خانه » خبری و خواندنی » مراسم شمع روشن کردن شهر سرایان در فهرست میراث معنوی ثبت شد
 

 

مراسم شمع روشن کردن شهر سرایان در فهرست میراث معنوی ثبت شد

مسئول حوزه پژوهش اداره‌کل میراث‌فرهنگی خراسان جنوبی از ثبت مراسم شمع روشن کردن شهر سرایان در فهرست میراث معنوی کشور خبر داد.

مراسم شمع روشن کردن شهر سرایان در فهرست میراث معنوی ثبت شد

به‌گزارش حوزه میراث و گردشگری گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت به‌ نقل از روابط‌ عمومی اداره‌ کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان جنوبی؛ مسئول حوزه پژوهش اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان جنوبی از ثبت مراسم «میلک دگیر کرده» (شمع روشن کردن) شهر سرایان در فهرست میراث معنوی کشور خبر داد.

سید‌ احمد برآبادی مسئول حوزه پژوهش این اداره‌، امروز با اعلام این خبر گفت: شمع روشن کردن (شمع دگیر) از جمله آیین‌ها و مراسم بانوان شهرستان سرایان است که جهت برآوردن حاجات انجام می‌دهند. در زمان‌های بسیار دور که شمع‌های امروزی نبوده، خودشان شمع درست می‌کردند که به آن “میلک” می‌گفتند و به این مراسم نیز (میلک دگیر کرده) می‌گویند.»

وی افزود: زیاد بانوان و زنان سالخورده شهرستان سرایان در این مراسم شرکت می‌کنند و مربوط به قوم و طایفه خاصی نیست. آن‌ها معتقدند که در این روز به چهار محل که مورد احترام آن‌هاست رفته و درآنجا جهت برآوردن حاجات خود شمع روشن می‌کنند و تعدادی از آن‌ها که حاجات ارزش برآورده شده است شیرینی، نقل و شکلات تقسیم می‌کنند.

مراسم شمع روشن کردن شهر سرایان در فهرست میراث معنوی ثبت شد

برآبادی ادامه داد: این چهار محل عبارتند از: مسجد میرهاشم، آرامگاه توران‌شاه، تکیه حضرت رقیه (کوت سنگ)، تکیه علی‌اصغر (مربیجه) که از جمله مکان‌های مورد احترام در این شهرستان هستند.

او ادامه داد: در گذشته در موقع روشن کردن شمع‌ها، دست خود را روی شمع و دودی که از سوختن آن حاصل می‌شود، کشیده و به صورتشان می‌زدند. آنها معتقد بودند که در این روز نامه اعمال افراد تا سال آینده نوشته می‌شود.

برآبادی گفت: با توجه به اطلاعات موجود این مراسم از قدیم‌الایام اجرا می‌شده هست. البته تاریخ دقیقی از انجام این مراسم در دست نیست، ولی با توجه به مصاحبه و انجام پژوهش و پرسش از کهنسالان و بزرگان مشخص است که این مراسم بیش از صد سال قدمت دارد.

گفتنی هست؛ این مراسم آیینی در فهرست آثار معنوی کشور (ناملموس) به ثبت رسیده است.

مسئول حوزه پژوهش اداره‌کل میراث‌فرهنگی خراسان جنوبی از ثبت مراسم شمع روشن کردن شهر سرایان در فهرست میراث معنوی کشور خبر داد.

انتهای پیام/

یک مراسم آیینی در فهرست میراث معنوی ثبت شد

واژه های کلیدی: گردشگری | اداره | خراسان | شمع روشن کردن | سرایان | فهرست میراث معنوی |

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>