خانه » خبری و خواندنی » نخستین شهید کربلا , عبدالله‌بن‌مسلم‌بن‌عقیل
 

 

نخستین شهید کربلا , عبدالله‌بن‌مسلم‌بن‌عقیل

به گزارش خبرنگارتکیه حسینی گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛عبدالله‌بن‌مسلم‌بن‌عقیل، فرزند رشید پیشاهنگ شهیدان کربلا، حضرت مسلم‌بن‌عقیل هست. مادرش رقیه، دختر امیرمؤمنان علی (ع)، هست؛ بنابراین گزارش، عبدالله‌بن‌مسلم‌بن‌عقیل در

نخستین شهید کربلا , عبدالله‌بن‌مسلم‌بن‌عقیل

به گزارش خبرنگارتکیه حسینی گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛عبدالله‌بن‌مسلم‌بن‌عقیل، فرزند رشید پیشاهنگ شهیدان کربلا، حضرت مسلم‌بن‌عقیل هست. مادرش رقیه، دختر امیرمؤمنان علی (ع)، هست؛ بنابراین گزارش، عبدالله‌بن‌مسلم‌بن‌عقیل در کربلا ۱۴ ساله بود و از همان شروع نهضت حسینی از مدینه به مکه و از مکه تا کربلا، هم‌سفر کاروان حسینی بود. خوش‌صورت و خوش‌سیرت، قاری قرآن، بصیر در دین، شجاع، جان‌نثار، فداکار و عارف به راه و منش حسینی بود. بعضی وی را نخستین شهید کربلا دانسته‌اند. عبدالله‌بن‌مسلم‌بن‌عقیل علی‌رغم دریافت خبر شهادت پدر و اذن امام حسین (ع) جهت بازگشت، استوار و نستوه به کربلا آمد. روز عاشورا اذن میدان طلبید. امام حسین (ع) فرمود::از شهادت پدرت چندان نگذشته هست. دست مادرت را بگیر و از صحنه بیرون ببر.
عبدالله‌بن‌مسلم‌بن‌عقیل گفت:پدر و مادرم به فدایت. من آن کسی نیستم که زندگی پست دنیا را بر حیات جاودانی ترجیح دهم. تقاضای من آن است که این جان بی‌مایه را جهت قربانی بپذیری. عبدالله‌بن‌مسلم‌بن‌عقیل به میدان شتافت و این رجز را شروع کرد:

عبارات مهم : شهادت پدر – پیشانی
الیوم القی مسلماً و هُوَ ابی و فتیةٌ بادوا علی دین النّبی
لَیسَ بقومٍ عُرِفوا بالکذب لکن خیارٌ و کِرامُ اَنسَبِ
من هاشم‌السادات اهل‌الحسب
امروز پدرم مسلم و جوانمردان پاک‌باز دین پیامبر (ص) را دیدار و ملاقات می‌کنم. آنان به دروغ بی‌فروغ عادت نداشتند و جز درستی و راستی نشناختند. آنان نیکان بزرگ‌زاده‌ای از خاندان بزرگ بنی‌هاشم بودند.
عبدالله‌بن‌مسلم‌بن‌عقیل سه بار جنگید و نود و هشت نفر را از پای درآورد. دمی درنگ کرد و صفیر تیر عمرو‌بن‌صبیح صیداوی فضا را شکافت. او دست خود را بر پیشانی برد تا عرق را بزداید که تیر دست او را به پیشانی دوخت در تکاپوی جدا کردن بود که تیری دیگر آمد و بر قلبش نشست. در این هنگام زید‌بن‌ورقاء‌جهنی یا اسید‌بن‌مالک نیزه‌ای در سینه‌اش نشاند. تیرانداز نزدیک شد. تیر را از قلبش بیرون کشید. ولی بیرون کشیدن تیر از پیشانی نافرجام ماند.
شایان ذکر است در زیارت ناحیه مقدسه و رجبیّه به عبدالله‌بن‌مسلم‌بن‌عقیل سلام داده شده است هست. رقیه مادر عبدالله‌بن‌مسلم‌بن‌عقیل به پاس شهادت فرزندش سجده شکر به جا آورد.
منابع:
۱. تاریخ طبری
۲. انساب‌الاشراف
۳. تنقیح‌المقال
۴. مقاتل‌الطالبیین
۵. بحارالانوار
۶. اعلام‌الوری
۷. اکلیل‌المصائب
۸. ناسخ‌التواریخ
۹. آینه در کربلاست (محمدرضا سنگری)
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: شهادت پدر | پیشانی | عبدالله | کربلا | کاروان حسینی | عبدالله‌ بن مسلم‌بن‌عقیل | نخستین شهید کربلا |

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>