دلیل لق شدن دندان

بعضی اوقات به دلایل متفاوت دندان های مهم در بزرگسالی دچار لق شدن می شود که در صورت عدم درمان به موقع ممکن

دلیل لق شدن دندان

برخی اوقات به دلایل متفاوت دندان های مهم در بزرگسالی دچار لق شدن می شود که در صورت عدم درمان به موقع ممکن است شخص آسیب دیده دندان مهم خودر را نیز از دست بدهد،دکتر سلام در این مقاله شما را روش های درمان لقی دندان آشنا می نماید.لق شدن دندان دائمي معمولاً به منزله اعلام وضعيت قرمز براي بروز مسائل دهان و دندان محسوب مي شود و بايد در اسرع وقت به آن توجه کرد. انواع متعددي از بيماري هاي متفاوت دهان و دندان وجود دارد که می تواند باعث لق شدن دندان ها شود.

دلیل لق شدن دندان

چرا دندان ها لق می شوند:

در ۸۰ درصد موارد، لق شدن دندان ها ناشی از یک بیماری مزمن التهابی به نام «پریودنتیت» هست. این التهاب لثه از باکتری های موجود در دهان، بویژه بزاق ناشی می شود.

زمانی که باکتری ها زیر لثه ها تجمع می کنند، امکان ایجاد عفونت در لثه ایجاد شده است و کم کم استخوان دور دندان تحلیل می رود. در نتیجه لثه ها عقب رفته و ریشه ی دندان ها نمایان می شود.

در این صورت نیز دندان ها بافت حفاظت کننده ی خود را از دست داده و امکان افتادن آنها زیاد می شود.

بعضی اوقات به دلایل متفاوت دندان های مهم در بزرگسالی دچار لق شدن می شود که در صورت عدم درمان به موقع ممکن

در ۲۰ درصد دیگر، ریشه ی دندان درگیر می شود ولی پای مسئله التهابی و عفونی در میان نیست. در این موارد مسواک زدن محکم یا درمان هایی مانند ارتودنسی، مسئله ساز می شوند.

در نهایت باید بدانید که عوامل ژنتیکی نیز در لق شدن دندان ها موثر هست. اگر شما سابقه ی فامیلی لق شدن و افتادن دندان دارید، بهتر است هر سال یک تا دو مرتبه به دندانپزشک مراجعه کنید.

دلیل لق شدن دندان

 نشانه های لق شدن دندان:

در افرادی که دندان آن ها لق شده است هست، معمولاً علائم زیر دیده می شود:

  • ناراحتی در هنگام جویدن غذا
  • درد در وقت حرکت دادن دندان ها
  • قرمزی، تورم و ضرب دیدگی بافت اطراف دندانی که لق شده است است.

بعضی اوقات به دلایل متفاوت دندان های مهم در بزرگسالی دچار لق شدن می شود که در صورت عدم درمان به موقع ممکن

علت لق شدن دندان:

چندین عامل می تواند باعث لق شدن دندان دائمی شوند از جمله:

پریودنتیت (بیماری لثه و استخوان):

دلیل لق شدن دندان

در صورت عدم درمان بیماری های لثه، پریودنتیت رباط های پریودنتال و استخوان هایی که دندان ها را در محل خود نگه می دارند، را از بین می برد. در صورتی که استخوان به حد کافی از بین برود، در این صورت دندان ها تکیه گاهی نخواهند داشت.

ضربه به دهان:

ضربه به دندان ها می تواند باعث کشیده شدن رشته های رباط های پریودنتالی که ریشه دندان را به لثه ها و بافت های نرم اطراف متصل می کنند، شود. هنگامی که این رباط ها کشیده می شوند، دندان ها می توانند لق شوند. در صورتی که رباط باعث شکستگی در ریشه دندان شده است باشد، می تواند باعث حرکت دندان ها نیز بشود.

افتادن دندان ها:

اگر چند دندان افتاده در دهان خود داشته باشید، دندان های باقیمانده تحت فشار بیشتری قرار می گیرند. در اثر این اوضاع یک یا دندان کار چندن دندان را انجام خواهند داد. این بار سنگین می تواند فشار غیرضروری را بر روی دندان ها وارد کرده و باعث حرکت آنها گردد.

عفونت یا آبسه:

آبسه در اطراف یک دندان می تواند باعث لقی شود لیکن منجر به تحلیل استخوان و از دست رفتن اتصال بافت های نرم شود.

هورمون های بارداری:

میزان بالای پروژسترون و استروژن در طول بارداری می تواند باعث شل شدن رباط ها و استخوان های اطراف دندان ها شود که منجر به حرکت دندان خواهد شد. خوشبختانه، این اوضاع معمولاً موقتی است و اغلب منجر به افتادن دندان نمی شود مگر اینکه عوارض دیگری مانند بیماری پریودنتال وجود داشته باشد.

راه های درمان لقی دندان:

درمان های معمول جهت مسئله لق شدن دندان به شرح زیر هستند:

جرم گیری و تسطیح ریشه: مسواک زدن و نخ دندان کشیدن حداقل جهت دو بار در روز عالی ترین راه جهت جلوگیری از التهاب لثه هست، ولی این روش ها جهت درمان لق شدن دندان در هنگام ایجاد آن کافی نیست. جرم گیری دندان و تسطیح ریشه دو روش مرسوم جهت کمک به تقویت ریشه های دندان در شرایطی است که این ریشه ها به خاطر بیماری ضعیف شده است اند. جرم گیری فرآیندی است که در آن پلاک های ایجاد شده است در سطح دندان و ریشه آن پاک می شوند.

اسپلینت ها: اسپلینت دندان معمولاً از مواد رزین کامپوزیت دندان و سیم ساخته می شوند و با استفاده از آنها دندان لق شده است به دندان های مجاور آن بسته شده است و دندان های سالم به عنوان تکیه گاه جهت دندان لق شده است عمل می کنند.استفاده شود.

محافظ دهان: محافظ دهان مرسوم ترین روش درمانی مورد استفاده جهت لقی دندان به خاطر ساییدن دندان در خواب (دندان قروچه) هست. محافظ دهان معمولاً نرم است و به صورت یک لایه محافظ بر روی دندان ها قرار می گیرد و به این ترتیب از ایجاد تماس مستقیم بین دندان های ردیف بالا و پایین دهان و ساییدگی دندان جلوگیری می کند.

 ایمپلنت: دندان هایی که به خودی خود محکم نمی شوند و تصویر العمل مناسب به روش های درمانی مثل اسپلینت، جرم گیری و محافظ دهان نشان نمی دهند، ممکن است نیاز به انجام عمل جراحی جهت ترمیم و تثبیت شدن داشته باشند. در این حالت جراح دهان اغلب می تواند ریشه های دندان را در محل ریشه تقویت کند یا به سادگی دندان آسیب دیده را کشیده و آن را با ایمپلنت دندان جایگزین کند.

برای صاف کردن و مرتب کردن دندان های کج بعد از لق شدن و افتادن که به آن درمان ارتودنسی هم گفته می شود دندان ها، در همان قوسی که در کنار هم قرار گرفته اند، با استفاده از بریس جابجا شده است و صاف تر می شوند. جهت صاف کردن دندان ها چندین روش وجود دارد.

پیشگیری از لق شدن دندان ها:

همواره پزشکان بر لزوم پیشگیری که هزینه کمتری نسبت به درمان دارد تاکید می کنند در مواظبت از دندان ها هم این امر اثبات شده است است در صورت بروز هرگونه آسیب به دندان  انجام درمان مورد نیاز جهت هر گونه بیماری مورد نیاز و مهم هست. مصرف یک رژیم غذایی سالم و متعادل و ورزش بطور منظم می تواند باعث اصلاح سیستم ایمنی بدن شود و بسیاری از بیماری ها را دور نگه دارد.

بطور منظم وقت کافی جهت مسواک زدن و نخ دندان کشیدن صرف کنید و از تکنیک های مناسب مسواک زدن و کشیدن نخ دندان استفاده نمایید. در بعضی موارد، ممکن است دکتر توصیه به مصرف مکمل های غذایی و روغن های مهم جهت کنترل التهاب لثه کند.

هرگونه استفاده و کپی برداری با درج نام مجله پزشکی بی بی نیمز (لینک دهی مستقیم) مجاز می باشد.

مطالب مرتبط :

پر کردن دندان روش ها و انواع

پیشگیری از لق شدن دندان ها در سنین بزرگسالی

بعد از ترمیم (پرکردن) دندان چه مراقبتهایی باید انجام دهیم

ارتباط جرم گیری نکردن و لق شدن دندان

واژه های کلیدی: درمان به موقع | ایمپلنت دندان | دندانپزشک | بیماری لثه | التهاب لثه | نخ دندان | استفاده | استخوان | نخ دندان | درمان مو | بیماری

دلیل لق شدن دندان

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>