خانه » خبری و خواندنی » دنیا شناسی امام علی (ع) و ترک دنیای حرام به وسیله ایشان
 

 

دنیا شناسی امام علی (ع) و ترک دنیای حرام به وسیله ایشان

امام علی (ع) در این حکمت ها به مباحث سیاسی ، اخلاقی، اعتقادی و معنوی می پردازد.

دنیا شناسی امام علی (ع) و ترک دنیای حرام به وسیله ایشان

به گزارشحوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛امام علی (ع) در این حکمت ها به مباحث سیاسی ، اخلاقی، اعتقادی و معنوی می پردازد.

حکمت ۷۶نهج البلاغه:
حوادث اگر همانند یکدیگر بودند، آخرین را با آغازین ارزیابی می کنند.

دنیا شناسی امام علی (ع) و ترک دنیای حرام به وسیله ایشان

حکمت ۷۷نهج البلاغه:

عبارات مهم : نهج البلاغه – خداوند
ضرار بن ضمرة ضبايى از ياران امام به شام رفت و بر معاويه وارد شد . معاويه از او خواست از حالات امام بگويد ، گفت على (ع) را در حالى ديدم كه شب ، پرده هاى خود را افكنده بود ، و او در محراب ايستاده ، محاسن را به دست گرفته ، چون مار گزيده ، به خود مى پيچيد ، و محزون مى گريست و مى گفت : اى دنيا اى دنياى حرام، از من دور شو ، آيا براى من خود نمايى می كنى ؟ يا شيفتة من شده است اى تا روزى در دل من جاى گيرى ؟ هرگز مباد، غير مرا بفريب ، كه مرا در تو هيچ نيازى نيست ، تو را سه طلاقه كرده ام ، تا بازگشتى نباشد ، دوران زندگانى تو كوتاه ، ارزش تو اندك و آرزوى تو پُست است . آه از توشة اندك ، و درازى راه ، و دورى منزل ، و عظمت روز قيامت .

حکمت ۷۸نهج البلاغه:
مردی شامى از امام پرسيد: آيا رفتن ما به شام ، به قضا و قدر الهى است ؟ امام پاسخ داد:واى بر او ، شايد قضا مورد نیاز و قدر حتمی را گمان كرده اى ؟ اگر چنين بود ، پاداش و كيفر ، بشارت و تهديد الهى ، بيهوده بود. خداوند سبحان بندگان خود را فرمان داد در حالى كه اختيار دارند ، و نهى فرمود تا بترسند ، احكام آسانى را واجب كرد ، و چيز دشوارى را تكليف نفرمود ، و پاداش اعمال اندك را فراوان قرار داد با نافرمانى بندگان مغلوب نخواهد شد ، و با اكراه و اجبار اطاعت نمى شود ، و پيامبران را به شوخى نفرستاد ، و فرو فرستادن كُتُب آسمانى براى بندگان بيهوده نبود . و آسمان و زمين و آنچه را در ميانشان است بى هدف نيافريد.

حکمت۷۹نهج البلاغه:
حكمت را هر كجا كه باشد ، فراگير ، گاهى حكمت در سينه منافق است بى تابى كند تا بيرون آمده و با همدمانش در سينه مؤمن آرام گيرد.

حکمت ۸۰نهج البلاغه:
حكمت ،گمشده مومن است ، حكمت را فراگير هر چند از منافقان باشد.

امام علی (ع) در این حکمت ها به مباحث سیاسی ، اخلاقی، اعتقادی و معنوی می پردازد.

انتهای پیام/

دنیای حرام در کلام حضرت علی(ع)

واژه های کلیدی: نهج البلاغه | خداوند | دنیاشناسی | حرام | حلال |

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>