خانه » خبری و خواندنی » «لطیفه‌های زیر خاکی» انتشار شد
 

 

«لطیفه‌های زیر خاکی» انتشار شد

به گزارش حوزه ادبیات گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت به نقل از پایگاه خبری انتشارات مدرسه؛ دو جلد دیگر از«لطیفه‌های زیر خاکی» در انتشارات مدرسه انتشار شد. «لطیفه‌های

«لطیفه‌های زیر خاکی» انتشار شد

به گزارش حوزه ادبیات گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان به نقل از پایگاه خبری انتشارات مدرسه؛ دو جلد دیگر از«لطیفه‌های زیر خاکی» در انتشارات مدرسه انتشار شد. «لطیفه‌های طرب‌انگیز» از بوستان و گلستان سعدی و «لطیفه‌های عرفانی» از تذکرة الاولیاء فریدالدین عطار نیشابوری به وسیله علیرضا لبش بازنویسی شده است و تصویرگری آن بر عهده رضا مکتبی است.

لبش در مورد این کتاب‌ها گفت: این دو جلد کتاب از مجموعه پنج جلدی لطیفه‌های زیر خاکی است که جلد اول آن با نام «لطیفه‌های دلگشا» مربوط به عبید زاکانی بود. دو جلد بعدی یکی «لطیفه های طرب انگیز» است که مربوط به سعدی هست. لطیفه‌هایی از بوستان و گلستان که جهت نوجوان جالب است را نیز گزینش و آن‌ها را بازنویسی کردم. «لطیفه‌های عرفانی» را هم از تذکرة الاولیاء جمع‌آوری کرده ام. دو جلد دیگر از این مجموعه پنج جلدی را نیز داریم که فعلا در دست تصویرسازی است.

«لطیفه‌های زیر خاکی» انتشار شد

وی افزود: همه این لطیفه‌ها به معنای جوک نیست که با خواندنشان بخندیم. بعضی این گونه‌اند و بعضی هم نکات طنزآمیز را بیان می‌کنند. در جمع‌آوری این لطیفه‌ها زیاد به بحث طنز پرداختم تا خود جوک‌وارگی قصه‌ها.

دبیر گروه طنز انتشارات مدرسه در مورد شکل گیری این کتاب‌ها عنوان کرد: در دنیای امروز که اینترنت خیلی برجسته شده است و لطیفه‌‌های کوتاه رواج دارد، با خودم فکر کردم ادبیات کهن ما پر از داستان‌ها، نکته‌ها و لطیفه‌های کوتاه است که می‌توانند به زبان امروز نوشته و در یک کتاب جمع‌آوری شوند تا در دسترس نوجوانان قرار بگیرند تا آنها اگر درخواست کردند لطیفه انتشار دهند از این مرجع استفاده کنند. منبعی که دور نیست و مخاطب را به اشتباه نمی‌اندازد. در اینترنت بسیاری از مطالب را به اسم های متفاوت و مطالب اشتباه می بینیم و این غلط های پخش و باز نشر می‌‌شود. به همین علت نوجوانان به اشتباه می‌افتند و از فرهنگ خود‌شان دور می‌شوند.

وی عنوان کرد: تلاش کردم به متن وفادار باشم و از طرفی در بازنویسی تلاش کردم که ظرافت‌های زبانی این لطیفه‌ها باقی بمانند. کار سخت و وقت گیری بود. ولی تفاوتش با کارهای موجود در بازار این است که این مجموعه به طنز و شوخ‌طبعی خیلی نزدیک‌تر است و ظرافت‌های زبانی بر خلاف کارهای متفرقه‌ای که در بازار است حفظ شده است است.

علیرضا لبش در مورد تصویر سازی این مجموعه پنج جلدی گفت: رضا مکتبی در هر کدام از کتاب‌ها بر اساس فضای کار تصویر‌ها را عوض کردن کرده هست. به خاطر تصویرسازی زیبا، کتاب جهت مخاطب نوجوان خواندنی هست. این کتاب‌ها علاوه بر این که اوقات فراغت نوجوان را پر می‌کند، آموزش اخلاقی هم می‌تواند داشته باشد. نوجوان ضمن خواندن قصه با فضای ادبیات کهن هم آشنا می‌شود. ادبیات کهن میراث مکتوب ماست و باید به نوجوان ها معرفی شود و نسل جوان مشتاق شود تا این نیاز مکتوب را بخواند. این کتاب‌ها جهت هدیه دادن به نوجوان‌ها هم مناسب هست.

به گزارش حوزه ادبیات گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت به نقل از پایگاه خبری انتشارات مدرسه؛ دو جلد دیگر از«لطیفه‌های زیر خاکی» در انتشارات مدرسه انتشار شد. «لطیفه‌های

دو جلد از لطیفه‌های زیر خاکی اکنون با عنوان «لطیفه‌های طرب انگیز» و«لطیفه‌های عرفانی» هر کدام با میزان انتشار ۱۰۰۰ نسخه در اختیار مخاطبان قرار گرفته است.

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: تصویرسازی | اینترنت | نوجوانان | نوجوان | مدرسه | لطیفه | تصویر | مجموعه | انتشار

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>