خانه » پزشکی و سلامت » پیشگیری و معرفی بیماری ها » مکیدن انگشت و آسیب دندان کودکان
 

 

مکیدن انگشت و آسیب دندان کودکان

مکیدن انگشت یکی از عادت های بسیار مرسوم است که ممکن است تا جوانی هم مستمر باشد و شخص به اصطلاح به جویدن

مکیدن انگشت و آسیب دندان کودکان

مکیدن انگشت یکی از عادت های بسیار مرسوم است که ممکن است تا جوانی هم مستمر باشد و شخص به اصطلاح به جویدن ناخن مشغول باشد ولی در این مقاله بی بی نیمز قصد داریم شما را با آسیب های دندانی ناشی از مکیدن انگشت در کودکان آشنا نماید.

عادت طبیعی مکیدن انگشت شست چیست؟

اکثر کودکان در سنین بسیار پایین، شست و یا انگشتان دیگر خود را می مکند. بسیاری از نوزادان این کار را از درون رحم مادر شروع می کنند. مکیدن انگشت شست یک تصویر العمل طبیعی در نوزاد بوده و نقش مهمی دارد. مکیدن انگشت پا و دست معمولاً باعث ایجاد حس امنیت و رضایت در نوزاد می شود. این کار همچنین باعث آرام شدن نوزاد خواهد شد به همین علت بسیاری از نوزادان قبل از خوابیدن شست خود را می کند.

مکیدن انگشت و آسیب دندان کودکان

مکیدن انگشت چه زمانی دلواپس کننده خواهد بود؟

مکیدن انگشت شست یا سایر انگشتان تا وقت بیرون آمدن دندان های دائمی دلواپس کننده نخواهد بود، مگر اینکه همه یا بعضی از موارد زیر در آن دخیل باشند:

  • مکیدن با شدت و نیروی زیاد
  • مکیدن انگشت در اغلب اوقات روز
  • مکیدن انگشت در طول شب و حتی در هنگام خواب
  • مکیدنی که باعث عوض کردن در جایگاه دندان ها، لب ها و یا دهان شود.
  • مکیدن همراه با فشار آوردن با زبان و مسائل گفتاری

مکیدن انگشت یکی از عادت های بسیار مرسوم است که ممکن است تا جوانی هم مستمر باشد و شخص به اصطلاح به جویدن

آسیب های دندانی ناشی از مکیدن انگشت:

مکیدن انگشت که یک عادت بسیار مرسوم در بین کودکان است که می تواند آسیب های جدی را به دندان ها وارد کند در این قسمت آسیب های دندان در اثر مکیدن انگشت را بررسی می کنیم.

اختلال فک:

مکیدن انگشت و آسیب دندان کودکان

پستانک در اندازه ها و شکل های متفاوت وجود دارد که اکثر آن ها مناسب نگه داشتن در دهان نیستند. بنابراین میکدن پستانک یا انگشت شست به مرور باعث بروز اختلال در فک های در حال رشد می شود.

پوسیدگی دندان:

بسیاری از والدین تلاش می کنند تا فرزندشان را با آغشته کردن پستانک به عسل یا خوراکی شیرین دیگری آرام کنند. باکتری های دهان از مواد قندی تغذیه می کنند و اسیدهای مخربی را تولید می کنند. این اسیدها به مینای دندان حمله می کنند و در نتیجه دندان کودک دچار پوسیدگی یا کرم خوردگی می شود.

مکیدن انگشت یکی از عادت های بسیار مرسوم است که ممکن است تا جوانی هم مستمر باشد و شخص به اصطلاح به جویدن

باریک شدن کام:

ساختارهای داخل دهان در دوران کودکی بسیار منعطف هستند؛ بنابراین مکیدن طولانی مدت پستانک یا انگشت شست باریک شدن سقف دهان را در پی دارد؛ چون کام منعطف شکل شیء مکیده شده است را به خود می گیرد. باریک شدن کام به نوبه خود عوارض دیگری را در دندان های در حال رشد ایجاد می کند.

کج شدن دندان:

مکیدن انگشت و آسیب دندان کودکان

دندان در حال رشد به علت مکیدن انگشت شست و پستانک کج می شود و ظاهر نازیبایی پیدا می کند. به علاوه مکیدن انگشت شست و پستانک در سنین بالاتر احتمال نیاز به ارتودنسی را زیاد کردن می دهد. مرسوم ترین نشانه های دندانی مربوط به مکیدن اشیاء غیرخوراکی عبارت است از:

اپن بایت دندان های پیشین: دندان های نیش فک بالا و پایین هنگام بستن دهان به خوبی روی هم قرار نمی گیرد.
حرکت کردن دندان های نیش: دندان های نیش از محل صحیح و مناسب خود خارج می شوند.

عبارات مهم : پوسیدگی دندان – اسباب بازی
تنگ شدن فک بالا (ماگزیلاری): سخت کام در نتیجه فشار داخلی ناشی از مکیدن و فشاری که زبان به سخت کام وارد می کند و آن را به طرف کام می راند، باریک می شود.

زخم شدن دهان:

مکیدن غیرفعال کمتر از مکیدن شدید و همراه با صدا مضر هست. مک زدن شدید به زخم شدن دهان می انجامد.

کمک به کودکان در ترک مکیدن انگشت:

روش های مختلفی جهت کمک به کودکان در ترک عادت مکیدن انگشتان وجود دارد. تمرکز بر روی نقاط مثبت و دادن پاداش به کودکان، توصیه ای مهم در رسیدن به این مهم خواهد بود. بسته به سن و توانایی کودک شما، عمل به توصیه های زیر می تواند راهگشا باشد:

تشویق کودک و پاداش دادن به او: به عنوان مثال، با در آغوش گرفتن یا تحسین کودک، تصمیم او جهت ترک این عادت را تقویت کنید.

پرهیز از مرتباً گوشزد کردن: اگر کودک احساس کند که شما این مسئله را مرتباً به او گوشزد می کنید، ممکن است در برابر اصرار شما جبهه گیری کند.

علامت گذاری برروی تقویم: به عنوان مثال، علامتی مانند یک ستاره یا یک تیک را جهت هر دوره ی زمانی (مثل روز یا هفته) که کودک انگشت خود را نمی مکد، در تقویم درج کنید. در صورت موفقیت در این دوره، برنامه ای تفرحی یا هدیه ای خاص جهت او تدارک ببینید.

تشویق به حفظ تعهد: به عنوان مثال با یک اسباب بازی، کودک را جهت پایبندی به قول خود، تشویق کنید.

یادآور: چسبی به دور انگشت شست و سایر انگشتان کودک خود بپیچید، تا به او یادآوری کنید که از مکیدن آن ها خودداری کند. البته جهت انجام این کار می توانید از رنگ های خوراکی بدمزه ای (در داروخانه ها یافت می شوند) بر روی انگشت شست یا سایر انگشتان کودک استفاده کنید. قرار دادن انگشت شست در کیسه ای پلاستیکی، راهکار دیگری جهت یادآوری این مسئله به کودک است.

پرت کردن حواس کودک: در موقع تماشای تلویزیون، اسباب بازی هایی را در اختیار کودک خود قرار دهید و یا کنار او بنشینید و او را نوازش کنید. این کار شما، کودک را از مک زدن به انگشتان خود بازمی دارد. در اتومبیل، جهت سرگرم کردن کودک، اسباب بازی هایی را در دسترس او قرار دهید.

مراقبت از دندان ها:

برخی از کودکان جهت شکستن عادت مکیدن انگشتان خود نیاز به کمک دارند و محافظ یا گارد انگشت، یکی از روش های کمکی است که والدین می توانند از آن استفاده کنند. محافظ های پلاستیکی خاصی وجود دارند که بر روی انگشت یا دهان قرار گرفته و کودک را از مکیدن شست خود بازمی دارند.

دندانپزشک اطفال ممکن است یکی دیگر از این محافظ ها را به شما توصیه کند که در درون دهان قرار گرفته و باعث می شود انگشت به کام دهان نچسبیده و کودک نتواند آن را بمکد. کودک باید در همه ی اوقات این محافظ را استفاده کند. این نوع از محافظ دارای حلقه های سیمی در پشت دندان های جلویی بوده و از قرار گرفتن انگشت در دهان به شکل دلخواه کودک جلوگیری می کند.

چه هنگامی باید از محافظ استفاده کنم؟

اگر عادت مکیدن انگشت دست بعد از سن چهارسالگی فرزند شما از بین نرفت، از دندانپزشک یا متخصص اطفال در مورد استفاده از محافظ سؤال کنید. این عادتمعمولاً خود به خود اصلاح می شوند، البته در صورتی که کودک قبل از رشد دندان های دائمی از این عادت خود دست بکشد. کودکان زیر چهار سال جهت مکیدن انگشت دست نیازی به درمان ندارند ولی در صورتی که این عادت طولانی شود بعد از سن پنج سالگی می تواند باعث آسیب های مختلفی گردد.

عادت مکیدن انگشت معمولاً چقدر طول می کشد؟

بسیاری از کودکان عادت مکیدن انگشت دست و پا را خود به خود در دوران نوپایی، بین ۲ تا ۴ سالگی، ترک می کنند. آن گروه از کودکانی که همچنان این عادت را دارند، با ورود به مدرسه و تحت تاثیر تمسخر همسالانشان آخر دست از مکیدن انگشت برمی دارند. البته به خاطر داشته باشید که حتی کودکانی که این عادت را ترک کرده اند، ممکن است در اثر اضطراب و نگرانی دوباره به این عادت گرایش پیدا کنند.

چه زمانی باید جهت ترک عادت مکیدن انگشت مداخله کرد؟

مکیدن انگشت شست معمولاً تا وقت درآمدن دندان های دائمی دلواپس کننده نیست؛ ولی بعد از آن بر سقف دهان (کام) یا مرتب بودن دندان ها اثر می گذارد. اگر کودک انگشت را با شدت مک بزند، زیاد از حالتی به دندان ها آسیب وارد می شود که کودک صرفاً انگشت را بی حرکت در دهان قرار دهد.

هرگونه استفاده و کپی برداری با درج نام مجله پزشکی بی بی نیمز (لینک دهی مستقیم) مجاز می باشد.

مطالب مرتبط :

روش های موثر جهت ترک مکیدن ناخن

خطرات و عوارض جانبی لاک ناخن جهت خردسالان

فواید و مزایای انگشت مکیدن کودک

سرکوب مکیدن ناخن و انگشتان

واژه های کلیدی: پوسیدگی دندان | اسباب بازی | دندانپزشک | استفاده | کودکان | پستانک | دندان | انگشت

مکیدن انگشت و آسیب دندان کودکان

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>