خانه » صوتی و تصویری » مذهبی, مداحی و نوحه » معجزه ی دعای امام سجاد برای کسانی که وام دارند
 

 

معجزه ی دعای امام سجاد برای کسانی که وام دارند

دعا برای کسانی که وام دارند

در روایات برای ادای دین(بازپرداخت وام)، دعاهای متعددی توصیه شده است.[۱] از جمله این دعاها، دعایی است که از امام سجاد(ع) در کتاب صحیفه سجادیه وجود دارد:

۰۰۰۷۶۱۲۹۵۷

«اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ هَبْ لِیَ الْعَافِیَهَ مِنْ دَیْنٍ تُخْلقُ بِهِ وَجْهِی، وَ یَحَارُ فِیهِ ذِهْنِی، وَ یَتَشَعَّبُ لَهُ فِکْرِی، وَ یَطُولُ بِمُمَارَسَتِهِ شُغْلِی‏ وَ أَعُوذُ بِکَ، یَا رَبِّ، مِنْ هَمِّ الدَّیْنِ وَ فِکْرِهِ، وَ شُغْلِ الدَّیْنِ وَ سَهَرِهِ، فَصَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ أَعِذْنِی مِنْهُ، وَ أَسْتَجِیرُ بِکَ، یَا رَبِّ، مِنْ ذِلَّتِهِ فِی الْحَیَاهِ، وَ مِنْ تَبِعَتِهِ بَعْدَ الْوَفَاهِ، فَصَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ أَجِرْنی مِنْهُ بِوُسْعٍ فَاضِلٍ أَوْ کَفَافٍ وَاصِلٍ. اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ احْجُبْنِی عَنِ السَّرَفِ وَ الِازْدِیَادِ، وَ قَوِّمْنِی بِالْبَذْلِ وَ الِاقْتِصَادِ، وَ عَلِّمْنِی حُسْنَ التَّقْدِیرِ، وَ اقْبِضْنِی بِلُطْفِکَ عَنِ التَّبْذِیرِ، وَ أَجْرِ مِنْ أَسْبَابِ الْحَلَالِ أَرْزَاقِی، وَ وَجِّهْ فِی أَبْوَابِ الْبِرِّ إِنْفَاقِی، وَ ازْوِ عَنِّی مِنَ الْمَالِ مَا یُحْدِثُ لِی مَخِیلَهً أَوْ تَأَدِّیاً إِلَى بَغْیٍ أَوْ مَا أَتَعَقَّبُ مِنْهُ طُغْیَاناً. اللَّهُمَّ حَبِّبْ إِلَیَّ صُحْبَهَ الْفُقَرَاءِ، وَ أَعِنِّی عَلَى صُحْبَتِهِمْ بِحُسْنِ الصَّبْرِ وَ مَا زَوَیْتَ عَنِّی مِنْ مَتَاعِ الدُّنْیَا الْفَانِیَهِ فَاذْخَرْهُ لِی فِی خَزَائِنِکَ الْبَاقِیَهِ وَ اجْعَلْ مَا خَوَّلْتَنِی مِنْ حُطَامِهَا، وَ عَجَّلْتَ لِی مِنْ مَتَاعِهَا بُلْغَهً إِلَى جِوَارِکَ وَ وُصْلَهً إِلَى قُرْبِکَ وَ ذَرِیعَهً إِلَى جَنَّتِکَ، إِنَّکَ ذُو الْفَضْلِ الْعَظِیمِ، وَ أَنْتَ الْجَوَادُ الْکَرِیمُ.».[۲]

خدایا! بر محمّد و آل او درود فرست، و مرا رهایی بخش از وامى که به سبب آن آبرویم رفته، هوشم در آن‏ پریشان شده؛ تمرکز اندیشه‌ام را از بین رفته، و درگیر شدنم با آن به طول انجامد!

به تو پناه می‌برم، اى پروردگارم، از اندوه قرض و اندیشه آن، از کار وام و بی‌خوابیش. پس بر محمّد و آل او درود فرست، و مرا از آن پناه ده. از تو پناه می‌جویم -اى پروردگارم- از ذلّت و خوارى وام در زندگى و از وبال و سختى و گرفتارى آن پس از مرگ. پس بر محمد و آل او درود فرست، و مرا با وسعت در روزی یا روزى به اندازه حاجت از گرفتاری وام برهان. خدایا! بر محمّد و آل او درود فرست، و مرا از اسراف و زیاده‌روى باز دار، به بخشیدن و میانه‌روى مستقیم ساز، روش نیکو در معیشت و زندگى را به من بیاموز، مرا به لطف [پرورش] خود از بی‌جا خرج کردن باز دار، روزی‌هاى مرا از راه‌های حلال روان گردان، انفاق و خرج کردنم را در راه‌هاى خیر و نیکى قرار بده، و آن دارایى که براى من گردنکشى و خودبینى آورد، یا به ظلم و ستم بکشاند، یا در پى آن گرفتار طغیان و سرکشى گردم را از من دور گردان. خدایا! همنشینى نیازمندان را برایم محبوب گردان، و مرا به صبر و شکیبایى نیکو بر همنشینى آنها یارى فرما. آنچه از کالاى دنیاى نابودشدنى از من گرفتى پس [عوض و بجاى] آن‌را در گنجینه‌هاى خود [در آخرت] که همیشگى است برایم اندوخته نما و آنچه از مال و دارایى که به من ارزانى داشته‌اى و در همین دنیا در اختیارم قرار دادی را اندوخته‌ای‏ برای رسیدن به جوار [رحمت] خود و پیوستن به قرب خویش و وسیله‌ای به سوى بهشت قرار بده؛ زیرا تو داراى احسان بزرگ و بسیار بخشنده بزرگوارى.

پینوشت‎ها:

[۱] ر. ک: فیض کاشانی، محمد محسن، الوافی، ج ۹، ص ۱۶۱۵، اصفهان، کتابخانه امام أمیر المؤمنین علی(ع)، چاپ اول، ۱۴۰۶ق.

[۲] علی بن الحسین(ع) (امام چهارم)، الصحیفه السجادیه، ص ۱۳۷، قم، دفتر نشر الهادی، چاپ اول، ۱۳۷۶ش.

 

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>