خانه » خبری و خواندنی » اخبار اقتصادی و سیاسی » آمار بیکارانِ مدرک‎دار زیاد کردن یافت
 

 

آمار بیکارانِ مدرک‎دار زیاد کردن یافت

گزارش مرکز آمار حاکی است ، طی سال های اخیر سهم افراد دارای تحصیلات دانشگاهی از کل بیکاران رو به زیاد کردن بوده و طی ۱۵ سال اخیر این سهم ۴ برابر شده است است.

آمار بیکارانِ مدرک‎دار زیاد کردن یافت

گزارش مرکز آمار حاکی است ، طی سال های اخیر سهم افراد دارای تحصیلات دانشگاهی از کل بیکاران رو به زیاد کردن بوده و طی ۱۵ سال اخیر این سهم ۴ برابر شده است است.

تأمین اشتغال به خاص جهت جوانان همواره یکی از دغدغه های جامعه و سیاستگذاران اقتصادی بوده هست. در حال حاضر با توجه به رشد جمعیت در دهه های قبل و جذب ناکافی نیروی کار در مشاغل و نیز ترکیب نیروی کار که بخش بزرگی از آن را فارغ التحصیلان دانشگاهی تشکیل می دهند، اشتغال به چالشی جهت دولت تبدیل شده است است.

عبارات مهم : بازار کار – اقتصادی
برآوردها نشان می دهد که در ۵سال آینده به طور میانگین سالیانه ۲٫۵ درصد به افزارد متقاضی کار در جامعه کشور عزیزمان ایران اضافه خواهد شد. این عنوان توجه جدی به اشتغالزایی و فعالیت های اقتصادی به منظور جذب نیروی کار به خصوص جونان جویای کار را بیش از پیش نمایان می کند.

به نظر می رسد که از مهمترین دلایل استمرار قیمت بالای بیکاری در کشور، به عدم تعادل در بازار کار و پیشی گرفتن عرضه بر تقاضای نیروی کار مربوط می شود که خود ناشی از تغییرات بلند مدت جمعیتی در دهه های گذشته و جوان بودن جمعیت است و از سوی دیگر مسائل اقتصادی و عدم استمرار قیمت رشد اقتصادی مورد نیاز جهت جذب این افراد در بازار کار بوده است.

علاوه بر بالا بودن قیمت بیکاری جهت جوانان و عدم کم کردن آن به قیمت های تک رقمی واقعیت دیگر راجع به بازار کار در کشور عزیزمان ایران این است که ترکیب بیکاری نیز طی سال های گذشته دستخوش عوض کردن شده است هست. به گونه ای که سهم افراد دارای تحصیلات دانشگاهی از کل بیکاران رو به زیاد کردن بوده هست. به طوری که این سهم از حدود ۱۰ درصد در سال ۱۳۸۰ به بیش از ۴۱ درصد در سال ۱۳۹۴ زیاد کردن یافته است.

این اوضاع نشان می دهد که ماهیت بازار کار در حال عوض کردن است و لذا سیاست های اشتغالزایی در کشور نیز باید به گونه ای تدوین و اجرا شود که این بخش از افزاد تحصیلکرده جویای کار را تحت پوشش قرار داد. این رویه طی سال های ۹۵ و ۹۶ نیز روند صعودی داشته هست. در سال های اخیر به گواه آمار اعلام شده است از سوی مراکز آمار ایران، تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی بدون کار یا به عبارتی بیکاران مدرک دار رو به زیاد کردن بوده است.

علاءالدین ازوجی، مشاور وزیر و مدیرکل سیاستگذاری و توسعه اشتغال وزارت کار راجع به اوضاع بازار کار کشور عزیزمان ایران می گوید: بر اساس نتیجه های سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۹۵ حدود سه میلیون و ۲۵۸ هزار نفر بدون کار در کشور وجود دارد که از این میان تعداد کمی از آنها بی سواد هستند. خود این عنوان و سهم حدود ۴۰ درصدی افراد دارای تحصیلات دانشگاهی در میان بیکاران جامعه نشان دهنده تغییرات اساسی در ساختار جمعیتی و تحصیلاتی کشور نسبت به دهه های گذشته است.

آمار بیکارانِ مدرک‎دار زیاد کردن یافت

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع:tasnimnews.com


واژه های کلیدی: بازار کار | اقتصادی | ایران | بیکاری | اشتغال | خبر | اقتصادی |

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>