خانه » خبری و خواندنی » اخبار گوناگون » ماه گرفتگی دوشنبه ۶ مهر ۹۴
 

 

ماه گرفتگی دوشنبه ۶ مهر ۹۴

بزرگترین ماه سال فردا می‌گیرد

مسعود عتیقی در خصوص ماه گرفتگی دوشنبه ششم مهرماه سال جاری به خبرنگار مهر گفت: بامداد دوشنبه ششم مهرماه سال ۹۴ ماه گرفتکی کاملی از ساروس(دوره) ۱۳۷ رخ می دهد. ساروس ها در دوره های هجده ساله تکرار می شوند که در هر سال بین صفر تا سه ماه گرفتگی می تواند رخ دهد.

بزرگترین ماه سال فردا می‌گیرد

وی با بیان اینکه این گرفت بیست و هشتمین گرفت از هشتاد و یک گرفت این ساروس است، ادامه داد: شمال و جنوب ایالات متحده همچنین قاره های اروپا و افریقا و غرب آسیا شانس دیدن این پدیده را دارند.

وی افزود: آغاز گرفت جزئی در کشور ما در ساعت ۴:۳۷ بامداد ششم مهرماه رخ می دهد و گرفت کلی ماه در ساعت ۵:۴۱ دقیقه بامداد آغاز می شود. همچنین پایان گرفت کلی ۶:۵۳ دقیقه خواهد بود و نهایتا خسوف جزئی مرحله دوم ساعت ۷:۵۷ دقیقه به وقت  ایران، پایان می پذیرد.

عتیقی افزود: متاسفانه پس از کامل شدن خسوف، ماه در ایران غروب خواهد کرد و بدیهی است در شرق ایران قبل از آغاز گرفت کامل، ماه در افق غرب، غروب کند.

وی با بیان اینکه این بزرگترین ماه بدر است که با گرفت همراه شده است، عنوان کرد: از آنجایی که ماه بدر یکشنبه شب، بزرگترین ماه بدر سال است، این گرفت، از ویژگی خاصی برخوردار است چرا که بزرگترین ماه کامل، نزدیکترین فاصله را با زمین خواهد داشت و در نتیجه درخشان تر و ۱۴درصد بزرگتر به نظر می رسد.

بزرگترین ماه سال فردا می‌گیرد

مدیر انجمن آماتور ایران گفت: آخرین بار در سال ۱۳۶۰(۳۴ سال گذشته)، چنین ماه گرفتگی رخ داده که در آن زمان نیز بزرگترین ماه بدر با ماه گرفتگی کامل همراه شده بود.

وی گفت: علاقه مندانی که این ماه گرفتگی را از دست بدهند برای آنکه ماه گرفتگی دیگری را هنگام بزرگترین ماه بدر سال ببینند، می بایست تا هشتم اردیبهشت سال ۱۴۱۲ ( ۱۸ سال دیگر) منتظر بمانند.

وی افزود: ماه گرفتگی هنگامی رخ می دهد که زمین بین کره ماه و خورشید قرار گرفته و سایه زمین بر روی ماه بیافتد، بدیهی است قبل از ورود ماه به سایه، خسوف غیر مرئی و یا حضورماه در نیمسایه زمین، رخ خواهد داد.

عتیقی یادآور شد: پس از ماه گرفتگی امسال، هیچ ماه گرفتگی کاملی تا زمستان ۱۳۹۶ خورشیدی بر روی کره زمین قابل مشاهده نخواهد بود. البته رخداد ماه گرفت سال ۹۶، در کشورمان قابل مشاهده نیست و علاقه مندان برای مشاهده ماه گرفتگی کامل تا تابستان ۱۳۹۷ باید منتظر بمانند.

بزرگترین ماه سال فردا می‌گیرد

حامد الطافی، کارشناس نجوم نیز در این زمینه به مهر گفت: در سال ۹۴ دو ماه گرفتگی کامل پیش بینی شده که گرفت قبلی در ایران قابل مشاهده نبوده است. هنگام گرفت، ماه در ارتفاع کمی در افق غربی قرار دارد. مراحل اولیه این گرفتگی در نواحی مرکزی و غربی ایران قابل مشاهده خواهد بود. در نواحی شرقی و جنوب شرقی، ماه قبل از آغاز گرفت کلی غروب می­ کند.

وی افزود: با این حال گرفت نیم سایه­ ای آن در این نواحی قابل رؤیت خواهد بود. تشخیص گرفت نیم سایه ­ای با چشم غیرمسلح آسان نیست، اما با ابزارهای ساده مانند دوربین دوچشمی یا تلسکوپ کوچک به راحتی قابل تشخیص است.

الطافی زمان­بندی فازهای مختلف گرفت به وقت ایران را به شرح جدول زیر اعلام کرد:

ورود ماه به نیمسایه ۳ و ۴۱ دقیقه و ۴۲ ثانیه
تماس اول (ورود ماه به سایه زمین) ۴ و ۳۷ دقیقه و ۱۰ ثانیه
تماس دوم (آغاز گرفت کامل) ۵ و ۴۱ دقیقه و ۱۰ ثانیه
اوج گرفت (میانۀ خسوف کامل) ۶ و ۱۷ دقیقه و ۱۰ ثانیه
تماس سوم (آغاز خروج ماه از سایه زمین) ۶ و ۵۳ دقیقه و ۵ ثانیه
تماس چهارم (پایان گرفت کامل) ۷ و ۵۷ و ۵ ثانیه
خروج کامل ماه از نیمسایه ۸ و ۵۲ دقیقه و ۲۷ ثانیه

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>