خانه » خبری و خواندنی » اخبار گوناگون » دایناسور ۱۳۰ میلیون ساله کشف شد / عکس
 

 

دایناسور ۱۳۰ میلیون ساله کشف شد / عکس

کشف دایناسور ۱۳۰ میلیون ساله + عکس

کشف دایناسور 130 میلیون ساله + عکس

کشف دایناسور ۱۳۰ میلیون ساله در سیبری روسیه . این دایناسور در شیب ساحلی رود “کی” سیبری یافت شد. باقی‌مانده دایناسورها از اواسط سال‌های ۱۹۵۰ قرن گذشته در آنجا یافت می‌شود.

کشف دایناسور 130 میلیون ساله + عکس

 

به گزارش تالاب اسکلت دایناسور ۱۳۰ میلیون ساله در غرب سیبری در مسکو به نمایش گذاشته شده است. باقی‌مانده این جانور در هیچ جای دیگر جهان پیدا نشده است.

دایناسور “پسیتاکوزاور سیبیریئوس” در باتلاق‌های شستاکوفسکی زندگی می‌کرد. منطقه‌شناسان کمرووا (غرب سیبری) اسکلت دایناسور را در نمایشگاهی در مسکو به معرض نمایش گذاشتند.

کشف دایناسور 130 میلیون ساله + عکس

 

این سوسمار باستانی که ۱۳۰ میلیون سال پیش فقط در کوزباس زندگی می‌کرد ” پسیتاکوزاور سیبیریئوس” نامیده می‌شود. باقی‌مانده این جانور در هیچ جای دیگر جهان پیدا نشده است. این دایناسور در شیب ساحلی رود “کی” سیبری یافت شد. باقی‌مانده دایناسورها از اواسط سال‌های ۱۹۵۰ قرن گذشته در آنجا یافت می‌شود.

پیش از این فرض می‌شد که این ساکنان باستانی زمین دوره کرتاسه در روسیه نمی‌توانستند وجود داشته باشند و به دلیل خودویژگی‌های زمین‌شناسی وجود آنها در این مکان غیرممکن بود.یافته‌ها به لحاظ این که به خوبی حفظ شده‌اند متخصصان را حیرت زده کرد نه فقط استخوان‌های جداگانه، بلکه اسکلت‌های کامل سوسمارها یافت شدند.

کشف دایناسور 130 میلیون ساله + عکس

طی ۶۰ سال اسکلت ۸ دایناسور حفاری شدند: از سوسمارهای کوچک تا عظیم‌الجثه که طول بدن آنها به ۳۰ متر می‌رسید. سوسماری که در نمایشگاه مسکو نشان داده شد، بزرگ نبود – چیزی به اندازه گوسفند اما خیلی تیز و چابک بوده است. به راحتی از دست همنوعان خود می‌گریخت و حتی آن‌ها را می‌ترساند، به این دلیل از لقب دایناسور طوطی برخوردار شده است.

 

اولگا فوفانووا مدیر موزه منطقه‌شناسی کمرووا گفت: به دلیل وجود شاخ‌های کوچکی روی سرش او را طوطی می‌نامند.

 

جمجمه او شش شاخ در ناحیه چشم دارد. همانا با کمک آن‌ها او دیگران را می‌ترساند. دایناسور ما گیاهخوار است و وحشی نیست اما با کمک این شاخ‌ها گویی باعث ترس می‌شد. به این دلیل نیز او را طوطی می‌نامند.

 

در محل حفاری، دو اسکلت دایناسور از این نوع پیدا شد که نزدیک به هم قرار داشتند. این زوج را رومئو و ژولیت نامیدند.

بدون جدا کردنشان، آن‌ها را از داخل خاک بیرون کشیده و به موزه فسیل‌شناسی دانشگاه تومسک ارسال کردند.

رومئو و ژولیت عصر کرتاسه در تابوت شیشه‌ای آخرین پناهگاه خود را پیدا کردند. این دایناسورها نر و ماده و به حد کافی جوان بودند و در لحظه‌ای که باهم بودند جان سپردند.

این نوع دایناسور پس از مطالعه “پسیتاکوزاور سیبیریئوس” نام گرفت. این دایناسور فقط در باطلاق‌های “شستاکوفسکی” زندگی می‌کرد. تا کنون در هیچ جای دیگر جهان شبیه این سوسمارها پیدا نشده است.

ویژگی این یافته‌ها در آن است که آن نوع دایناسور کشف شد که فقط در اراضی روسیه – در کوزباس می‌زیست.

به گفته منطقه‌شناس قبرستان معروف دایناسورها در کمرووا می‌تواند سورپریزهای زیاد دیگری داشته باشد. در بین آخرین یافته‌ها، جانوران وحشی کوچک اندامی پیدا شده‌اند که هویت آنها هنوز مشخص نشده است.

اکنون دانشمندان در حال مطالعه این جانور ناآشناهستند. دایناسور “سیبیریئوس” را “هشتمین معجزه دنیا” می‌نامند.

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>