خانه » خبری و خواندنی » هدف جشنواره کتاب کودک و نوجوان، معرفی کتاب‌های مناسب به خانواده‌ها‌ست
 

 

هدف جشنواره کتاب کودک و نوجوان، معرفی کتاب‌های مناسب به خانواده‌ها‌ست

عضو انجمن ناشران کتاب کودک و نوجوان گفت: جشنواره کتاب کودک و نوجوان هر سال باید ۱۰۰ تا ۲۰۰ کتاب برتر را به جامعه معرفی کند،‌ ولی اکنون این تعداد به ۱۰ تا ۲۰ عنوان رسیده است.

هدف جشنواره کتاب کودک و نوجوان، معرفی کتاب‌های مناسب به خانواده‌ها‌ست

به گزارش حوزه ادبیات گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛ منصور جام‌شیر عضو انجمن ناشران کتاب کودک و نوجوان با اشاره به تاریخچه شکل‌گیری این جشنواره گفت:‌ بزرگانی که حدود ۲۵ سال پیش جمع شدند و انجمن ناشران کتاب کودک را بنیان گذاشتند،‌ اساسنامه‌ای تدوین کردند که یکی از بندهای آن این بود که در ارتقای کمی و کیفی کتاب کودک تلاش کنند. حدود ۱۵ سال پیش نسخه جشنواره‌ای بنام کتاب برتر کودک پیچیده شد. در همان وقت این بند اساسنامه مورد توجه قرار گرفت،‌ ما گفتیم بر اساس این بند اساسنامه که جهت ارتقای کتاب کودک است،‌ جشنواره کتاب برتر کودک و نوجوان برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد:‌ قصد بر این بود که محوریت با ناشر باشد، ناشر به عنوان مدیر فرهنگی. ناشر هم مدیری اقتصادی است و هم نیست،. به عبارت دیگر اعتقاد ما این است که انتشارات بنگاه اقتصادی محض نیست،‌ بلکه بنگاهی اقتصادی ـ فرهنگی هست. حتی وجه فرهنگی این مدیریت غالب تر بر وجهه اقتصادی هست. یک ناشر اگر بخواهد با محصول کتاب به صورت اقتصادی برخورد کند شاید موفق نباشد، در واقع باید همه جوانب را در نظر گرفت. اگر نویسنده نباشد، کتابی وجود ندارد، اگر تصویرگر نباشد کتاب ناقص هست، ولی مدیری به اسم ناشر این عوامل را دور هم جمع می‌کند؛ بنابر این ناشر نقش مدیریت فرهنگی را دارد.

جام شیر با اشاره به سابقه شکل‌گیری کتاب کودک پیش از انقلاب و موفقیت‌هایی هر چند اندک در دهه ۶۰ گفت: یک نویسنده یا یک تصویرگر به تنهایی نمی‌تواند یک کتاب خوب خلق کند،‌ این ناشر است که تولید کننده یک کتاب خوب است،‌ بنابر این ما در جشنواره توجه را به ناشر معطوف کردیم،‌ چون نقطه عطف کتاب کودک است و تلاش کردیم با تبلیغ و تشویق ناشران کارهای ارزنده‌ای را تولید کنیم.

هدف جشنواره کتاب کودک و نوجوان، معرفی کتاب‌های مناسب به خانواده‌ها‌ست

وی با بیان این مطلب که جشنواره برتر کتاب کودک و نوجوان نیز مانند سایر جشنواره‌ها با نواقصی همراه است،‌ گفت: ما هر سال تلاش کردیم که عیب و نقص‌ها را برطرف کنیم. جهت نمونه امسال در نهمین دوره جشنواره ما به این فکر افتادیم که بتوانیم ناشران را با رأی داوران آشنا کنیم، به عبارت دیگر مانع ها و مسائل یک کتاب جهت برگزیده نشدن را به ناشر اعلام کنیم تا متوجه نقص کارش شود.

جام شیر تصریح کرد:‌ از همان ابتدای جشنواره قرار بود که ما کتاب‌های خوب را به خانواده‌ها‌، مربیان و … معرفی کنیم،‌ به چه دلیل که گروه هدف ما این افراد هستند‌. ما بدنبال این بودیم که کتابهایی که مناسب کودکان هستند را به جامعه معرفی کنیم. البته جشنواره در سال‌های اخیر در این زمینه گام‌هایی برداشته،‌ ولی تعداد محدودی کتاب معرفی شده است است‌. این جشنواره باید به سمتی برود که تعداد کتاب های بیشتری که جهت مخاطبان مناسب هستند را به جامعه معرفی کند.

این ناشر تصریح کرد: جهت نمونه در هر دوره جشنواره باید ۱۰۰ تا ۲۰۰ عنوان کتاب برتر به جامعه معرفی شود،‌ ولی اکنون این تعداد به ۱۰ تا ۲۰ عنوان رسیده است،. من خیلی مقبول نمی‌دانم که جشنواره با تعداد قابل توجه کتاب‌هایی که در سال انتشار می‌شود،‌ تنها ۲۰ عنوان کتاب برتر معرفی کند،‌ این تعداد جوابگوی همه سلیقه‌ها نیست.

نهمین جشنواره کتاب برتر کودک و نوجوان که به وسیله انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک و نوجوان به طور دوسالانه برگزار می گردد در دی ماه امسال با همکاری معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار خواهد شد.

عضو انجمن ناشران کتاب کودک و نوجوان گفت: جشنواره کتاب کودک و نوجوان هر سال باید ۱۰۰ تا ۲۰۰ کتاب برتر را به جامعه معرفی کند،‌ ولی اکنون این تعداد به ۱۰ تا ۲۰ عنوان رسیده است.

انتهای پیام/

لزوم ارتقای تعداد برگزیدگان جشنواره کتاب برتر

واژه های کلیدی: جشنواره | نوجوان | جشنواره | اقتصادی | معرفی | انجمن | جشنواره | کتاب

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>