خانه » خبری و خواندنی » اخبار گوناگون » اسناد پاناما+اسناد که فساد های مالیاتی را رو کرد
 

 

اسناد پاناما+اسناد که فساد های مالیاتی را رو کرد

fg1csam9fsfeyp2ddgadاسناد پاناما+اسناد که فساد های مالیاتی را رو کرد

تیمی از خبرنگاران بین‌المللی به اسنادی دست یافته‌اند که به گفته آنان «بزرگترین افشاگری تاریخ» است: ۲٫۶ ترابایت داده درباره حساب‌های فرادریایی و بهشت‌های مالیاتی از شرکت حقوقی پانامایی Mossack Fonseca.

اسناد پاناما+اسناد که فساد های مالیاتی را رو کرد

ادعا شده است که ۳۷۰ خبرنگار از ۱۰۰ انتشاراتی مختلف در سال گذشته بر روی این پروژه کار کرده‌اند و اولین بار روزنامه گاردین و روزنامه آلمانی  Süddeutsche Zeitung آن را منتشر کرده‌اند. این ۲٫۶ ترابایت داده، شامل ۱۱٫۵ میلیون فایل است که آن را بزرگتر از انتشار اسناد ویکی‌لیکس و انتشار اسناد ادوارد اسنودون می‌کند. معلوم نیست که این اسناد چگونه بدست خبرنگاران افتاده است.

این اسناد، هزاران راهی را نشان ‌می‌دهد که ثروتمندان می‌توانند از نظام‌های مالیاتی فرادریایی سواستفاده کنند. ۱۲ رهبر ملی در میان ۱۴۳ سیاستمداری هستند که همراه با خانواده و نزدیکان خود از بهشت‌های مالیاتی استفاده می‌کنند.

اسناد پاناما (انگلیسی: Panama Papers) اشاره به مجموعه‌ای از ۱۱٫۵ میلیون اسناد محرمانه از دفتر وکالت موساک فونسکا است که توسط منبعی ناشناس به روزنامه آلمانی‌زبان زوددویچه تسایتونگ رسیده که شامل ۲۱۴۰۰۰ صفحه سند در ارتباط با پولشویی است. این اسناد حاوی نام شرکت‌ها و هویت اصلی مالکین و مدیران تراست‌ها است. این اسناد نشان می‌دهد که چگونه این شرکت به مشتریان خود کمک می‌کرده که پولشویی کنند، تحریم‌ها را دور بزنند و مالیات نپردازند. از مجموع این ۱۱٫۵ میلیون سند، حدود ۴٫۸ میلیون مورد از آنها را ایمیل، ۳ میلیون مورد را اسنادی با فرمت پایگاه‌های داده، ۲ میلیون مورد را پی دی اف یک میلیون مورد را عکس، ۳۲۰ هزار مورد را متن تشکیل می‌دهد.از این افشاگری به عنوان افشای بزرگترین فساد مالی سیاستمداران جهان یاد شده است.سیگموندور گونلاگسون نخست‌وزیر ایسلند در ۵ آوریل ۲۰۱۶ پس از افشای این اسناد از سمت خود استعفا داد.

اسناد پاناما+اسناد که فساد های مالیاتی را رو کرد

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>