خانه » خبری و خواندنی » کشف قبور سنگی دوقلو و سه‌قلوی به‌ هم‌ چسبیده ۵ هزار ساله
 

 

کشف قبور سنگی دوقلو و سه‌قلوی به‌ هم‌ چسبیده ۵ هزار ساله

بررسی‌های اولیه باستان‌شناسی به کشف قبور سنگی دوقلو و ۳ قلوی به هم چسبیده ۵ هزار ساله در محوطه تاریخی دمب کوه سیستان و بلوچستان منجر شد.

کشف قبور سنگی دوقلو و سه‌قلوی به‌ هم‌ چسبیده ۵ هزار ساله

به گزارش حوزه میراث و گردشگری گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری؛ بررسی های اولیه باستان شناسی به کشف قبور سنگی دوقلو و سه قلوی به هم چسبیده ۵ هزار ساله در محوطه تاریخی دمب کوه سیستان و بلوچستان به وسعت ۴۳۰ هکتار و دارای ۵ هزار قبر سنگی منجر شد.
مرتضی حصاری سرپرست هیئت گمانه زنی و تعیین عرصه محوطه دمب کوه امروز شنبه ۳۰ اردیبهشت با اعلام این خبر و با اشاره به اتمام مرحله دوم کاوش محوطه دمب کوه در فروردین سال جاری، هدف از این مرحله را مستندسازی قبرهای کلان سنگی در این محوطه اعلام کرد.

عبارات مهم : سیستان و بلوچستان – میراث فرهنگی
او گفت: «این محوطه با وسعتی حدود ۴۳۰ هکتار دارای حدود ۵ هزار قبر سنگی است که در حریم محوطه مهم دمب کوه پراکنده است.»

به گفته او در این مرحله تعدادی از قبور مستندسازی شد که قابل طبقه بندی در ۹ فرم هستند.

او با اشاره به این که زیاد فرم های شناسایی شده است دایره ای، مربعی و مکعبی هستند، گفت: «از شاخصه های دیگر فرم قبور سنگی نوع دوقلو و سه قلوی به هم چسبیده هستند که هر کدام از بخش های آن یک ورودی دارند.»

حصاری خاطرنشان کرد: «یافته های محدودی نیز درون قبور مانند قطعات شکسته، ظرف، سنگ صابونی از نوع اشیای سنگ صابونی قدیمی به دست آمد که در منطقه جنوب شرق کشور عزیزمان ایران و حوزه فرهنگی کشورهای جنوبی خلیج فارس شناخته شده است اند.»

به گفته این باستان شناس، با توجه به آثار یافته شده است می توان علاوه بر تاریخ دوره اشکانی بعضی از قبور را متعلق به هزاره سوم پیش از میلاد دانست.

سرپرست هیأت گمانه زنی و تعیین عرصه محوطه دمب کوه با اشاره به اینکه این مرحله از کاوش بر اساس همکاری های پژوهشگاه میراث فرهنگی و اداره میراث فرهنگی استان سیستان و بلوچستان انجام گرفت، گفت: «تعدادی از اشیای فلزی به دست آمده هم اکنون به وسیله پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در دست مرمت است.»

احتمال یافتن بندرگاه های باستانی در چابهار

حصاری در ادامه گفت: «بخش دشت یاری شهرستان چابهار به زودی با تأمین بودجه به وسیله پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری مورد بررسی میدانی قرار خواهد گرفت.»

او افزود: «کسب اطلاعات اولیه راجع به استقرارگاه های موجود در ساحل و پیش کرانه بخش دشت یاری شهرستان چابهار از اهداف اولیه این بررسی است.»

این باستان شناس از احتمال یافتن بندرگاه های باستانی یا دهکده های ساحلی باستانی به عنوان یکی دیگر از اهداف این بررسی نام برد.

مجوز گمانه زنی و تعیین عرصه محوطه دمب کوه استان سیستان و بلوچستان را مدیر پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر کرده است.
انتهای خبر/

واژه های کلیدی: سیستان و بلوچستان | میراث فرهنگی | باستان شناسی | محوطه تاریخی | گردشگری | گردشگری | دوقلو | میراث فرهنگی

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>