خانه » خبری و خواندنی » اخبار گوناگون » پادشاه عربستان، ممنوعیت رانندگی زنان را لغو کرد
 

 

پادشاه عربستان، ممنوعیت رانندگی زنان را لغو کرد

به گزارش شبکه العربیه، ملک سلمان بن عبدالعزیز در حکمی، ممنوعیت رانندگی جهت زنان سعودی را لغو کرد.برخی منابع می گویند پادشاه عربستان می خواهد تغییرات بسیار مهمی در

پادشاه عربستان، ممنوعیت رانندگی زنان را لغو کرد

پادشاه عربستان طی فرمانی، ممنوعیت رانندگی جهت زنان در این کشور را لغو کرد.

عربستان سعودی آخر اجازه رانندگی به زنان را صادر کرد

به گزارش شبکه العربیه، ملک سلمان بن عبدالعزیز در حکمی، ممنوعیت رانندگی جهت زنان سعودی را لغو کرد.برخی منابع می گویند پادشاه عربستان می خواهد تغییرات بسیار مهمی در این کشور اعمال کند.این هفته رسانه ها بعد از آنکه زنان عربستانی جهت نخستین بار در تاریخ هشتاد و هفت ساله این کشور، در ورزشگاه حاضر شدند، از احتمال لغو ممنوعیت رانندگی جهت زنان خبر دادند.

عبارات مهم : عربستان سعودی – عربستان سعودی
دولت عربستان شنبه این هفته به مناسبت روز ملی این کشور به زنان اجازه داد در استادیوم ملک فهد در جشن روز تأسیس شرکت کنند.

زنان عربستان پیش از این اجازه رانندگی، سفر و ادامه تحصیل بدون اذن ولی را نداشتند.

عربستان سعودی سال گذشته سند چشم انداز ۲۰۳۰ را تدوین کرد.

بر اساس این سند عربستان می بایست تا سال ۲۰۳۰ وابستگی خود به اقتصاد نفت را کم کرده و اسباب تفریح و آسایش شهروندان خود را فراهم کرده و آزادی های بیشتری به آن ها اعطا کند.

پادشاه عربستان، ممنوعیت رانندگی زنان را لغو کرد

واکنش ها به لغو ممنوعیت رانندگی زنان در عربستان

به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، آنتونیو گوترش، دبیرکل شرکت ملل با استقبال از این اقدام ریاض آن را گام مهمی در مسیری درست خواند.همزمان کاخ سفید در بیانیه ای به نقل از دونالد ترامپ، مدیر جمهور آمریکا از تصمیم عربستان جهت لغو ممنوعیت رانندگی جهت زنان این کشور استقبال کرده و با تاکید بر حق زنان جهت رانندگی در عربستان، آن را گامی مثبت در جهت تقویت حقوق زنان در این کشور خواند.

ترامپ تاکید کرد: واشنگتن به حمایت هایش از کارهای ریاض در جهت تقویت جامعه عربستانی و اقتصاد آن با اصلاحاتی از این دست و نیز اجرای چشم انداز سال ۲۰۳۰ ادامه خواهد داد.

ایوانکا ترامپ، دختر مدیر جمهور آمریکا نیز با انتشار شدن توئیتی آن را گامی مهم در مسیری درست توصیف کرده و ضمن تبریک به زنان عربستانی نوشت، امروز بعد از صدور دستور لغو ممنوعیت رانندگی جهت زنان عربستانی، روزی تاریخی جهت آنهاست.

هدر نائورت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ضمن استقبال از این تصمیم عربستان آن را گامی بزرگ در مسیری صحیح خواند.

انور قرقاش، وزیر مشاور امارات در امور خارجه این کشور نیز از این تصمیم عربستان استقبال کرد و به سلمان بن عبد العزیز، پادشاه عربستان بابت این تصمیم “تاریخی” که جهت نخستین بار در تاریخ عربستان اتخاذ شده، تبریک گفت.

خالد بن سلمان، پسر سلمان بن عبد العزیز و سفیر عربستان در آمریکا نیز در جمع خبرنگاران گفت: زنان هرگز جهت اخذ گواهی نامه رانندگی به اجازه سرپرست ارزش نیازی نخواهند داشت، هر زنی از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس که گواهی نامه رانندگی دارد، اجازه رانندگی در عربستان خواهد داشت.

وی افزود: تصمیم عربستان جهت صدور مجوز رانندگی زنان تنها یک عوض کردن اجتماعی بزرگ نبوده بلکه بخشی از اصلاحات اقتصادی در کشور است و رهبری عربستان تشخیص داده که جامعه ما جهت این امر آمادگی دارد.

هیات علمای برجسته عربستان نیز در نخستین تصویر العمل نسبت به این تصمیم با انتشار شدن توئیتی اعلام کرد، “خداوند پادشاه عربستان را که حافظ و مراقب منافع کشور و مردم با توجه به شریعت اسلام هست، حفظ کند.”

این هیات دینی در سال ۱۹۷۱ میلادی در عربستان تشکیل شد و بزرگترین هیات دینی در این کشور محسوب می شود. هیات مذکور متشکل از یک کمیته مشخص از اشخاص مذهبی این کشور از مدارس فقهی متفاوت است که ریاست آن را مفتی عربستان بر عهده دارد و این هیات مسئول صدور فتوا و اعلام آراء شرعی در مسایل متفاوت است.

عربستان ده ها سال با استناد به فتواهای این هیات زنان در ان کشور را از رانندگی منع می کرد.

در فتواهای صادر شده است از سوی این هیات رانندگی زنان، آنان را در مسیر فساد و اختلاط با مردان قرار می دهد.

همچنین بعضی علمای عربستانی خارج از این هیات نیز دلایل مضحکی در توجیه مخالفتشان با رانندگی زنان مطرح کردند از جمله اینکه رانندگی زنان می تواند موجب تولد نوزادانی مبتلا به اختلالات و نواقص بالینی مختلفی شود!

این بیانات و فتواها موج گسترده ای از تمسخرها را نه فقط در عربستان بلکه در سراسر دنیا در پی داشتند.

با دستور پادشاه عربستان زنان در این کشور از ابتدای سال آتی میلادی می توانند رانندگی کنند.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir


به گزارش شبکه العربیه، ملک سلمان بن عبدالعزیز در حکمی، ممنوعیت رانندگی جهت زنان سعودی را لغو کرد.برخی منابع می گویند پادشاه عربستان می خواهد تغییرات بسیار مهمی در

واژه های کلیدی: عربستان سعودی | عربستان سعودی | ایوانکا ترامپ | دونالد ترامپ | عربستان | رانندگی | عربستانی | عربستان، | پادشاه | آمریکا | ممنوعیت

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>