خانه » خبری و خواندنی » ۲۲ اثر سه استان کشور در فهرست آثار ملی طبیعی به ثبت رسید
 

 

۲۲ اثر سه استان کشور در فهرست آثار ملی طبیعی به ثبت رسید

۲۲ اثر از سه استان خراسان جنوبی، قزوین و مازندران در در فهرست آثار ملی طبیعی به ثبت رسید

22 اثر سه استان کشور در فهرست آثار ملی طبیعی به ثبت رسید

به گزارش حوزه میراث و گردشگری گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت؛ ۲۲ اثر از سه استان خراسان جنوبی، قزوین و مازندران در فهرست آثار ملی طبیعی به ثبت رسیدند.

رئیس گروه میراث طبیعی دفتر ثبت آثار و حفظ و احيای ميراث معنوی و طبيعی با اعلام این خبر گفت: از این تعداد ۱۰ اثر از استان خراسان جنوبی، پنج اثر از استان قزوین و هفت اثر از استان مازندران هستند. این آثار شامل پدیده های زمین‌شناسی مربوط به دوره‌های کرتاسه و کواترنری همچون غارها، دریاچه‌ها و درختان کهنسال با قدمت ۲۰۰ تا ۶۰۰ سال است.

علی قمی اویلی دریاچه ارواح در روستای ملاکلاه نوشهر، غار دانیال، سرزمین سیاه طبس، مجموعه درختان سرخدار ارم و درختان کهنسال نارون را از شاخص ترین آثار ثبت شده است در فهرست اخیر میراث طبیعی برشمرد.

۲۲ اثر سه استان کشور در فهرست آثار ملی طبیعی به ثبت رسید

به گفته وی سرزمین سیاه نام منطقه ای در ۱۲۰ کیلومتری جنوب طبس و در شمالی ترین بخش پناهگاه حیات وحش نایبند با ۴۰۰ کیلومتر مربع وسعت هست. این پدیده زمین شناسی حاصل آخرین فعالیت های آتشفشانی در دوره کواترنر (جوانترین دوره زمین‌شناسی) است که از حدود دو میلیون سال قبل شروع شده است است.

قمی اویلی قدمت دریاچه ارواح واقع در روستای ملا کلاه نوشهر را مربوط به دوره کرتاسه میانی تا کواترنری برشمرد و افزود: این دریاچه در وسعت ۳۰۰ در ۷۰۰ متر با پوشش جنگلی در اطراف آن و درختان خشک شده است در داخل آن منظره جالبی ایجاد کرده اند.

این مسئول مجموعه درختان کهنسال سرخدار روستای ارم از توابع شهرستان نکا با ۲۸۰ تا ۴۳۰ سال قدمت را از دیگر آثار با ارزش طبیعی استان ذکر کرد و گفت: این درختان از گونه های ممنوع القطع هستند و ثبت و مستند نگاری آنها با توجه به اینکه وانسته اند با اقلیم منطقه سازگاری پیدا کنند، جهت حفظ ذخایر ژنتیکی کشور ارزشمند است.

۲۲ اثر از سه استان خراسان جنوبی، قزوین و مازندران در در فهرست آثار ملی طبیعی به ثبت رسید

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: استان مازندران | دریاچه | طبیعی | مجموعه | دریاچه | درختان | میراث فرهنگی | ثبت ملی

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>