خانه » خبری و خواندنی » قد و وزن و ارتباط ژنتیکی
 

 

قد و وزن و ارتباط ژنتیکی

ارتباط ژنتيكي بين وزن و قد

قد و وزن و ارتباط ژنتیکی

بررسي‌هاي جديد از ارتباط ژنتيكي بين قد و وزن سخن مي‌گويد. محققان دانشگاه كوئيزلند و دانشگاه ملبورن استراليا به اين نتيجه رسيده‌اند كه ژن‌هاي عامل بلندي قد و ژن‌هاي لاغري ارتباط زيادي با يكديگر دارند.

ميتو رابينسون محقق اين پژوهش مي‌گويد نتايج به دست آمده از اين تحقيق نشان مي دهد كه لاغري و بلندي قد در گونه‌هاي ساكن اسكانديناوي پايه و اساس ژنتيكي داشته است. وي مي‌گويد به طور ميانگين ۲۴ درصد تنوع ژنتيكي مربوط به قد و ۸ درصد مربوط به شاخص توده بدني مي‌تواند در نتيجه تفاوت‌هاي منطقه‌اي باشد.
در اين پژوهش محققان تفاوت‌هاي قدي و شاخص توده بدني ۹۴۱۶ نفر از ۱۴ كشور اروپايي را مورد بررسي قرار دادند و در اين ميان نيز از داده‌هاي به دست آمده از سوي انجمن مطالعات ژنومي بهره بردند.
رابينسون مي‌گويد تنوع ژنتيكي بين كشورهاي مختلف مي‌تواند دليل تاثير تفاوت‌هاي موقتي بر قد افراد باشد. اما در اين ميان فاكتورهاي محيطي عامل اصلي و تعيين كننده در شاخص توده بدني اشخاص هستند.
اين نتايج تحقيقات نشان مي‌دهد نقش تفاوت در رژيم غذايي در ايجاد شاخص توده بدني متفاوت در افراد مهم‌تر از عامل ژنتيك بوده است. اين پژوهش در نشريه Nature Gentics به چاپ رسيده است.

منبع:ساعت۲۴

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>