خانه » خبری و خواندنی » اخبار گوناگون » معضل جدید: سن ازدواج به شدت رفته بالا!!!
 

 

معضل جدید: سن ازدواج به شدت رفته بالا!!!

از میان تولدهایی که در سال ۹۴ به ثبت رسیده است، ۸۰۶ هزار و ۴۵۹ ولادت پسر و ۷۶۳ هزار و ۷۵۹ مورد دختر بوده‌اند که نشان می‌دهد به ازای ولادت ۱۰۰ دختر ۱۰۶ پسر متولد شده‌اند و این یک قاعده جهانی است که در دنیا به ازای هر ۱۰۰ دختر بین ۱۰۲ تا ۱۰۷ پسر متولد می‌شود و سپس با بالا رفتن سن، به دلیل وجود ریسک‌های بیشتر برای پسران، این عدد برابر می‌شود.

معضل جدید: سن ازدواج به شدت رفته بالا!!!

download (2)

معضل جدید: سن ازدواج به شدت رفته بالا!!!

به گزارش جهان به نقل از فارس، علی‌اکبر محزون در نشست خبری اولین کنگره بین‌المللی سلامت باروری که در محل شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد، گفت: به مناسبت هفته جمعیت، همایشی را در ۲۹ اردیبهشت در سازمان ثبت احوال برگزار می‌کنیم و در سراسر کشور نیز استان‌ها با ریاست استانداران مراسم‌هایی را خواهند داشت.

وی ادامه داد: در سال گذشته یک میلیون و ۵۷۰ هزار و ۲۱۹ ولادت به ثبت رسیده است که از این تعداد یک میلیون و ۲۰۸ هزار و ۱۵۶ مورد مربوط به شهرها و ۳۶۲ هزار و ۶۳ مورد در روستاها بوده است، بنابراین می‌توان گفت اگر آمار ولادت را در شهر و روستا مقایسه کنیم متوجه می‌شویم که آمار ولادت در روستاها در سال گذشته ۳٫۳ برابر ولادت در شهرها بوده است.

محزون تصریح کرد: از میان تولدهایی که در سال ۹۴ به ثبت رسیده است، ۸۰۶ هزار و ۴۵۹ ولادت پسر و ۷۶۳ هزار و ۷۵۹ مورد دختر بوده‌اند که نشان می‌دهد به ازای ولادت ۱۰۰ دختر ۱۰۶ پسر متولد شده‌اند و این یک قاعده جهانی است که در دنیا به ازای هر ۱۰۰ دختر بین ۱۰۲ تا ۱۰۷ پسر متولد می‌شود و سپس با بالا رفتن سن، به دلیل وجود ریسک‌های بیشتر برای پسران، این عدد برابر می‌شود.

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور تصریح کرد: ۷۴٫۷ درصد از ولادت‌ها در ۱۰ سال اول ازدواج والدین بوده است و اگر بخواهیم میزان تولد نوزادان در ۵ سال قبل را با سال گذشته مقایسه کنیم باید بگوییم ولادت‌های ۱۰ سال اول زندگی زوجین ۳ درصد کاهش داشته است و سایر آمارها نشان می‌دهد ولادت‌های ۵ سال اول زندگی زوجین، به ۵ سال دوم و ولادت‌های ۱۰ سال اول به ۱۰ سال دوم موکول شده است.

محزون ادامه داد: میانگین سن مادران در سال گذشته ۲۸٫۴ بوده است که ۸۹ درصد از این تعداد در رده سنی ۱۹ تا ۳۷ سال بوده‌اند و میانگین سن پدران ۳۱٫۵ سال بوده است که ۸۸٫۵ درصد از این تعداد، بین ۲۳ تا ۴۱ سالگی بوده‌اند.

وی تصریح کرد: ولادت‌های بالای ۳۰ سال در مادران در ۱۰ سال گذشته ۲۷٫۵ درصد بوده است که در سال ۹۳ به ۳۷٫۵ درصد رسیده و در سال ۹۴ به ۴۰٫۳ درصد رسیده است.

وی با اشاره به آمار ازدواج در کشور گفت: در سال گذشته ۶۸۵ هزار و ۳۵۲ مورد ازدواج در کشور صورت گرفته است که نشان می‌دهد هر سال آمار ازدواج کمتر می‌شود. میانگین سن ازدواج در سال ۹۳ برای آقایان ۲۷٫۱ بوده است که در سال ۹۴ به ۲۸٫۵ رسیده است و میانگین سن ازدواج برای زنان در سال ۹۳، ۲۳٫۵ بوده است که براساس آمارها در سال ۹۴ به ۲۳٫۸ رسیده است و هر سال شاهد هستیم میانگین سن ازدواج نسبت به سال گذشته افزایش پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: در سال ۹۳، ۱۰٫۴ درصد از آقایان در سن بالای ۳۵ سال و در سال ۹۴، ۱۱٫۶ درصد از پسران در سن بالای ۳۵ سالگی ازدواج کرده‌اند که در همین مدت در سال ۹۳، ۱۴٫۵ درصد از خانم‌ها در سن بالای ۳۰ سال و در سال ۹۴، ۱۵٫۹ درصد از دختران در سن بالای ۳۰ سال ازدواج کرده‌اند.

وی همچنین در مورد ازدواج‌های مجدد بعد از طلاق و فوت همسر نیز گفت: ۵٫۴ درصد از ازدواج‌های آقایان در سال ۹۴ ازدواج مجدد و ۴٫۱ درصد از ازدواج خانم‌ها در این سال ازدواج مجدد بوده است که نشان می‌دهد در مردان رغبت بیشتری برای ازدواج مجدد وجود دارد.

معضل جدید: سن ازدواج به شدت رفته بالا!!!

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>