خانه » پزشکی و سلامت » روانشناسی » چگونه خرد بر حسب شرایط تغییر می کند.
 

 

چگونه خرد بر حسب شرایط تغییر می کند.

39082_757

چگونه خرد بر حسب شرایط تغییر می کند. 

دانمندان دريافته اند که سطح خرد و رفتار خردمندانه در انسان ها مي تواند بسته به موقعيت هاي متفاوتي که در زندگي روزمره ممکن است با آن روبرو شويم، دستخوش تغيير شود و بسياري از انسان ها تنها در شرايط خاص مي توانند از خود خرد نشان بدهند.

در حالي که بسياري از افراد فکر مي کنند که برخي از انسان ها در هر شرايطي خردمند هستند، دانشمندان دريافته اند که سطح خرد افراد بسته به شرايطي که در آن قرار دارند و المان هايي مانند اين که در چه جمعي حضور داريد مي تواند تحت تاثير قرار گرفته و تغيير کند.

حال اين تيم پژوهشي قصد دارند تا از ابزارهايي براي اندازه گيري دقيق خرد بر حسب شرايط استفاده کنند که اين ابزارها بايد توسط خود آنها توليد شود. به اين ترتيب مي توان شاهد انجام نخستين تحقيق تخصصي بلند مدت در اين زمينه بود محققان دانشگاه واترلو به تازگي با تحقيقات خود اين موضوع را اثبات کرده اند و معتقدند که خردمند بودن به عنوان ترکيبي از توانايي هايي مانند تواضع فکري، در نظر گرفتن ديگران، نوع ديدگاه و به دنبال سازش بودن است.

به اين ترتيب مي توان گفت که اين مولفه ها مي توانند با تغيري کردن در محيط هاي متفاوت به تغيير در ميزان خرد فرد منتهي شوند. پروفسور ايگرو گروسمن از دانشکده روانشناسي دانشگاه واترلو به عنوان سرپرست اين تحقيقات مشغول به فعاليت بوده است و در اين باره مي گويد: «تحقيق ما اين امر که برخي از مولفه هاي شخصي در خردمند بودن دخيل هستند را به کل ناديده نگرفته است ولي معتقد است که اين مولفه ها تمامي تصوير لازم براي ترسيم خرد نيستند.

شرايط زندگي روزانه انسان مي تواند بر روي شخصيت او و توانايي تحليل منطقي فرد تاثير بگذارد.» حال نکته مهم اين است که از اين يافته ها مي توان نتيجه گرفت که خرد واقعي به سختي در انسان ها قابل يافت است. همچنين بايد گفت که انسان هاي مختلف ممکن است که کيفيت لازم براي خردمندي را تنها در شرايطي خاص از خود بروز بدهند.

دانشمندان براي دستيابي به اين نتايج به بررسي وضعيت هاي مختلف براي رفتار افراد پرداخته و در هر شرايطي المان هايي که رفتار خردمندانه را نشان مي دادند را اندازه گرفتند. حال اين تيم پژوهشي قصد دارند تا از ابزارهايي براي اندازه گيري دقيق خرد بر حسب شرايط استفاده کنند که اين ابزارها بايد توسط خود آنها توليد شود. به اين ترتيب مي توان شاهد انجام نخستين تحقيق تخصصي بلند مدت در اين زمينه بود  .

چگونه خرد بر حسب شرایط تغییر می کند. 

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>