خانه » خبری و خواندنی » اخبار اقتصادی و سیاسی » ایرانی‌ها در خانه‌های چند متری زندگی می‌کنند؟
 

 

ایرانی‌ها در خانه‌های چند متری زندگی می‌کنند؟

بررسی جزییات نتیجه های سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۹۵ نشان می‌دهد یک‌پنجم از واحدهای مسکونی کشور عزیزمان ایران بین ۵۰ تا ۷۵ متر مربع مساحت دارند. سهم

ایرانی‌ها در خانه‌های چند متری زندگی می‌کنند؟

بررسی جزییات نتیجه های سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۹۵ نشان می دهد یک پنجم از واحدهای مسکونی کشور عزیزمان ایران بین ۵۰ تا ۷۵ متر مربع مساحت دارند. سهم واحدهای مسکونی بالاتر از ۵۰۰ متر مربع تنها ۳۲ هزار ۸۹۶ واحد است.

ایرانی ها و زندگی در منزل های کوچک

«بخش مهمی از واحدهای مسکونی ساخته شده است در کشور عزیزمان ایران کوچک محسوب می شوند. بررسی ها نشان می دهد نزدیک به ۳۰درصد از واحدهای مسکونی در کشور عزیزمان ایران کمتر از ۷۵متر مساحت دارند. در این میان سهم واحدهای مسکونی ۵۰ تا ۷۵متری از کل واحدهای مسکونی ۲۱.۷درصد و سهم واحدهای مسکونی کمتر از ۵۰متر اندکی بیش از ۹درصد هست. کوچک شدن بعد خانوار از یک سو و بالا بودن قیمت خرید مسکن از سوی دیگر، رونق «کوچک ها» در بازار مسکن را رقم زده است.

عبارات مهم : سرشماری نفوس – آپارتمان
نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۹۵ نشان می دهد در مجموع ۲۲ میلیون و ۸۳۰ هزار و ۳ واحد مسکونی در کشور عزیزمان ایران وجود دارد. شمار واحدهای مسکونی کمتر از ۷۵ متر مساحت در کل کشور به این ترتیب به ۷ میلیون و ۶۵ هزار و ۴۲۱ واحد مسکونی می رسد. تعداد واحدهای مسکونی که بین ۵۰ تا ۷۵ متر مساحت دارند به ۴ میلیون و ۹۵۰ هزار و ۷۱۱ واحد می رسد.

اگر مبنای محاسبه واحدهای مسکونی کمتر از ۱۰۰ متر باشد، سهم واحدهایی که متراژ آنها کمتر از هشتاد متر هست، از کل واحدهای مسکونی موجود در کشور، به اندکی بیش از ۴۰ درصد می رسد. شمار واحدهایی که بین ۷۶ تا ۸۰ متر مربع هستند، ۲ میلیون و ۱۴۹ هزار و ۶۰۰ واحد اعلام شده است هست. سهم واحدهای مسکونی که متراژ آنها ۸۱ تا ۱۰۰ متر است ۲۵.۲ درصد و سهم واحدهایی که بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ متر مساحت دارند ۲۳.۳ درصد اعلام شده است است.

پانصد متری ها

طبق اعلام مرکز آمار کشور عزیزمان ایران سهم واحدهای مسکونی که بالاتر از ۵۰۰ متر مربع مساحت دارند، کمترین میزان در بین متراژها را داراست. بر این اساس در سرشماری سال ۱۳۹۵ تنها ۳۲ هزار ۸۹۶ واحد مسکونی با مساحت بالاتر از ۵۰۰ متر در کشور شناسایی شده است اند که رقمی بسیار اندک، در حدود ۰.۱ درصد از واحدهای مسکونی کشور عزیزمان ایران را تشکیل می دهد. باید توجه داشت مرکز آمار کشور عزیزمان ایران اعلام کرده است در جریان سرشماری نفوس و مسکن ۹۹ هزار و ۴۶۵ نفر متراژ محل سکونت خود را اعلام نکرده اند.

چه تعداد ایرانی آپارتمان نشین هستند؟

هر چند شمار آپارتمان ها در شهرهای بزرگ، خصوصا پایتخت کشور عزیزمان ایران طی سال های اخیر به شدت زیاد شده است است و گرانی زمین، ساخت آپارتمان های بلندمرتبه را توجیه پذیر کرده ولی بررسی ها نشان می دهد همچنان کسانی که در «خانه» زندگی می کنند، اکثریت جمعیت کشور عزیزمان ایران را تشکیل می دهند.

مرکز آمار کشور عزیزمان ایران جهت توضیح این سهم از عبارت «آپارتمان» و «غیر آپارتمان» بهره برده است ولی در ادبیات مرسوم و متداول، مردم به واحدهای غیر آپارتمانی، «ویلایی» می گویند. بررسی ها نشان می دهد ۸ میلیون و ۹۷۵ هزار و ۱۳۵ واحد آپارتمانی در کشور وجود دارد که سهم آن ۳۹.۹ درصد از کل واحدهای مسکونی کشور است.

به این ترتیب شمار واحدهای غیر آپارتمانی ۱۳ میلیون و ۸۵۴ هزار و ۸۵۰ واحد برآورد شده است هست. سهم غیر آپارتمانی ها یا ویلایی ها از کل واحدهای کشور به ۶۰.۷ درصد می رسد.

توزیع واحدهای مسكونی معمولی برحسب نوع اسكلت نیز نشان می دهد كه ۳۰.۹ درصد این واحدهای مسکونی دارای اسكلت فلزی، ۲۶.۴ درصد دارای اسكلت بتون آرمه و ۴۲.۵ درصد سایر بوده است.

بیش‏ترین سهم مصالح به کار رفته در واحدهای مسکونی که اسکلت آنها فلزی یا بتون آرمه نیست، مربوط به آجر و آهن یا سنگ و آهن با ۲۵.۶ درصد هست. شمار این واحدهای مسکونی به ۵ میلیون و ۸۵۰ هزار و ۸۷۹ واحد می رسد.

 

ایرانی‌ها در خانه‌های چند متری زندگی می‌کنند؟

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir

 

 

واژه های کلیدی: سرشماری نفوس | آپارتمان | ایرانی | سرشماری | زندگی | ایران | میلیون | خبر

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>