خانه » خبری و خواندنی » اخبار اقتصادی و سیاسی » هیچ‌ کجای دنیا به مردم سر ماه پول نمی‌دهند
 

 

هیچ‌ کجای دنیا به مردم سر ماه پول نمی‌دهند

عضو هیات علمی دانشگاه علامه‌طباطبایی گفت: اصلاح روند پرداخت یارانه‌ها نیاز به یک برنامه و سیاست‌گذاری است که به وسیله متخصصان و اقتصاددان انجام شود؛ تا زمانی که

هیچ‌ کجای دنیا به مردم سر ماه پول نمی‌دهند

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: اصلاح روند پرداخت یارانه ها نیاز به یک برنامه و سیاست گذاری است که به وسیله متخصصان و اقتصاددان انجام شود؛ تا زمانی که مردم به این صورت پول می گیرند، نمی توان مسائل کلان اقتصادی را حل کرد.

باید روند پرداخت یارانه ها اصلاح شود

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: اصلاح روند پرداخت یارانه ها نیاز به یک برنامه و سیاست گذاری است که به وسیله متخصصان و اقتصاددان انجام شود؛ تا زمانی که مردم به این صورت پول می گیرند، نمی توان مسائل کلان اقتصادی را حل کرد.

عبارات مهم : پرداخت یارانه – یارانه نقدی
جمشید پژویان با اشاره به سایه سنگین یارانه ها روی اقتصاد کشور، اظهار داشت: اصلا قرار نبوده که از ابتدا یارانه نقدی به مردم بدهند؛ یک چنین چیزی یک مساله ناباورانه و غیرقابل قبول در دنیا است.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی با بیان این که در هیچ کجای دنیا به کل مردم سر ماه یک مبلغی را نمی دهند، افزود: حالا شاید در کشورهای کوچک که درآمد نفتی ارزش ۳، ۴ برابر کشور عزیزمان ایران هست، در این رابطه کارهایی می کنند، ولی در چارچوب اقتصاد ایران، یعنی اقتصادی که ۷۰ میلیون متقاضی یارانه دارد و دارای منابع و امکانات فراوان هست، این نوع تصمیم گیری و سیاست های مدیریتی اقتصادی در طول سال های گذشته غلط بوده است.

پژویان با اشاره به اتخاذ سیاست پرداخت یارانه های نقدی در دولت احمدی نژاد، تصریح کرد: نتیجه این گونه سیاست ها به این جا رسیده که ما امروز در جایی قرار گرفتیم که اصلا محق آن نیستیم. ما به جایی رسیدیم که به مردم یارانه و پول می دهیم. آخر سر جهت چه یارانه می دهیم؟

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی عنوان کرد: اصل نظریه ای که هدفمند کردن یارانه ها را مطرح کرد، این بود که باید اصلاح ساختاری اقتصادی صورت گیرد و قیمت های نسبی اصلاح شود.

پژویان ادامه داد: در واقع بسیاری از اقلام مثل نفت، گاز و… قابل صادرات بودند، ولی قیمت ارزش پایین بود و به همین علت مصرف ارزش در کشور زیاد کردن یافته بود. حالا این که ما این اقلام را با قیمت های پایین می دهیم، به عبارتی داریم یارانه به کسانی می دهیم که بیشترین استفاده از این کالاها را دارند.

وی گفت: این در شرایطی است که بعد از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها قرار شد یک پولی به مردم جهت جبران این زیاد کردن قیمت ها داده شود. کاری ندارم به این که این کار درست بود یا غلط، ولی این عنوان علت نمی شود که مادام العمر ادامه پیدا کند.

ایجاد ساختار باثبات اقتصادی

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی افزود: مساله اساسی این است که جهت حمایت مردم به یک ساختار اقتصادی باثبات و یک شرکت تامین اجتماعی باثبات نیاز هست. در واقع به یک شرکت تامین اجتماعی ای نیاز است که بخواهد تمام پوشش حمایتی را جهت مردمی که نیازمند هستند، فراهم کند؛ مثل همه جای دنیا.

پژویان متذکر شد: شما اگر به این سیستم ها در کشورهای دیگر سر بزنید، می بینید شرکت تامین اجتماعی با سازوکاری که دارد، از کسانی که صدمه می بینند و بدون کار می شوند و نیازمند هستند، حمایت می کنند. ولی شرکت تامین اجتماعی ما چنین رویکردی را ندارد و به سیستم حمایتی توجه ندارد. در نتیجه شرایط این گونه می شود که دولت مجبور است ماهانه میلیاردها تومان پول خرج کند.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید بر این که دولت دوازدهم باید در رابطه با پرداخت یارانه های نقدی سیاست را عوض کردن دهد، تصریح کرد: مگر این شرایط را می شود ادامه داد؟ کدام کشور در دنیا وجود دارد که به تمام مردم بخواهد ماهانه مبلغی را بدهد؟ این اصلا در کجای دنیا قابل قبول است؟ تحت چه نظریه اقتصادی می توان یک چنین چیزی را پذیرفت؟

پژویان با تاکید بر این که مدیریت اقتصادی دولت در این جا اهمیت زیادی دارد، عنوان کرد: من قبلا گفته ام که باید یک سیستم نظام تامین اجتماعی برقرار شود.

وی با بیان این که اقتصاد کشور را می شود به آسانی با یک برنامه اقتصادی درست نجات داد، متذکر شد: اصلا ادامه روند پرداخت یارانه ها امکان ندارد. اگر این روند ادامه پیدا کند، باید با تورم آن را اصلاح کنید؟ چطور می شود این کار را کرد؟ این مسئله قبلی بوده است.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: دولت ناتوان است از این که یارانه را روی مواد غذایی و… بدهد؛ در صورتی که همچنان تورم بالا می رود و ارزش یک مرغی که یارانه بگیر می خرید، تبدیل به یک ران مرغ و حتی کمتر می شود.

پژویان خاطرنشان کرد: اصلاح روند پرداخت یارانه ها نیاز به یک برنامه و سیاست گذاری است که به وسیله متخصصان و اقتصاددانان انجام شود. تا زمانی که مردم به این صورت پول می گیرند، نمی توان مسائل کلان اقتصادی را حل کرد.

 

هیچ‌ کجای دنیا به مردم سر ماه پول نمی‌دهند

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir

 

واژه های کلیدی: پرداخت یارانه | یارانه نقدی | یارانه بگیر | دانشگاه | طباطبایی | برنامه | اقتصاد | اقتصادی | سیستم | سیاست | یارانه

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>