خانه » خبری و خواندنی » اخبار و حوادث » جنی که موقع خواب میاد روی قفسه سینه میشنه!!!
 

 

جنی که موقع خواب میاد روی قفسه سینه میشنه!!!

عده‌ای از مردم معتقدند که فلج خواب دلیلی ماورایی دارد، رایج‌ترین باور در ایران وجود موجودی به نام بختک یا خفتک است که بنابر باورهایی، بختک نوعی جن می‌باشد و با نشستن روی سینهٔ اشخاص باعث می‌شود که آن‌ها نتوانند تکان بخورند.

جنی که موقع خواب میاد روی قفسه سینه میشنه!!!

nightmare

جنی که موقع خواب میاد روی قفسه سینه میشنه!!!

فلج خواب (Sleep Paralysis) به حالت ناتوانی درانجام حرکات ارادی حین خواب اطلاق می شود.فلج خواب،حالتی دلهره آور و هراس انگیز است.فلج خواب اغلب اوقات هنگام بیدار شدن ازخواب و یادرموارد نادردرلحظه به خواب رفتن رخ می دهد. فلج خواب از چند ثانیه تا چند دقیقه به طول می انجامد.۲۵ تا ۳۰ درصد از جمعیت کشورحداقل یکبار درطول زندگی شان با اختلال قلج خواب مواجه شده اند و می تواند در هرسنی روی دهد.

علائم فلج خواب

– ناتوانی درحرکت دادن تنه،دست هاو پاهاوصحبت کردن(فرد ازفرط ترس می خواهد فریاد بکشد و برای بیدارشدن تقلا می کند،امّا گویی تلاش وی بی نتیجه است)

– فلج تمام و یا بخشی از عضلات اسکلتی بدن

– احساس خفگی و نزدیک بودن زمان مرگ(گویی موجودی روی قفسه سینه شما قرارگرفته است)

– وحشت زدگی و اضطراب

تصورات غلط نسبت به فلج خواب و یا بخنک

آزار و اذیت توسط جن،شیطان ،دیو و یا موجودات فرازمینی و یا اشتباه گرفتن آن با احساس خروج روح از بدن

علت ایجاد فلج خواب

متخصصان عوامل ژنیتیکی ، اضطراب و استرس ، هراس و اختلال در نظم خواب رادر پیدایش فلج خواب دخیل می دانند

مکانیسم ایجاد فلج خواب

در طی خـواب در مــرحلـه حرکات سریع چشم (REM) ، یعنی مرحله ای که رویـا بینی درآن روی می دهد، مغز انتقال سیگنال های عصبی به سـوی عضلات اسکلتی )به استثناء عضلـه دیـافـراگـم و عضلات چشـم (را مسـدود و متـوقف می سازد تا شما رویاهای خود را برون ریزی نکنید. (مثلاً وقتی خواب می بینید در حال دویدن هستید از رختخواب بلند نشوید و شروع به دویدن نکنید). هنگامی که شما قصد دارید از خـواب بیـدارشـوید مغـز مجدداً کنتـرل عضـلات را بـدست می گیرد.امّا گاهی اوقات قبل از اینکه مغز کنترل عضلات اسکلتی را بدست گیرد وعضلات از حالت فلج بودن خارج گردند،شما هوشیاری تان را بازمی یابیدکه نتیجه آن احساس هراس آور فلج بودن بدنتان خواهد بود .نقطه مقابل این عارضه زمانی است که بـرخی افـراد هنگام رویا دیـدن دست و پـاهـای خود را تکان می دهند و یا در موارد شدیدتر دچار خوابگردی می شوند .

چه چیزهایی احتمال تکرار فلج خواب را افزایش میدهند؟

– کسانی که بطور طاق باز به پشت می خوابند بیشتر به فلج خواب دچار می شوند

– افزایش استرس و اضطراب

– تغییرات ناگهانی در سبک و محیط زندگی

– مصرف قرص های خواب آور و آنتی هیستامین ها

چگونه هنگام تجربه فلج بدن خودراازاین وضعیت هراس آور خلاصی بخشیم ؟

۱- سعی کنید انگشتان دست و یا پایتان را تکان دهید

۲- چشمان خود را به شدت تکان دهید به دنبال آن پلک ها و سرخودرا تکان دهید.

۳- سعی کنید وضعیت خروج از بدن را درخودتان القاء کنید.

درمان فلج خواب

فلج خواب یک اختلال خواب بی خطر است تنها بارعایت اصول بهداشت خواب،خودداری از طاق باز خوابیدن و کاهش استرس ها و هراس ها می توان تکرار آن را به حداقل رساند.

فلج خواب يا به اصطلاح عمـوم ” بختک ” با زمينه ژنتيکي در نتيجه استرسهاي روزمره به وقوع مي پيوندد و هيچگونه عارضه جسمي در پي ندارد

تشريح چگونگي فلج خواب يا بختک

دقيقا پيش از خواب طبيعي و يا هنگام بيدار شدن بامدادي و هنگامي که فرد دراز کشيده حالتي موسوم به فلج خواب رخ مي دهد که در آن فرد براي چند ثانيه ( گاهي تا چند دقيقه ) مطلقا ً قادر به حرکت نيست ولي در عين حال نسبت به کليه وقايع اطراف خود آگاه است .
مي توان با لمس بدن فرد يا صدا کردن اسم او، وي را از اين حالت خارج کرد. در ضمن گاهي اوقات فرآيندهاي ذهني خواب در زمان فلج خواب بروز مي کند و فرد حتي ممکن است در حالت بيداري و فلج، رويا ببيند که اکثر اين روياها هشدار دهنده و ترسناکند

علت ايجاد ” بختک ”
به طور يقين مي توان گفت ؛ که فلج خواب در اثر ناهنجاري مغزي ايجادمي شودکه در آن مکانيسمهاي عصبي، در زماني نامناسب فعال شده اند.
خواب چنين افرادي به جاي آنکه با امواج آهسته مغزي ( آلفا ) آغاز شود مستقيما وارد مرحله عميق مي شود و اين بدين معناست که فرد مبتلا به فلج خواب، خواب سبک يا به اصطلاح چرت زدن را تجربه نمي کند.
فلج خواب يک اختلال ژنتيکي است و تقريبا کليه افراد مبتلا داراي ماده ويژه اي در خون به نام HLA-DR2 هستند. در ضمن فلج خواب هيچ عارضه جسمي ايجاد نکرده و با اضطراب و استرس تشديد ميشود.

جنی که موقع خواب میاد روی قفسه سینه میشنه!!!

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>