خانه » خبری و خواندنی » تفسیر آیه ۱۳۳سوره بقره
 

 

تفسیر آیه ۱۳۳سوره بقره

خواندن معنا و تفسير آيات قرآن كريم، به فهم درست آن و عملی كردن دستورات الهی در زندگی‌مان كمک می‌كند.

تفسیر آیه 133سوره بقره

به گزارش خبرنگارحوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ قرآن سر تا سر اعجاز در زندگی مادی و معنوی هست. اگر ما آن را با معرفت تلاوت کنیم، حتما اثرات آن را خواهیم دید. جهت آگاهی‌ و فهم بهتر و بيشتر آيات قرآن كريم هر شب تفسير آياتی از اين معجره الهی را جهت شما آماده می‌كنيم. در این گزارش تفسیر آیه۱۳۳سوره بقره را می‌خوانید:

أَمْ کُنتُمْ شُهَدَاءَ إِذْ حَضَرَ یَعْقُوبَ الْمَوْتُ إِذْ قَالَ لِبَنِیهِ مَا تَعْبُدُونَ مِنْ بَعْدِی قَالُوا نَعْبُدُ إِلَهَکَ وَإِلَهَ آبَائِکَ إِبْرَاهِیمَ وَإِسْمَاعِیلَ وَإِسْحَقَ إِلَهاً وَاحِداً وَنَحْنُ لَهُ مُسْلِمُونَ (۱۳۳)

وآیا شما حاضر بودید زمانی که فوت بسراغ یعقوب آمد آنگاه او به فرزندانش گفت: شما بعد ازمن چه کسی را عبادت و پرستش می نمایید؟ (آنها در جواب) گفتند : ما معبود به حق تو و معبود به حق پدرانت: ابراهیم و اسماعیل و اسحاق را می پرستیم که همان معبود به حق یکتا باشد و ما فقط فرمانبرداران او هستیم .

تفسیر آیه ۱۳۳سوره بقره

(أَمْ کُنتُمْ شُهَدَاءَ إِذْ حَضَرَ یَعْقُوبَ الْمَوْتُ إِذْ قَالَ لِبَنِیهِ مَا تَعْبُدُونَ مِنْ بَعْدِی) این پرسش یعقوب علیه السلام را باید هر یک از پدران مسلمان از فرزندانشان بپرسند که شما کدام ذات را پرستش و عبادت می کنید؟ و با این طریق ذهنیت و نظر آنان را بداند که آیا واقعا آنها با خواست و فهم خودشان موحد و یکتا پرست شده است اند؟ و آیا واقعا دین را خوب فهمیده اند؟ تا اگر شبهاتی در اذهان آنها باشد آنها را با حکمت وبیان علت قانع کننده بر طرف نمایند، و با این طریق ایمان فرزندانشان را از دست برد شیاطین محفوظ نگه دارند .

آنچه از محتوای این آیه مشخص می گردد این آیه در حقیقت ردی است بر مشرکین عرب که خویش را پیروان ابراهیم علیه السلام می دانستند و ردی است بر یهودیان منحرف و مشرکی که خویش را از نسل یعقوب علیه السلام و پیرو وی می دانستند، الله متعال در این آیه بیان نموده ابراهیم و یعقوب علیهما السلام موحد و یکتا پرست بودند و فرزندانشان را به توحید و یکتا پرستی توصیه و سفارش نموده اند بعد شما ای عرب های مشرک و ای یهودیان منحرف اگر واقعا پیرو ابراهیم و یعقوب هستید بعد شرک و خرافات را رها نموده پیرو دین توحیدی اسلام گردید تا بدین طریق ازابراهیم و یعقوب پیروی کرده باشید ورنه ادعای شما دروغی بیش نخواهد بود لیکن هر ادعای بی علت دروغی بیش نیست .

(قَالُوا نَعْبُدُ إِلَهَکَ وَإِلَهَ آبَائِکَ إِبْرَاهِیمَ وَإِسْمَاعِیلَ وَإِسْحَقَ إِلَهاً وَاحِداً) از آنجایی که فرزندان یعقوب علیه السلام موحد و یکتا پرست بودند در جواب پدر مهربانشان گفتند: ما معبود به حق تو و معبود به حق پدرانت : ابراهیم و اسماعیل و اسحاق (علیهم السلام) را می پرستیم که همان معبود به حق ویکتا باشد .

خواندن معنا و تفسير آيات قرآن كريم، به فهم درست آن و عملی كردن دستورات الهی در زندگی‌مان كمک می‌كند.

(وَنَحْنُ لَهُ مُسْلِمُونَ) در این قسمت از آیه الله متعال جواب فرزندان یعقوب علیه السلام را نقل کرده که همه بعد از اعتراف به وحدانیت الله متعال گفتند : ما فرمانبرداران الله متعال هستیم ، واین جوابی است که باید هرمسلمانی بدان معتقد و گویا باشد و به این گفته خویش عمل نمایید و در هیچ موردی از موارد زندگی خلاف دستورات الله متعال عمل نکند و هر لحظه و در همه جا و در تمام امورزندگی خود را تابع و فرمانبردار الله متعال بداند تا یک مسلمان واقعی گردد .

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: تفسیر | سوره بقره | آیات قرآن | آیات الهی |

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>