خانه » خبری و خواندنی » اخبار اقتصادی و سیاسی » یارانه نقدی باید ۱۸ هزار تومان باشد/ نیلی
 

 

یارانه نقدی باید ۱۸ هزار تومان باشد/ نیلی

دستیار خاص اقتصادی رییس‌جمهور معتقد است: در سال ۸۹ که هدفمندی یارانه‌ها اجرا شد، یارانه نقدی باید بین ۱۸ تا ۲۰ هزار تومان براساس درآمد دولت از اجرای این طرح بین خانوارها تقسیم می‌شد.

یارانه نقدی باید 18 هزار تومان باشد/ نیلی

دستیار خاص اقتصادی رییس جمهور معتقد است: در سال ۸۹ که هدفمندی یارانه ها اجرا شد، یارانه نقدی باید بین ۱۸ تا ۲۰ هزار تومان براساس درآمد دولت از اجرای این طرح بین خانوارها تقسیم می شد.

دستیار خاص اقتصادی رییس جمهور معتقد است: در سال ۸۹ که هدفمندی یارانه ها اجرا شد، یارانه نقدی باید بین ۱۸ تا ۲۰ هزار تومان براساس درآمد دولت از اجرای این طرح بین خانوارها تقسیم می شد.

عبارات مهم : رییس جمهور – یارانه نقدی
اگرچه به باور اقصاددانان، ثروتمندان بخش کوچکی از جامعه را تشکیل می دهند که این گروه به جای دهک، در قالب صدک رتبه بندی می شوند، ولی با این حال، بخش زیادی از سوبسیدها متعلق به این گروه هست. به گفته دستیار خاص اقتصادی رییس جمهور، «صدک اول جامعه در مقایسه با صدک آخر درآمدی به نسبت یک به ۸۶ دارد که عدد غیرقابل قبول و ناعادلانه ای است.» مسعود نیلی در برنامه گفت وگوی خاص خبری شبکه دو سیما با توضیح این موضوع، عنوان کرد: «ثروتمندان جامعه نیز درآمد بسیار بیشتری در مقایسه با دهک های پایین تر از خود دارند.»

آنچه در ادامه می خوانید، بخش های مهمی از بیانات مسعود نیلی، دستیار خاص اقتصادی رییس جمهور است:

– میانگین قیمت بیکاری در بلندمدت در دنیا ۶ درصد، ولی در کشور ما ۱۲ درصد است.

– قیمت همکاری در مقایسه با ۱۰ سال گذشته بسیار زیاد شده است و در حالی که ۷۵۰ هزار شغل ایجاد شده است هست، ولی با سه میلیون و ۳۰۰ هزار بدون کار روبه رو هستیم.

– اقتصاد به شرطی می تواند شغل ایجاد کند که توسعه پایدار داشته باشد، ولی رشد اقتصادی کشور با نوسان های بسیاری روبه روست و این اقتصاد، اشتغال کمی در پی دارد.

– فقر در کشور مربوط به یکی دو سال پیش نیست. توزیع درآمد در کشور ما شرایط نامساعدی دارد. دهک اول جامعه که ۸ میلیون نفر را شامل می شود، در مقایسه با دهک دوم، سطح درآمدی بسیار پایین تری دارد.

– از سال ۸۴ بودجه خانوارها در قشرهای کم درآمد ساکن مانده است و از سال ۸۶ همگرایی بسیاری بین قشر کم درآمد و قشر میانگین جامعه در مسیر نزولی بودجه خانوار وجود دارد. این روند تا سال ۹۳ ادامه یافته ولی از سال ۹۳ چرخش به سمت بالا شروع شده است است.

– از سال ۸۶ تا ۹۳ قشر محروم جامعه بهره ای از منابع کشور نبرده است و اینکه به سطح درآمدی سال ۸۶ جهت قشر کم درآمد جامعه برسیم، وقت می برد.

– در اقشار میانی جامعه نابرابری کمتری در مقایسه با دو دهک اول و آخر جامعه وجود دارد.

– در جامعه، فقر بازتولید نمی شود ولی مکانیزم هایی که وضع فقرا را بهتر کند، فعال نیست.

یارانه نقدی باید ۱۸ هزار تومان باشد/ نیلی

– بزرگترین گروه فقیر در کشور افرادی هستند که شغل دارند ولی از نظر عمق فقر افراد بدون کار فقیرترند. شغل درآمد کافی ایجاد نمی کند، بنابراین جهت خروج از فقر باید کاری کنیم سطح درآمدی شاغلان زیاد کردن یابد.

– اگر نظام مالیاتی هدف خود را شناسایی کند و از ۸۰۰ هزار نفر بالای جامعه مالیات گرفته شود و در میان هشت میلیون نفر دهک پایین جامعه توزیع شود، این دهک از فقر مطلق خارج خواهد شد.

– مالیات در کشور ما هیچگاه بازتوزیعی نبوده، بلکه تامین کننده بودجه هست. عوض کردن در توزیع درآمد، کار شش ماهه نیست، بلکه این کار را باید آهسته آهسته انجام داد.

– نظام مقابله با فقر، نظام کارایی نبوده است و هر حمایتی که به عنوان عدالت می خواستیم انجام دهیم چون قشر فقیر جامعه را نشناخته ایم به حمایت های فراگیر تبدیل شده است هست. در نخستین گام همانطور که در لایحه بودجه سال ۹۷ آینده نگری شده است است جهت شناسایی افراد نیازمند، آنها باید بر اساس جدول درآمدی که دولت اعلام کرده هست، در شرکت های حمایتی کمیته امداد و بهزیستی نام نویسی کنند.

– اصلاح قیمت های حامل های انرژی موجب اصلاح مصرف انرژی خواهد شد. در سال ۸۹ که هدفمندی یارانه ها اجرا شد، یارانه نقدی باید بین ۱۸ تا ۲۰ هزار تومان براساس درآمد دولت از اجرای این طرح بین خانوارها تقسیم می شد، ولی دولت ۴۵ هزار تومان یارانه نقدی پرداخت کرد که موجب کسری بودجه و مسائل دیگر شد.

– آینده جهت تولید کنندگان از نظر اقتصادی قابل آینده نگری است ولی بنگاه های اقتصادی نمی توانند بر اساس شرایط سیاسی تصمیم گیری کنند. هر چه قیمت تورم زیاد شود، عدم قطعیت در آینده نگری جهت تولید کنندگان ایجاد می شود.

– قیمت ارز حتی جهت یک روز نیز قابل آینده نگری نیست، ولی در سال های اخیر این قیمت روند یکنواختی داشته است.

– در کشور پنج برنامه توسعه نوشته شده است ولی هیچ کدام از آنها اجرا نشده است لیکن کسی که برنامه می نویسد، کسی نیست که برنامه را اجرا می کند. در بنگاهداری شخصی نیز وفاق میان تصمیم گیران در این زمینه وجود ندارد.

– نتیجه واکنش‌ بلندمدت اقتصادی ما تورم ۲۰ درصدی، قیمت بیکاری ۱۲ درصدی، ضریب جینی ۳۸ تا ۴۲ و رشد اقتصادی سرانه ۳٫۸ درصدی هست.


گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع:khabaronline.ir


واژه های کلیدی: رییس جمهور | یارانه نقدی | لایحه بودجه | مقایسه | برنامه | اقتصادی | یارانه | میلیون

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>