خانه » پزشکی و سلامت » رابطه نشستن بیش از اندازه زنان و سرطان / هسدار
 

 

رابطه نشستن بیش از اندازه زنان و سرطان / هسدار

هشدار برای خانمهایی که زیاد می نشینند

علت انتخاب زنان برای مدیریت

نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد نشستن روزانه بیش از شش ساعت با خطر ۱۰ درصدی سرطان‌ ها از جمله میلوم متعدد، پستان و تخمدان در زنان مرتبط است.

محققان انجمن سرطان آمریکا می‌گویند خطر نشستن زیاد برای زنان حتی با در نظر گرفتن شاخص توده بدنی، فعالیت بدنی و سایر مولفه‌ها همچنان بالا باقی می‌ماند اما جالب اینجاست که این خطر در مورد مردان مشاهده نشده است.

 

طی این پژوهش، محققان زمان اوقات فراغت نشستن را با خطر سرطان در ۱۴۶ هزار مرد و زن بدون سرطان مقایسه کردند. بین سال‌های ۱۹۹۲ تا ۲۰۰۹، ۱۸ هزار و ۵۵۵ مرد و ۱۲ هزار و ۲۳۶ زن به سرطان مبتلا شدند.

 

محقفان با در نظر گرفتن عوامل تاثیرگذار دریافتند که نشستن در اوقات فراغت با بروز سرطان در مردان ارتباطی نداشته اما این خطر برای زنان ۱۰ درصد گزارش شده است.

 

شاید علت این تفاوت به دلیل استروژن باشد. سرطان‌های سینه و تخمدان با افزایش تولید استروژن ارتباط دارند. نشستن از طریق تولید سلول‌های چربی بیشتر باعث افزایش تولید استروژن در بدن زنان می‌شود. سلول‌های چربی زمانی افزایش می‌یابند که سبک زندگی فرد بیشتر به صورت نشسته است.

استروژن باعث تحریک رشد سلول‌های سینه و تخمدان می‌شود. زمانی که سلول‌ها رشد می‌کنند، احتمال بروز اشتباهات ژنومی در سلول‌ها افزایش می‌یابد. این اشتباهات ژنومی ممکن است منجر به بروز سرطان شود.

 

از آنجا که زیاد نشستن ضررهای زیادی دارد, طراحان یک صندلی ویژه تولید کرده اند. مدتی پیش صندلی دینامیکی که با شعار “نشستن دشمن سلامتی” ارایه شد.

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>