خانه » خبری و خواندنی » اخبار اقتصادی و سیاسی » ریسک خرید بیت کوین بالاست، مراقب باشید!
 

 

ریسک خرید بیت کوین بالاست، مراقب باشید!

رییس کانون بانک های خصوص کشورگفت: کسانی که قصد خرید بیت کوین را دارند باید مراقب باشند لیکن خطر از دست رفتن پولشان به شدت بالاست؛این پول در یکسال

ریسک خرید بیت کوین بالاست، مراقب باشید!

رییس کانون بانک های خصوص کشورگفت: کسانی که قصد خرید بیت کوین را دارند باید مراقب باشند لیکن خطر از دست رفتن پولشان به شدت بالاست؛این پول در یکسال گذشته نوسان شدیدی داشته و ممکن است یک شبه ارز آن کم کردن یابد

بیت کوین در حال شکستن مرز ۱۶ هزار دلار

حدود یک ماه پیش، زمانی که بیت کوین در حال شکستن مرز ۱۰ هزار دلار بود، توجه بسیاری به این رکوردها جلب شد. تا این وقت بانک مرکزی کشور عزیزمان ایران نسبت به این پدیده پولی در جهانی واکنشی نشان نداده بود. ولی با رکوردشکنی بیت کوین در کانال ۱۶ هزار دلاری، معاون فناوری های نوین بانک مرکزی گفت که با توجه به نوسان شدید ارز دیجیتال، هنوز این ارز به طور رسمی از سوی بانک مرکزی شناخته نشده و ریسک خرید این نوع ارزها بالاست؛ این ارزها یک عدم اطمینان و ریسک بالا را بوجود آورده و باعث شده است تا بانک های مرکزی دنیا از جمله کشور عزیزمان ایران را دچار تردید کند که آیا می توان ذخایر را در قالب این ارزها نگهداری کرد یا خیر.
در همین رابطه، کوروش پرویزیان، رییس کانون بانک های خصوص کشور با اشاره به پدیده پول های مجازی و بیت کوین گفت: «پول های رمزگذاری شده است باعث شده است تا دنیا به فکر تعریف سازوکار و استاندارد جدیدی جهت استفاده از پول های مجازی باشد، این روند کم کم از سوی فعالان حوزه کسب و کار در حال شکل گیری هست. این قواعد و استاندارد می تواند از نوع پول های مجازی با ارزش واحد یا متغیر باشد.»
دلیل نوسان شدید ارزش بیت کوین
این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی پایتخت کشور عزیزمان ایران با اشاره نوسانات شدید بیت کوین در یک سال اخیر، عنوان کرد: «چارچوب عمل شده است در بیت کوین موجب نوسان شدید این پول شده است است.»
او اظهار داشت: «اما عنوان خیلی جدی این است که این نوع مقررات زدایی که یک عده ای حاضرند با یکدیگر در یک فضایی بدون مرز، دولت و مقررات یک کشور خاص فعالیت کنند یک حرکت جدیدی را در دنیا شکل داده که قواعد مرسوم و معمول دولت ها، مرزها و حتی مباحث مربوط به امنیت، قضا و پلیس را عوض کردن می دهد؛ این عنوان در یک دوره ای رخ داد که بحث عوض کردن مقررات در بازارهای پولی مطرح شده است است.»
پرویزیان با اشاره به قوانین پیچیده بیت کوین و کارکرد پول های مجازی گفت: «با این حال در برابر قواعد بسیار سفت و سختی که در حال حاضر در این حوزه ها اعمال می شود و هزینه های سنگینی جهت دولت ها و کسب و کار ها ایجاد کرده هست، می تواند یک راه تازه تلقی شود.»
رییس کانون بانک های خصوص کشور بیان کرد: «از سویی دانستن چارچوب، تکنولوژی و قواعد حاکم بر این نوع مباحث بسیار مهم است و حتما باید خریداران از ارکان مرتبط اطلاع داشته باشند تا بتوانند فعالیت جدی تری را در این بخش انجام دهند».
استفاده ایرانی ها از بیت کوین
او ادامه داد: «در حال حاضر گروهی در کشور ما هم به خرید بیت کوین روی آورده اند که اگر وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و شورای عالی اینترنت در این ارتباط اقدامی نکنند می تواند، مسائل تازه در بازار پول، بازار مالی و بورس را پیش روی دولت قرار دهد.»
پرویزیان با اشاره به نحوه کارکرد پول های مجازی در دنیا اظهار داشت: «بسیاری از کشورهای دنیا جهت استفاده از پول های مجازی محدودیتی ندارند و هر کسی می تواند در این فرآیند قرار بگیرد. از سویی در بعضی کشورها کارگزارانی وجود دارند که خرید و فروش بیت کوین را حمایت می کنند ولی در کشور ما این سازوکار وجود ندارد.»
رییس کانون بانک های خصوص کشور افزود: «مردم در این زمینه باید خیلی مواظبت کنند و باید هوشیاری به خرج دهند. لیکن خطر از دست دادن پولشان به شدت بالاست. ارزی که نوسان شدیدی را در طول یک سال داشته، امکان دارد یک شبه کم کردن یا رشد پیدا کند. لذا باید به ریسک های مرتبط به این پول های مجازی خیلی توجه کرد تا دچار خسران و زیان نشوند. چون وارد شدن در این نوع کسب و کار ها سواد و دانش خاص نیاز دارد.»
او خاطر نشان کرد: «در کشور ما تجهیزات حمایت کننده ای جهت حمایت از این کسانی که وارد این بازار می شوند، وجود ندارد. هنوز بانک مرکزی کشور عزیزمان ایران بیت کوین را به رسمیت نشناخته هست. هنوز بازار بورس کشور ما به صورت رسمی واکنشی در این عنوان نشان نداده است.»

پرویزیان اظهار داشت: «تحولاتی که در دنیا رخ می دهد دیگر مانند گذشته نیست که ده سال یا ۲۰ سال طول بشکد تا فراگیر شود، این تحولات به صورت روزانه و هفتگی هست؛ دنیا با شتاب بیشتری به سوی استفاده از پول های مجازی حرکت می کند. به همین خاطر است که تصمیم گیران ذی ربط در حوزه اینترنت و مسئولین بازار سرمایه و پول باید تصویر العمل سریع تری نشان دهند.»

عبارات مهم : استفاده – ایرانی

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: ireconomy.ir

واژه های کلیدی: استفاده | ایرانی | نوسان | مرکزی | بازار | ایران | خبر | اقتصادی

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>