خانه » خبری و خواندنی » کودک باید طراح، گزینش گر و مجری بازی هایش باشد
 

 

کودک باید طراح، گزینش گر و مجری بازی هایش باشد

علایی گفت: ما اعتقاد داریم بازی کودکان در هفت سال اول زندگی باید کاملا آزاد باشد.

کودک باید طراح، گزینش گر و مجری بازی هایش باشد

به گزارشگروه فرهنگی گروه تحریریه سایت به نقل از روابط عمومی دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی؛ حجت الاسلام احمدرضا علایی، مدیر مهدکودک حسینیه شهید چمران راجع به فعالیت‌های خود گفت: ماجرای تاسیس مهدکودک شهید چمران به سفرم به کشور لبنان و بازدید از مدرسه شهید چمران در این کشور برمی‌گردد؛ کاری که شهید چمران و امام موسی صدر در آنجا کرده بودند تاثیر بسیار زیادی بر روی ما داشت و ما هم دغدغه این عنوان را پیدا کردیم که در کشور عزیزمان ایران مشابه این مدرسه لبنانی را راه اندازی کنیم.

وی با اشاره به انجام کارهای مطالعاتی جهت تاسیس مهدکودک حسینیه شهید چمران افزود: در روند مطالعات تاسیس این مدرسه به این نتیجه رسیدیم که در حوزه کودک، خصوصا کودکان پیش از دبستان با کمبوهای بسیار جدی روبرو هستیم؛ ما در فضای تربیت دینی یک مدل منسجم و واحد که در قالب یک مهد پیاده شود، نداریم.

کودک باید طراح، گزینش گر و مجری بازی هایش باشد

این كارشناس تئاتر عروسكی به کارهای مطالعاتی جهت شروع فعالیت های این مهدکودک اشاره کرد و ادامه داد: جهت تاسیس این مهدکودک نزدیک به ۲ سال به صورت میدانی و در قالب هیات های کودک و در کنار هیات ها کار کردیم و بعد از ۲ سال حسینیه کودک را راه اندازی کردیم؛ بر این اساس تا امروز ۴ سال است که مهدکودک حسینیه شهید چمران در حال فعالیت است.

علایی اطراف موارد لحاظ شده است جهت طراحی بازی های خاص کودکان توضیحاتی را بیان و خاطرنشان کرد: سه اصل مهم در مهدکودک حسینیه شهید چمران به منظور طراحی بازی های درنظر گرفته شده است جهت فرزند ها وجود دارد، نخستین توصیه این است که تعریف بازی جهت فرزند های تا ۷ سال، با آن چیزی که در ذهن ما وجود دارد کاملا متفاوت است.

وی به روایتی که درمورد بازی کودکان اشاره کرد و یادآور شد: در این روایت که اطراف سه تا هفت سالگی کودکان است و به پدر و مادرها می گوید با فرزند های خود چگونه واکنش‌ کنید آمده کودک را رها کن تا ۷ سالگی بازی کند، این بازی کاملا بی هدف هست. دومین توصیه گذرا بودن این بازی هست، هنگامی این عنوان را در مورد کودک اجرا می کنیم، تمامی زندگی کودک بازی است و او با این اوضاع سرگرم است.

مدیر مهدکودک حسینیه شهید چمران متذکر شد: توصیه بعدی این است که فرزند ها در این سن در حال تجربه همه چیز هستند و اگر ما اجازه بدهیم که این تجربه به وسیله فرزند ها کسب شود در زندگی آینده خود نیز موفق تر خواهند بود. بر این اساس اصل دوم توجه خاص به گرایش ها، علاقه ها و احساسات فرزند ها است که در فضای دینی به شدت اهمیت پیدا می کند؛ به طور مثال محل نماز باید جهت فرزند ها جذابیت داشته باشد. همچنین باید بوی خوش و لباس قشنگ هم داشته باشید.

علایی گفت: ما اعتقاد داریم بازی کودکان در هفت سال اول زندگی باید کاملا آزاد باشد.

علایی آزادی را در نوع بازی کودکان بسیار مهم دانست و تصریح کرد: توصیه سوم آزادی هست. یکی از اولویت های بازی در هفت سال اول این است که کودک طراح، گزینش گر و مجری آن بازی باشد؛ اختلافی که ما با غربی ها در هفت سال اول تربیت کودک داریم این است که ما اعتقاد داریم بازی در این محدوده سنی کودک باید کاملا آزاد باشد.

وی اضافه کرد: توصیه مهم در هفت سال اول این است که بچه‌ها بیشترین مخاطبان بازی های رایانه ای و تلویزیونی هستند؛ مسئله مهم دیگر این است که رشد مغزی فرزند ها به میزان حرکت آنها بستگی دارد؛ به گفته روانشناسان هرچقدر فرزند ها در این سن تحرک بیشتری داشته باشند سوخت و ساز بدن زیاد شده، تغذیه آنها زیاد کردن می یابد، خواب آنها زیاد می شود و در نهایت رشد مغز آنها زیاد و بهتر خواهد شد.

موسس مهدکودک حسینیه شهید چمران تحرک پایین کودکان را مانع رشد مغزی آنها دانست و خاطرنشان کرد: اوج رشد مغزی در کودکان بین ۳ تا ۶ سال است و متاسفانه اغلب فرزند ها به علت تحرک پایین که علت آن بازی های رایانه ای و برنامه های تلویزیونی است با مهم ترین مانع رشد مغز خود روبرو هستند و اینگونه می شود که فرزند های ما از نظر حرکتی بسیار ضعیف هستند و دچار آسیب ضعف در ارتباطات اجتماعی می‌شوند.

انتهای پیام/

کودک باید طراح، گزینش گر و مجری بازی هایش باشد

واژه های کلیدی: تربیت کودک | کودکان | مدرسه | فرزند | فعالیت | کودک و اسباب بازی | بازی کودکانه | بازی رایانه‌ای

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>