خانه » خبری و خواندنی » اخبار گوناگون » اچ. آی . وی از کجا آمده است؟!
 

 

اچ. آی . وی از کجا آمده است؟!

اچ. آی . وی از کجا آمده است؟!

اسمش شاید برای خیلی از ما تکراری شده باشد و درباره آن چیزهای زیادی شنیده باشیم ، شاید در طول روز خیلی از افرادی که در کنار ما می نشینند در بدن شان با خود آن را حمل کنند، برای خیلی ها یک تابو محسوب می شود.

اچ. آی . وی از کجا آمده است؟!

احتمالا خودتان حدس زده­اید که همه این­ها درباره ایدز است، بیماری قرن ما که حسابی دردسر درست کرده و اگر  کسی سهل انگاری کند زندگی­اش دچار تغییرات ناخوشایندی می­شود. انجام آزمایش اچ. آی. وی می­تواند باعث شود که فرد آلوده از بیمار بودنش آگاه شود و از انتقال این ویروس به دیگران جلوگیری کند.

روش­های تشخیصی دقیق، سال­هاست که به شناسایی ویروس در بدن کمک می­کند.«دکتر محسن منشدی» ، که ۳۲ سال است به عنوان متخصص علوم آزمایشگاهی بالینی و کارشناس عالی انتقال خون فعالیت می­کند، از گذشته ویروس ایدز (اچ. آی . وی) برای ما بیشتر می گوید.

سفری به گذشته

فرضیه­های زیادی مبنی بر اینکه ایدز چگونه در سراسر جهان گسترش پیدا کرد وجود دارد، برای مثال برخی بر این باورند که ایدز قبل از اینکه در قاره­های اروپا و آمریکا دیده شود، در آفریقا بوده است.

البته این بیماری در گذشته به شکل بومی و محلی (آندمی) در آفریقا وجود داشت چون شیوه زندگی مردم آفریقا به گونه­ای بود که ارتباط چندانی با سایر افراد جهان نداشتند و یکی دیگر از دلایل مهم این مسئله وسعت نیافتن راه­های ارتباطی بوده است که مانع از گسترش ایدز در جهان می­شد.

محققان انواعی شامپانزه پیدا کرده­اند که در بدن آن­ها ویروس ایدز وجود دارد. برخی از محققان بر این باورند که مردم مناطق بومی آفریقا در گذشته به دلیل مصرف گوشت این حیوانات برای تامین پروتئین بدن به این بیماری مبتلا شده­اند.

به نظر می­رسد شکار این حیوانات همراه با خونریزی بوده است و شکارچیان به وسیله حیوانات زخمی می­شدند، ضمن اینکه گوشت به صورت خام یا نیمه خام توسط مردم استفاده می­شده است که این عوامل می­تواند دلیلی بر ابتلای مردم بومی آفریقا در گذشته به ایدز باشد.

بعدها به دلیل توسعه راه­های ارتباطی دنیا و سهولت در سفر، ویروس ایدز به غرب و سایر نقاط دنیا انتقال پیدا کرد. امروزه ایدز در سراسر دنیا گسترش یافته و تبدیل به یک بیماری همه­گیر یا اپیدمی شده است.

ویروس ایدز بسیار قدمت دارد و برخی معتقدند وجود آن درجهان، به سال ۱۹۳۱ میلادی(۱۳۱۰ هجری شمسی) برمی­گردد ولی با این حال از نظر تاریخی، قدمت آن را به سال ۱۹۵۲ میلادی (۱۳۳۱ هجری شمسی) نسبت می­دهند چون در آن سال اولین بیمار مبتلا به ایدز(مردی آمریکایی) در اثر این بیماری جان باخت.

ایدز در ایران برای اولین بار در یک کودک ۶ ساله دیده شد که از فرآورده­های خونی وارداتی استفاده کرده بود. بعد از آن شکل­های دیگری از شیوع در بین افراد کشف شد، در ابتدا گیرنده­گان محصولات خونی بیشترین مبتلایان به ویروس بودند و پس از سال ۱۳۷۵ این ویروس در بین افراد معتاد تزریقی دیده شد.

حدود ۶۰ درصد از مبتلایان مصرف­کنندگان مواد مخدر تزریقی هستند و ۷ درصد از راه تماس جنسی و ۳ درصد از طریق دریافت خون و فرآورده­های خونی آلوده ، ۴ درصد مادر به کودک و ۲۶ درصد موارد ابتلا به دلایل نامشخص است.

 

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب
برچسب ها :

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>