خانه » خبری و خواندنی » اخبار اقتصادی و سیاسی » احتمال زیاد کردن ۱۵ درصدی قیمت مسکن وجود دارد
 

 

احتمال زیاد کردن ۱۵ درصدی قیمت مسکن وجود دارد

در این مطلب با محمدمهدی مافی کارشناس اقتصاد مسکن در مورد احتمال زیاد کردن قیمت مسکن صحبت کردیم.

احتمال زیاد کردن ۱۵ درصدی قیمت مسکن وجود دارد

در این مطلب با محمدمهدی مافی کارشناس اقتصاد مسکن در مورد احتمال زیاد کردن قیمت مسکن صحبت کردیم.

علت زیاد کردن قیمت مسکن

محمدمهدی مافی کارشناس اقتصاد مسکن، گفت: زیاد کردن ۱۵ درصدی قیمت دلار ابتدا تاثیر خود را بر روی بازارهای نقدشونده همچون طلا می گذارد و با فاصله ی زمانی باعث همین مقدار رشد در بخش مسکن خواهد شد.

عبارات مهم : سال آینده – ساختمان
عوامل اجتماعی و اقتصادی مختلفی در بازار مسکن تعیین کننده هست، ولی اگر به سوابق گذشته نگاه کنیم معمولا بالا رفتن تورم در بازارهایی مثل سکه و ارز که نقدشوندگی بالایی دارند، سریع تاثیر می گذارد و همان میزان تورم را با فاصله ی زمانی در بخش مسکن خواهیم داشت. بر این اساس آینده نگری می کنم زیاد کردن قیمت دلار از ۳۶۰۰ به ۴۲۰۰ تومان که حدود ۱۵ درصد هست، در سال آینده اثر خود را بر روی قیمت مسکن بگذارد.

در سه ماهه نهایی امسال بازار مسکن، رونق بهتری خواهد گرفت و با همین روند افزایش ملایم قیمت ها در واحدهای ارزان قیمت که متقاضی بیشتری دارد شاید حدود ۱۲ درصد تورم داشته باشیم. ولی در بخش املاک گران انتظار رشد قیمت ها دور از ذهن است.

این کارشناس اقتصاد مسکن در خصوص احتمال فشار تقاضا به بازار مسکن در سال آینده، گفت: میزان تقاضا و میزان مسکن موجود یکی از مولفه های اثرگذار در بازار مسکن هست. با توجه به آمارها، مسکن موجود، نسبت به تعداد خانوارها کم نیست، با این حال حدود ۲۰ میلیون نفر از جمعیت کشور بدمسکن هستند. این نشان می دهد فاصله ای بین محصول تولید شده است به عنوان مسکن و توان خریداران وجود دارد.

مشکل دیگر بحث جانمایی ساختمان ها هست. مسکن در جاهایی ساخته شده است که تقاضا وجود ندارد. بنابراین هنوز در مناطقی خاص نیاز به ساخت و ساز داریم، ولی نه به اندازه ی دهه های قبل. از این بعد تولید صرف مسکن نباید سیاست دولت ها باشد، بلکه باید در یک محدوده های مشخص و حساب شده است همچون بافت فرسوده که جمعیت پذیر هست، سیاست های عرضه مسکن را دنبال کنیم.

وی راجع به مسائل نوسازی بافت های فرسوده، گفت: طرف دولت با توجه به کمبود منابع نمی تواند وارد پروژه های عمرانی شود. نمونه آن مسکن اجتماعی است که به علت کمبود بودجه هنوز اجرایی نشده هست. بنابراین باید از توان بخش شخصی کمک گرفته شود.

دولت طرح هایی از جمله بلندمرتبه سازی در بافت های فرسوده ارایه کرده که بدون انجام کار کارشناسی نباید اجرایی شود. بافت های فرسوده اقتضائات فرهنگی و تاریخی خاص خود را دارند که نمی توان صرفا با دید ابزاری و نوسازی ساختمان ها به آنها نگاه کرد. نمونه این تجربه ناموفق را در پروژه هایی همچون محله هرندی یا سیروس مشاهده کردیم که طرح های دولت به ضد خودش تبدیل شد.

شهرداری قصد داشت بافت محله هرندی را با کمک ارگان های دیگر احیا کند، چندین طرح، روی آن انجام شد ولی مردمی که در آن جا ساکن بودند ضربه دیدند و نهایتا آن جا به مأمن افراد بزهکار تبدیل شد. در محله سیروس نیز این اشتباه انجام گرفت و بعد از بهسازی به کانون بزهکاری تبدیل شد. در نتیجه افرادی که در حاشیه این محله زندگی می کردند دچار مسئله شدند و کسانی که توان داشتند تلاش کردند از این منطقه بروند. فقط پروژه نواب تا حدودی موفق بود که آن هم البته معضلات خود را دارد.

به گفته مافی، بافت های ناکارآمد باید نقطه به نقطه بررسی شود و هر نقطه با توجه به اندیشه افرادی که در آن محله ذی نفع هستند بهسازی شود تا حیات بر اساس مناسبات قبلی ادامه پیدا کند، در عین حال مقاوم سازی نیز انجام شود.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir

احتمال زیاد کردن ۱۵ درصدی قیمت مسکن وجود دارد

واژه های کلیدی: سال آینده | ساختمان | اقتصاد | اقتصادی | پروژه | جمعیت | تبدیل | بازار

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>