خانه » پزشکی و سلامت » پیشگیری و معرفی بیماری ها » نکاتی طلایی جهت داشتن لبخندی قشنگ به سفیدی مروارید
 

 

نکاتی طلایی جهت داشتن لبخندی قشنگ به سفیدی مروارید

ترمیم مجدد دندان ها و بطور کلی هزینه های دندانپزشکی از جمله سنگین ترین هزینه های درمانی هست. به همین باعث

نکاتی طلایی جهت داشتن لبخندی قشنگ به سفیدی مروارید

ترمیم مجدد دندان ها و بطور کلی هزینه های دندانپزشکی از جمله سنگین ترین هزینه های درمانی هست. به همین باعث حفظ سلامت دندان ها از بااهمیت ترین نکاتی است که باید جهت نگهداری از آن بکوشید. در این مطلب به معرفی بعضی خوراکی ها جهت حفظ سلامت دندان ها و مواظبت از آنها می پردازیم. با بی بی نیمز همراه باشید.

نکاتی طلایی جهت داشتن لبخندی قشنگ به سفیدی مروارید

«خانم دکتر! من دندان هایم را هر لحظه مسواک می زنم ولی باز هم دندان هایم هر لحظه پوسیده هست. نمی دانم واقعا باید چه کار کنم؟…» این حرفی است که بسیاری از بیماران به دندانپزشک ارزش می گویند ولی واقعا مسئله کار از کجاست؟ آیا دندان های بسیاری از افراد نسبت به پوسیدگی بسیار مستعد است؟ ما قصد داریم محصولاتی را به شما معرفی کنیم که از دندان های شما در برابر پوسیدگی محافظت می کنند. شما می توانید این محصولات را در تمام داروخانه ها با این نام پیدا کنید: «محصولات حاوی فلوراید».

۱ آدامس فلورایددار

به نظر می رسد که در دنیای رنگارنگ و چسبناک آدامس ها، باید اتفاقات خوشایندی افتاده باشد که کارشان از تفریحی شاد و بچگانه به مطب های دندانپزشکی کشیده است! اگر شما بخواهید از پوسیدگی دندان هایتان پیشگیری کنید، آدامس ها به شما کمک می کنند. آدامس هایی در بازار وجود دارند که حاوی «فلوراید» هستند. فلوراید را اغلب به آب آشامیدنی شهر ها، نمک، شیر و شکر می افزایند. فلوراید روند پوسیدگی دندان را متوقف می کند و همچنین پوسیدگی هایی را که در مراحل اولیه و ابتدایی خود هستند، ترمیم می کند. امروزه به «آدامس های بدون قند» فلوراید افزوده اند. هنگامی که شما این آدامس ها را در دهان می گذارید و می جوید، فلوراید از آدامس آزاد شده است و در سطح مینای دندان شما می نشیند و به تدریج جذب ساختار دندان شده است و مینای دندان تان را مقاوم می کند.

ترمیم مجدد دندان ها و بطور کلی هزینه های دندانپزشکی از جمله سنگین ترین هزینه های درمانی هست. به همین باعث

منظور از «آدامس بدون قند» این نیست که این آدامس ها شیرین نیستند؛ بلکه برعکس، حتی ممکن است از آدامس های معمولی هم شیرین تر باشند! تنها تفاوت این آدامس ها با آدامس های معمولی در این است که شیرین کننده های مصنوعی که به «قند های تخمیر نشدنی» معروف اند، در آنها استفاده شده است است: اریتریول، ایزومالت، سوربیتول، زایلیتول و مانیتول از جمله این قند های تخمیرنشدنی هستند. این شیرین کننده ها (قند های تخمیرنشدنی) در نوشابه های رژیمی هم استفاده می شوند.

اگر آدامس دارای قند معمولی باشد، قند در اختیار باکتری های پوسیدگی زای دندان قرار گرفته و این باکتری ها با تولید اسید، باعث معدنی زدایی و در اصطلاح پوسیدگی دندان ها می شوند ولی قند های تخمیرنشدنی نمی توانند به وسیله باکتری های پوسیدگی زا تجزیه شوند و از آنها اسیدی حاصل نمی شود و در نتیجه باعث پوسیدگی دندان نمی شوند. به همین علت است که دندانپزشکان جدیدا در کنار مسواک و خمیردندان، «آدامس های بدون قند و فلورایددار» را به بیماران ارزش توصیه می کنند.

۲ ژل فلورایددار

در مطب های دندانپزشکی ژل های خاصی به نام ژل فلوراید وجود دارد. ثابت شده است است که کاربرد موضعی فلوراید به خصوص به وسیله دندانپزشک، باعث کم کردن میزان پوسیدگی به خصوص در کودکان می شود. در نتیجه کاربرد موضعی فلوراید جهت کودکان و نوجوانان در مطب های دندانپزشکی اکیدا توصیه می شود. دندانپزشک بعد از تعیین میزان استعداد ابتلای بیمار به پوسیدگی و احیاناً انجام درمان های مورد نیاز اولیه مثل از بین بردن پوسیدگی ها، درمان با فلوراید را انجام می دهد. در این نوع از استفاده از فلوراید دندانپزشک شما ابتدا تلاش می کند که پوسیدگی های دندان های شما را درمان کند، سپس از دهان شما قالب گیری کرده و قاشقک های مخصوصی جهت درمان دندان های تان با فلوراید آماده می کند. گاهی هم این قاشقک ها به صورت آماده در مطب وجود دارند، سپس ژل فلوراید در این قاشقک ها گذاشته شده است و روی دندان های شما قرار داده می شود و چند دقیقه می ماند. در این مدت نباید بزاق به دندان های تان برسد، سپس ژل از روی دندان های تان پاک می شود. مورد نیاز است شما تا چند ساعت بعد از این درمان از خوردن و آشامیدن خودداری کنید تا فلوراید جذب دندان های تان شود. دندانپزشکان می گویند بهتر است شما هر سال این درمان را انجام دهید تا با این روش فلوراید کافی به دندان های تان برسد. این روش به خصوص به کودکان و نوجوانان توصیه می شود تا دندان های ارزش از همان ابتدا مقاوم شود و در برابر پوسیدگی در امان باشد. دقت کنید که این روش و این ژل ها باید حتما در مطب و زیر نظر دندانپزشک انجام شود تا از بلعیدن کنترل نشده مقدار زیاد فلوراید به وسیله کودک پیشگیری شود.

نکاتی طلایی جهت داشتن لبخندی قشنگ به سفیدی مروارید

۳ خمیردندان فلورایددار

استفاده از خمیردندان در هنگام مسواک زدن فایده های متعددی ازجمله سفید شدن دندان ها، ایجاد طعم و بوی خوش در دهان و… دارد، ولی مهم ترین و بااهمیت ترین فایده خمیردندان، اثر آن در پیشگیری از پوسیدگی دندان هاست که به علت وجود ماده فلوراید در خمیر دندان هاست. تقریبا همه خمیردندان های داخلی و اکثر خمیردندان های خارجی فلورایددار هستند. اثر فلوراید خمیردندان در پیشگیری از پوسیدگی ثابت شده است است و استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید اکیدا توصیه می شود. استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید می تواند بر حسب میزان خطر پوسیدگی دندانی، از این پوسیدگی ها جلوگیری کند. همه خمیردندان ها دارای میزانی از فلوراید هستند ولی میزان فلوراید همه انواع خمیردندان ها کافی نیست. خمیردندان های مناسب از نظر میزان فلوراید دارای ۱۳۰۰ppm تا ۱۵۰۰ppm فلوراید هستند. طبق مطالعات انجام شده است میزان اغلب خمیردندان های ایرانی حدود ۱۰۰۰ppm یا کمتر هست. بنابراین به کارخانه های سازنده خمیردندان توصیه می شود که در بعضی محصولات خود به صورت انتخابی میزان فلوراید را زیاد کردن دهند. توصیه قابل توجه به خصوص در استفاده فرزند ها از خمیر دندان این است که، فلوراید اولا ماد ه ای سمی است و در صورتی که بیش از حد مجاز بلع شود، ممکن است به مسمومیت منجر شود و ثانیا، اگر میزان فلوراید دریافتی بیش از حد باشد، به ایجاد لکه های سفید روی دندان ها منجر می شود که به آن فلوروزیس می گویند.

۴ دهانشویه فلورایددار

ترمیم مجدد دندان ها و بطور کلی هزینه های دندانپزشکی از جمله سنگین ترین هزینه های درمانی هست. به همین باعث

در حال حاضر دهانشویه های فلورایددار (مثل همان دهانشویه هایی که در مدارس استفاده می شوند) در کنار ژل ها و خمیر دندان های فلورایددار و چند محصول دیگر در دسترس قرار دارند و باعث عملکرد موضعی فلوراید می شوند. استفاده از دهانشویه های فلورایددار یکی از روش های موضعی استفاده از فلوراید است که هم اکنون نیز طرح همگانی استفاده از آن در مدارس کشور در حال اجراست. این طرح به صورت استفاده یک روز در هفته از دهانشویه به وسیله دانش آموزان با نظارت مسوولان مدارس انجام می شود. استفاده از هر گونه دهانشویه فلورایددار جهت کودکان زیر ۶ سال ممنوع هست، مگر اینکه دندانپزشک تجویز کند. چون کودکان این دهانشویه را می بلعند و باعث مسمومیت آنها با این ماده می شود. اگر شما این دهانشویه را از داروخانه می خرید، هفته ای یک بار از آن استفاده کنید.

۵ آبنبات فلورایددار

این آبنبات ها حاوی شیرین کننده مصنوعی هستند و در عین حال با مکیدن ارزش فلوراید در دهان شما آزاد کرده و روی دندان های تان رسوب می کند.

نکاتی طلایی جهت داشتن لبخندی قشنگ به سفیدی مروارید

منبع: سیمرغ

واژه های کلیدی: پوسیدگی دندان | دندانپزشکی | خمیر دندان | دندانپزشکان | دندانپزشک | خمیردندان | استفاده | دهانشویه | کودکان | پیشگیری | دندان

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>