خانه » خبری و خواندنی » اخبار اقتصادی و سیاسی » پادگان ذلت های بی سرو صدا, معضل تازه تهران
 

 

پادگان ذلت های بی سرو صدا, معضل تازه تهران

پادگان‌های شهری یكی بعد از دیگری تخلیه می‌شوند ولی هنوز معلوم نیست داخل آن حصارهای پرخاطره قرار است چه تصمیمی رقم بخورد. تاكنون پادگان‌های قلعه‌مرغی و پادگان ٠٦

پادگان ذلت های بی سرو صدا, معضل تازه تهران

پادگان های شهری یكی بعد از دیگری تخلیه می شوند ولی هنوز معلوم نیست داخل آن حصارهای پرخاطره قرار است چه تصمیمی رقم بخورد. تاكنون پادگان های قلعه مرغی و پادگان ٠٦ پاسداران تخلیه شده است اند كه البته تكلیف اولی با فرمان مقام معظم رهبری با تبدیل بخشی از آن به عنوان بوستان ولایت مشخص شده است است.

پادگان های شهریخالی میشوند اما…

احمد حكیمی پور، عضو سابق شورای شهر تهران: بر اساس ضوابط میراث فرهنگی اگر توانایی تاریخی پادگان ٠٦ مشخص شود، قانون اجازه ساخت و ساز آن را نمی دهد جعفر خطیر، مسئول رسانه های نیروی زمینی ارتش در گفت وگو با «شهروند»: تصمیم قطعی جهت مزایده یا فروش پادگان ها گرفته نشده هست. پادگان های شهری یكی بعد از دیگری تخلیه می شوند ولی هنوز معلوم نیست داخل آن حصارهای پرخاطره قرار است چه تصمیمی رقم بخورد. تاكنون پادگان های قلعه مرغی و پادگان ٠٦ پاسداران تخلیه شده است اند كه البته تكلیف اولی با فرمان مقام معظم رهبری با تبدیل بخشی از آن به عنوان بوستان ولایت مشخص شده است هست. حالا چند روزی است كه با خشك شدن درختان پادگان ٠٦ منطقه پاسداران عنوان خروج پادگان ها بر سر زبان ها افتاده است.

عبارات مهم : مجلس شورای اسلامی – شورای شهر تهران
سال ٨٨ بود كه بعد از ٤ سال طرح موضوع، آخر نمایندگان مجلس شورای اسلامی «قانون فروش و انتقال پادگان ها و سایر اماکن نیروهای مسلح به خارج از حریم شهرها» را تصویب كردند تا شهرداری و وزارت راه وشهرسازی براساس یك چارچوب مشخص جهت خرید و انتقال اراضی نظامی و پادگان ها اقدام كنند تا در نهایت زمین های آزادشده جهت كمبود سرانه های خدماتی شهر به كار گرفته شود ولی با گذشت بیش از ٨ سال از تصویب هنوز تكلیف خیلی از این اراضی مشخص نیست.

احمد حكیمی پور، عضو سابق شورای شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران در گفت وگو با «شهروند» راجع به علت به نتیجه نرسیدن مذاكرات در این چند سال به پیچیده بودن این پروسه اشاره كرد: «درباره این پادگان ها مراجع نظامی باید تصمیم گیری كنند ولی به نظر می رسد كه شهرداری و سایر نهادها هم جهت خرید اراضی مشكلات نقدینگی داشته باشند، ضمن اینكه نهادها باید زمین هایی جهت جایگزینی این اراضی مشخص كنند.

بنابراین تعیین تكلیف جهت پادگان ها كار زمانبر و سنگینی است.» او معتقد است كه البته در دوره گذشته مدیریت شهری هم مذاكرات خوبی انجام گرفته است تا جهت واگذاری پادگان هایی كه در مسیر شریان های مهم شهر هستند، به تفاهم برسند ولی مذاكرات هنوز نتیجه نداده است: «مدیریت شهری تازه باید این مباحث را تا حصول نتیجه پیگیری كند.» حكیمی پور راجع به پادگان ٠٦ پاسداران این را هم گفت كه براساس ضوابط میراث فرهنگی اگر توانایی تاریخی این اراضی مشخص شود، قانون اجازه ساخت وساز آن را نمی دهد: «مراجع قانونی با توجه به مستنداتی كه از ثبت اثر به عنوان یك اثر تاریخی دارند، می توانند این مسأله را پیگیری كنند.

با اینكه شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران بر اساس قانون مكلف بر اجرای این قانون هست، ولی بعضی مدیران شهری معتقدند كه تعیین تكلیف جهت این اراضی به شهرداری ربطی ندارد و شورایعالی معماری و شهرسازی كشور در حال مذاكره جهت این اراضی هست؛ البته پیگیری های زیاد خبرنگار «شهروند» از مسئولان شهرداری و وزارت راه و شهرسازی تا ساعت تنظیم گزارش بی نتیجه ماند. امیر سرتیپ دوم مسعود باقری، معاون مهندسی نیروی زمینی ارتش در آبان ماه سال گذشته هم گفته بود كه سال پیش بحث جابه جایی پادگان ها و اراضی نیروهای مسلح از مناطق شهری به خارج از شهرها مطرح شد تا این اراضی از کاربری نظامی به کاربری شهری تبدیل شود: «براساس قانون اجرای این دستور بر عهده وزارت دفاع بود و ارتش نیز بارها به دولت اعلام کرد در خارج از شهرها نیازمند پادگان هست، وزارت دفاع به وظیفه خود عمل نکرد و ارتش جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران خود به صورت مستقیم در این زمینه ورود پیدا کرد. اعتبارات دولتی در این راستا محقق نشده است با این حال در ٢٦ مرکز استان و شهرستان بزرگ که پادگان آنها داخل شهرها هستند به دنبال جابه جایی پادگان ها هستیم.»

براساس قانون مصوب مجلس در تفکیک اراضی پادگان ها، ٤٣,٥ درصد از این اراضی جهت خدمات شهری ازجمله فضای سبز و معابر شهری در نظر گرفته خواهد شد ولی بقیه اراضی توانایی عوض کردن كاربری به مسکونی، تجاری و اداری جهت تامین درآمد ساخت پادگان را دارد.

پادگان ذلت های بی سرو صدا, معضل تازه تهران

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir

واژه های کلیدی: مجلس شورای اسلامی | شورای شهر تهران | وزارت دفاع | شورای شهر | شهرداری | قانونی | قانون | ایران | تاریخی

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>