خانه » خبری و خواندنی » اخبار اقتصادی و سیاسی » خرید و فروش با بیت‌کوین قانونی است یا خیر؟
 

 

خرید و فروش با بیت‌کوین قانونی است یا خیر؟

خرید و فروش با بیت‌کوین قانونی است یا خیر؟ گرچه مسئولان بانک مرکزی بیت‌کوین را به رسمیت نمی‌شناسند، ولی قول داده‌اند تا به‌زودی قانونی را جهت آن تدوین و اجرایی کنند.

خرید و فروش با بیت‌کوین قانونی است یا خیر؟

خرید و فروش با بیت کوین قانونی است یا خیر؟ گرچه مسئولان بانک مرکزی بیت کوین را به رسمیت نمی شناسند، ولی قول داده اند تا به زودی قانونی را جهت آن تدوین و اجرایی کنند.

آینده پول مجازی در کشور عزیزمان ایران چه خواهد بود؟

این سکه های مجازی به واحد پولی «بی پشتوانه» معروف هست، یعنی متعلق به کشور، اتحادیه و شخص یا شرکت خاصی نیست و تنها به وسیله کدهای دیجیتالی به وجود می آید که ارزش هر واحد را میزان استقبال مردم مشخص می کند.

عبارات مهم : سرمایه گذاری – جایگزین مناسب
به عبارت دیگر اگر مردم سراسر دنیا به این ارز روی آورند و آن را جایگزین دادوستد های خود کنند، ارزش این واحد پولی زیاد کردن می یابد و بالعکس، اگر نظر ها از این ارز برگردد، ارزش آن روند نزولی پیدا می کند.

قواعدی جهت دادوستد با این واحد پولی در کشور ما هنوز در نظر گرفته نشده هست، به طور کلی مشخص نیست که خرید و فروش با بیت کوین قانونی است یا خیر؟ گرچه مسئولان بانک مرکزی بیت کوین را به رسمیت نمی شناسند، ولی قول داده اند تا به زودی قانونی را جهت آن تدوین و اجرایی کنند.

درخلا وجود قانون جهت دادوستد با پول های مجازی، بعضی صرافی های کشور اقدام به فروش بیت کوین می کنند و مشتریان می توانند در ازای پرداخت وجهی، سکه های مجازی دریافت کنند و تا به حال این صرافی ها توانسته اند از این راه مشتریان قابل توجهی را نیز جذب کنند. ولی به چه دلیل مسئولان جهت تصویب قوانین راجع به ارز های مجازی اینقدر دست به عصا حرکت می کنند ؟

مرتضی تویسرکانی اقتصادان و مدرس دانشگاه، درپاسخ به این پرسش می گوید: نوسانات ارزش پول های مجازی می تواند آسیب های جبران ناپذیری را به دارندگان این واحد های پولی وارد کند که به نظر می رسد یکی از دلایل عدم تصویب قانون دراین زمینه همین عامل باشد. تویسرکانی کهنه بودن سیستم اقتصاد کشور عزیزمان ایران را یکی دیگر از عوامل عدم تصویب قانون جهت پول های مجازی می داند و معتقد است که به طور کلی مسئولان علاقه ای به استفاده از روش های نوین ندارند و ترجیح می دهند که تا جای ممکن از همان روش های سنتی جهت پرداخت ها استفاده شود.

به گفته وی استفاده از پول های مجازی دیر یا سریع فراگیر می شود و چه قانونی در این زمینه وجود داشته باشد و چه نداشته باشد مردم از آن استفاده خواهند کرد.

این اقتصادان راجع به نوسانات اخیر بیت کوین نیز، می گوید: جهش یکباره ارزها حکایت از رشد حبابی آن ها دارد و به احتمال بسیار زیاد مقطعی خواهد بود و این قانون جهت همه ارز ها از جمله بیت کوین مصداق دارد و کسانی که ریسک پذیر نیستند، بهتر است به بیت کوین به عنوان یک پروژه سرمایه گذاری نگاه نکنند.

پول های مجازی از جهاتی شباهت زیادی به ارز های فیزیکی دارند، ولی ارزش گذاری آن ها با منطق سازگاری ندارد و به عنوان مثال اگر یورو ۵ درصد افت قیمت پیدا کند، روی سایر ارزها اثر می گذارد ولی روی پول های مجازی اثری نخواهد گذاشت.

تویسرکانی معتقد است که استفاده از بیت کوین می تواند در شرایط تحریم، جایگزین مناسبی جهت ارز های رسمی باشد و به آسانی بسیاری از مبادلات بین المللی را با پرداخت های بیت کوینی انجام داد.

این اقتصاددان درپاسخ به این پرسش که بیت کوین چگونه ارزش گذاری می شود ؟ می گوید: نحوه استقبال از بیت کوین بیشترین تاثیر را روی ارزش آن دارد و از طرف دیگر تجربه نشان می دهد که اگر جنجالی در گوشه ای از دنیا ایجاد شود ارزش این واحد پولی زیاد کردن پیدا می کند، چون استقبال از آن زیاد می شود. به عنوان مثال، در وقت ظهور گروه داعش به علت استفاده این گروه تروریستی از بیت کوین، ارزش آن به یکباره زیاد کردن یافت و بعد از مدتی ثابت ماند.

به گفته وی یکی دیگر از نگرانی های جهت استفاده از پول های مجازی همین عنوان است و نه تنها مسئولان کشور ما، بلکه همه دولت ها بیت کوین را به علت عدم امکان ردیابی، غیر ایمن می دانند.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: eghtesadonline.com

خرید و فروش با بیت‌کوین قانونی است یا خیر؟

واژه های کلیدی: سرمایه گذاری | جایگزین مناسب | مسئولان کشور | استفاده | قانونی | مسئولان | استقبال | قانون

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>