خانه » خبری و خواندنی » شهر عَراق کجاست؟
 

 

شهر عَراق کجاست؟

به گزارش خبرنگار حوزه میراث و گردشگری گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت؛ شهری که به عنوان مرکز استان مرکزی شناخته‌ شده، نام اراک را به خود تخصیص

شهر عَراق کجاست؟

به گزارش خبرنگار حوزه میراث و گردشگری گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛ شهری که به عنوان مرکز استان مرکزی شناخته‌ شده، نام اراک را به خود تخصیص داده شده است داده هست. این شهر قبل از سال ۱۳۱۷ شمسی با نام‌های سلطان‌آباد و عَراق شناخته می‌شد.

بنابراین گزارش؛ قبل از ساخت شهر اراک، چند دِه، مثل ده قلعه، قلعه‌نو، ده حصار و دستگرده در مکان فعلی آن وجود داشتند البته امروزه اثر چندانی از آن‌ها دیده نمی‌شود.

شهر عَراق کجاست؟

شایان ذکر است هشت یا ده قلعه با نام‌های خان باباخان، حصار، ده‌کهنه، مرادآباد، آقا سمیع، سلیم، نو و قادردر محل فعلی شهر اراک وجود داشته‌اند که مردم آن‌ها همواره با هم درگیر بودند. یوسف‌خان گرجی معروف به سپهدار عَراق بانی شهر اراک بوده هست. وی از درگیری‌های قلعه‌ها شرح حالی به فتحعلی شاه قاجار داد و دستور ویران کردن قلعه‌ها و ساخت شهری تازه را از شاه گرفت.

یوسف‌خان که شهر‌های گرجستان و قفقاز را دیده بود، تلاش کرد شهری مرتب و منظم بنا کند که همه کوچه‌هایش در فواصل معین یکدیگر را قطع کنند و پهنای همه آن‌ها ۶ ذرع محاسبه شده است بود. بازار شهر نیز در میان کوچه‌ها قرار گرفته تا همه مردم به آن دسترسی داشته باشند.

به گزارش خبرنگار حوزه میراث و گردشگری گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت؛ شهری که به عنوان مرکز استان مرکزی شناخته‌ شده، نام اراک را به خود تخصیص

از مهم‌ترین آثار تاریخی شهر اراک می‌توان به مجموعه تاریخی بازار اراک، مدرسه سپهداری، حمام چهار فصل، برج شیشه، قلعه حاج وکیل، کاروانسرای شاه‌عباسی و ارگ حکومتی اراک اشاره کرد.

عبارات مهم : مجموعه تاریخی – آثار تاریخی
گفتنی هست؛ بنای تاریخی «برج شیشه» که در سال ۱۳۳۴ شمسی به ثبت ملی رسیده بود، در سال ۱۳۶۱ و بر خلاف قانون به همراه قسمتی از منزل سپهدار و عمارت نظمیه قدیم شهر اراک تخریب شد.

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: مجموعه تاریخی | آثار تاریخی | مدرسه | بازار | تاریخی | اراک | ایران زمین | عَراق

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>