندان بیمار استفاده می شود.

-ایمنی زیاد جهت بیمارانی که در معرض خطر قرار دارند: مطالعات متعدد انجام شده است در این حوزه نشان می دهد کشیدن دندان در ارتودنسی با لیزر می تواند یک راهکار درمانی جایگزین جهت بیمارانی باشد که با ریسک بالاتر ایجاد عفونت های شدید یا ایجاد استئو نکروز به دنبال عمل جراحی مواجه هستند.

مراقبت بعد از کشیدن دندان:

پس از کشیدن دندان نیاز به مواظبت و انجام اصول بهداشتی است که باعث افزایش یا التهاب محل کشیدن دندان نشود.

غذا را با طرف دندان کشیده شده است نجوید: اگر غذا را با دندان های سمت جراحی شده است بجوید، لخته خون باز می شود و فرایند التیام طولانی تر می شود.

تف نکنید: تف کردن باعث باز شدن لخته خون می شود.

مواد غذایی نرم میل کنید: حداقل تا دو روز بعد از کشیدن دندان خوراکی های نرم میل کنید تا زخم بهتر التیام یابد و لخته خون باز نشود.

بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید: التیام سریع بعد از جراحی کشیدن دندان منوط به رعایت بهداشت دهان و دندان است.

هرگونه استفاده و کپی برداری با درج نام مجله پزشکی بی بی نیمز (لینک دهی مستقیم) مجاز می باشد.

مطالب مرتبط :

نگاهی اجمالی به علل کشیدن دندان عقل و فایده های و مضرات آن

درمان های ارتودنسی در کودکان

مناسب ترین وقت جهت کشیدن دندان عقل چه سنی است؟

روکش های دندان جهت قشنگی و ترمیم

واژه های کلیدی: درمان پوسیدگی | ایمپلنت دندان | دندانپزشکی | دندان پزشک | لیزر درمانی | خرابی دندان | عمل جراحی | دندانپزشک | دندانپزشکی | استفاده | استخوان

از کشیدن دندان چه می دانید؟

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>