خانه » پزشکی و سلامت » مقاله ای جامع در مورد مصرف متفورمين
 

 

مقاله ای جامع در مورد مصرف متفورمين

عوارض متفورمين | کاهش و کمبود ویتامین B12

مقاله ای جامع در مورد مصرف متفورمين

يکي از داروهاي معمول کنترل ديابت در بيماران ديابت نوع ۲، قرص متفورمين است که بسياري از پزشکان به دليل عوارض کم آن و اين مطلب که باعث افت قند خون شديد نمي شود به آن اعتماد دارند.

به گزارشپورتال کدر و  به نقل از سلامت نیوز، به تازگي يکي از عوارض متفورمين، مجدداً متفورمين را در کانون توجهات قرار داده است. متفورمين مي تواند باعث کمبود ويتامين B12 در بدن افراد ديابتي شود. اين دارو مي تواند يکي از مواد نشان دهنده التهاب در بدن به نام هموسيستئين را هم افزايش دهد.
براساس نتايج تحقيقات دانشمندان مرکز پزشکي دانشگاهي آمستردام، بايد به صورت منظم مقدار ويتامين B12 خون بيماران ديابتي را که در دراز مدت از قرص متفورمين استفاده مي کنند، اندازه گيري کرد. در اين تحقيق دانشمندان ۳۹۰ بيمار را که تحت درمان با انسولين بررسي کردند، اين بيماران در ۲ گروه، ۸۵۰ ميلي گرم متفورمين يا دارونما را به صورت ۳ بار در روز به مدت متوسط ۳/۴ سال دريافت کردند. در نهايت متوسط ميزان ويتامين B12 خون دريافت کننده حدود ۱۹% و اسيدفوليک خون آنها ۵% کاهش يافت. قبلاً ثابت شده بود که متفورمين باعث اختلال جذب B12، در اثر اختلال جذب فاکتور داخلي
مي شود ولي با اين تحقيقات کاملاً دقيق اثرات آن مشخص شد.
متفورمين ۹۰ سال قبل کشف شد ولي از ۱۶ سال قبل تأئيديه لازم براي درمان ديابت را بدست آورد. متفورمين بايد در بيماراني که قرار است راديوگرافي با ماده رنگي حاجب در آنها انجام شود قطع شود. اسيدوزلاکتيک هم موجب قطع اين دارو مي شود. متفورمين مي تواند باعث تهوع، اسهال، استفراغ، نفخ شکم و حتي تغيير در هورمن هاي تيروئيدي و تستوسترون شود.


متفورمین و اثرات نامطلوب آن در زنان حامله

آیا مصرف متفورمین در دوران بارداری می تواند ضرری را متوجه جنین کند و وی را مورد خطر قراردهد!

پژوهش محققان دانشگاه ادینبورگ نشان می‌دهد: زنان چاقی که در دوران بارداری برای مهار چاقی‌شان دارو مصرف می‌کنند، لزوماً نوزادهای کم وزنی به دنیا نخواهند آورد و ممکن است نوزادانی با اضافه وزن نیز به دنیا بیاورند.

طی این پژوهش تأثیر درمان ۲۲۳ مادر باردار چاق که برای تنظیم قند خون از متفورمین استفاده می‌کردند، بر روی وزن نوزادان مورد بررسی قرار گرفت.

محققان متوجه شدند نوزادان به دنیا آمده از نظر وزنی با نوزادانی که از زنان تحت درمان با دارونما به دنیا آمده بودند، تفاوتی نداشتند.

علاوه بر این مشخص شد متفورمین تأثیری بر تعداد مشکلات تولد نظیر سقط جنین ندارد.

این پژوهش در مجله Lancet Diabetes and Endocrinology منتشر شده است.

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>