خانه » خبری و خواندنی » اخبار اقتصادی و سیاسی » آخرین اوضاع ادغام موسسات مهر اقتصاد، ثامن و کوثر
 

 

آخرین اوضاع ادغام موسسات مهر اقتصاد، ثامن و کوثر

تازه‌ترین اعلام وضعیتی که از سوی فرشاد حیدری – معاون نظارت بانک مرکزی – در رابطه با شرایط ادغام و یا دریافت مجوز بانک مهر اقتصاد، موسسه ثامن

آخرین اوضاع ادغام موسسات مهر اقتصاد، ثامن و کوثر

تازه‌ترین اعلام وضعیتی که از سوی فرشاد حیدری – معاون نظارت بانک مرکزی – در رابطه با شرایط ادغام و یا دریافت مجوز بانک مهر اقتصاد، موسسه ثامن و کوثر انجام شده است هست، وی این ادغام را در نهایت منوط به تشخیص بانک مرکزی و حفظ حقوق سپرده‌گذاران دانسته است.

ادغام موسسات مهر اقتصاد، ثامن و کوثر

با وجود اخبار متفاوت و پراکنده‌ای که در رابطه با ادغام موسسه اعتباری کوثر، ثامن و بانک مهر اقتصاد مطرح می‌شود، اعلام رسمی سیاست گذار پولی حاکی از آن است که این پیشنهاد از سوی مدیران آنها مطرح شده است و توافقات اولیه‌ای در این باره وجود دارد، ولی در نهایت اگر تشخیص بانک مرکزی بر ادغام باشد و خللی در حقوق سپرده‌گذاران ایجاد نکند، ادغام انجام خواهد شد.

عبارات مهم : دریافت – اقتصاد
در مدت اخیر اخباری از سوی بعضی منابع در رسانه‌ها انتشار شد که اعلام می‌کرد قرار است با ادغام موسسه ثامن و بانک مهر اقتصاد که دارای مجوز از بانک مرکزی نیستند و موسسه دارای مجوز کوثر، بانک کوثر تشکیل شده است و از اول تیرماه امسال فعالیت خود را شروع کند. حتی عنوان شده است بود که این بانک حداقل ۱۲۰۰ شعبه در کشور داشته و جای نگرانی جهت سپرده‌گذاران وجود ندارد.

با انتشار این اخبار به جای این که اطمینان بیشتری به سپرده‌گذاران بانک و موسسات مذکور داده شده است و از شرایط پیش‌روی محل سپرده گذاری خود مطمئن باشند، اعلام ادغام آن هم در فضای ملتهبی که اکنون بر شبکه بانکی حاکم شده است بیش از ایجاد اعتماد، نگرانی سپرده‌گذاران را به همراه داشت، به طوری که در برابر موسسه ثامن تجمعاتی از سوی سپرده گذاران جهت دریافت وجوه خود انجام شد و یا حتی در موارد دیگر نیز بعضی گزارش‌های دریافتی حاکی از آن بود که مردم جهت دریافت وجوه خود و یا پرس و جو در مورد اوضاع پیش‌رو مراجعه کردند.

با وجود اطلاعیه‌هایی که این موسسات انتشار و در رابطه با شرایط ادغام خود توضیحاتی ارائه کرده و به گونه‌ای اخبار منتشره در اینترنت را تایید نکردند، آرامشی جهت سپرده گذاران به همراه نداشت تا این که بانک مرکزی در نخستین تصویر العمل خود از شرایط موسسه ثامن سخن گفته و در مجموع به سپرده‌گذاران اطمینان داد نگرانی در رابطه با منابع آنها وجود ندارد.

اگر ادغام منافع سپرده‌گذاران را به خطر بیندازد، انجام نمی‌شود

اما در تازه‌ترین اعلام وضعیتی که از سوی فرشاد حیدری – معاون نظارت بانک مرکزی – در رابطه با شرایط ادغام و یا دریافت مجوز بانک مهر اقتصاد، موسسه ثامن و کوثر انجام شده است هست، وی این ادغام را در نهایت منوط به تشخیص بانک مرکزی و حفظ حقوق سپرده‌گذاران دانسته است.

موسسه اعتباری ثامن از موسسات متقاضی دریافت مجوز از بانک مرکزی بوده و سپرده قانونی نزد بانک مرکزی قرار داده و در حال پیوستن به مجموعه مجازهای بازار پول هست. بنابراین فرآیند قانونی و پیگیری به تقاضای ثامن در حال انجام است و ممکن است منجر به صدور مجوز و یا ادغام با یکی از بانک‌ها و موسسات اعتباری شود.

در رابطه با بانک مهر اقتصاد نیز باید یادآور شد که در شرف دریافت مجوز از بانک مرکزی بوده و در حال حاضر این موسسه اقداماتی را جهت اخذ مجوز انجام داده هست. البته در این باره تصمیم گیری بر عهده شورای پول و اعتبار است و بانک مرکزی اجرا کننده این تصمیم خواهد بود.

در مجموع با توجه به مذاکراتی که میان موسسه اعتباری کوثر و صاحبان سهام ثامن و مهر اقتصاد انجام شده است هست، مواردی از سوی مدیران این موسسات مطرح شده است که ممکن است با نظر سهامداران آن یکسان نباشد. با این حال توافقات اولیه انجام شده است و چنانچه در نهایت تشخیص بانک مرکزی باشد بانکی قوی‌تر و با ثبات مالی بالاتری شکل می‌گیرد.

با این حال مقام نظارت بانک مرکزی تاکید کرده که در مجموع ادغام با اولویت‌هایی که بانک مرکزی در نظر دارد انجام می‌شود که حفظ حقوق سپرده‌گذاران و صیانت از منابع مردم در صدر آن قرار دارد، ولی اگر احساس شود ادغام می‌تواند کوچک‌ترین خللی به اوضاع منافع مردم وارد کند اتفاق نخواهد افتاد.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir

آخرین اوضاع ادغام موسسات مهر اقتصاد، ثامن و کوثر

واژه های کلیدی: دریافت | اقتصاد | دریافتی | منابع | مرکزی | اخبار | مجموعه | انتشار | اقتصاد

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>