خانه » خبری و خواندنی » کسانی که مال و ثروت ذخیره ‌می‌کنند، مرده‌اند
 

 

کسانی که مال و ثروت ذخیره ‌می‌کنند، مرده‌اند

آیت الله مجتهدی در تفسیر این حدیث می‌گویند: امام علی (ع) به کمیل بن زیاد فرمودندکه ای کمیل، آن کسانی که مال و ثروت ذخیره ‌می‌کنند، مرده‌اند و حال آنکه زنده هم هستند.

کسانی که مال و ثروت ذخیره ‌می‌کنند، مرده‌اند

به گزارش خبرنگار حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛ امیرالمومنین به «کمیل بن زیاد» فرمودند: «ای کمیل، گنجینه داران اموال مرده‌اند، در حالی که هنوز زنده‌اند و علما تا مادامی که سرنوشت باقی هست، پایدارند. بدن‌های جسمانی ارزش از عرصه زندگی گم شده است و تجلیاتشان در دل‌ها موجود است».

آیت الله مجتهدی در تفسیر این حدیث می‌گویند: امام علی (ع) به کمیل بن زیاد فرمودند: «ای کمیل، آن کسانی که مال و ثروت ذخیره ‌می‌کنند، مرده‌اند و حال آنکه زنده هم هستند.» خیلی افراد پول در بانک‌ها ذخیره می‌کنند و از دنیا می‌روند و ورثه‌شان هم خبر ندارند و پول‌های آن‌ها نصیب دولت می‌گردد. بعد آن کسانی که مال ذخیره می‌کنند، همه‌شان هلاک شده است و مرده‌اند، ولی علما تا زمانی که سرنوشت باقی هست، باقی هستند.

ایشان افزودند: الان بیش از هزار سال از فوت «شیخ صدوق» می‌گذرد، ولی او زنده هست. «مرحوم مجلسی» زنده هست. علما زنده هستنند، «شیخ عباس قمی»، صاحب کتاب مفاتیح الجنان زنده هست. جهت اینکه شما هر وقت کتاب او را می‌خوانید، جهت او در نامه عملش ثواب نوشته می‌شود.

کسانی که مال و ثروت ذخیره ‌می‌کنند، مرده‌اند

آیت‌الله مجتهدی، بیان کردند: حاج آقا سیبویه می‌فرمودند: «در کربلا به زیارت حرم امام حسین (ع) رفتیم، موقع وارد شدن به حرم، شیخ عباس قمی را دیدم که در کنار صحن ایستاده و موقع خروج هم دیدم که ایشان در همانجا ایستاده، نزدشان رفتم و پرسیدم: «حاج آقا به چه دلیل به حرم مشرف نمی‌شوید؟»، ایشان فرمودند: « حرم شلوغ است و من ضعیف هستم و به علت فشاری که وارد می‌شود نمیتوانم زیارت کنم.»، من دیدم که ایشان خیلی از این بابت متاثر هستند، به او دلداری دادم و گفتم: «ناراحت نباشید، اگر حرم نمی‌توانید مشرف شوید، به جایش هر کس که به حرم مشرف می‌گردد، یک شیخ عباس قمی زیر بغل دارد؛ یعنی یک مفاتیح الجنان.» منظورم این بود که هنگامی زائرین، مفاتیح شما را می‌خوانند، به شما هم ثواب می‌دهند. چقدر خوب است که انسان عالم شود، آن هم شیخ عباس قمی که با اینکه فوت کرد، ولی نامه اعمالش باز است.

منبع: احسن الحدیث

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: مفاتیح الجنان | سرنوشت | مجتهدی | درس اخلاق | تفسیر | قرآن |

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>