خانه » خبری و خواندنی » هدف زندگی اسلامی رسیدن به قرب الهی است ، مجرد زیستی و از بین رفتن قبح طلاق از آسیب‌های سبک زندگی است
 

 

هدف زندگی اسلامی رسیدن به قرب الهی است ، مجرد زیستی و از بین رفتن قبح طلاق از آسیب‌های سبک زندگی است

حسین آسا گفت:از بین رفتن قبح طلاق، مجرد زیستی و.. می‌تواند از جمله آسیب‌های مهم به سبک زندگی ایرانی-اسلامی باشد.

هدف زندگی اسلامی رسیدن به قرب الهی است ، مجرد زیستی و از بین رفتن قبح طلاق از آسیب‌های سبک زندگی است

حسین آسا پژوهشگر و استاد دانشگاه در گفتگو با خبرنگار حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛ در خصوص آسیب شناسی خانواده‌ها و عوض کردن سبک زندگی ایرای-اسلامی در جامعه امروزی گفت: در دنیای معاصر، پدیده‌های تکونولوژی و پیشرفت آن مسئله بشر هست، البته باید تاکید کنم که پیشرفت تکونولوژی به تنهایی عنوان بحث نیست، بلکه بایستگی‌ها و ایدئولوژی‌های مستتر در آن است که بسیار مسئله‌ساز شده، پر‌واضح است که موضع سبک ایرانی-اسلامی پیشرفت تکونولوژی جوامع بشری نیست و از آن استقبال هم می‌کند.

عبارات مهم : شخصیت انسان – دانشگاه
وی در ادامه با بیان اینکه در نگاه تفکر اسلامی و مبانی تولیدی آن، انسان جهت کشف راز و رمز‌های محیط زیست عجین شده‌است، در این خصوص اظهار کرد: در اسلام سفارش‌های بسیاری راجع به نیازهای انسان بیان شده، منتهی یکی از ایدئولوژی‌های مستتر در سبک و سیاق غربی آن همین نسبی‌گرایی اخلاقی و جعلی بودن مبنای زندگی است که با اساس فکری ایرانی-اسلامی در تعارض است.

این استاد دانشگاه ادامه داد: معانی سبک زندگی در تعاریف و تفکر غربی بر حسب تعاملات انسان، تفاوت دارد و از آنجایی که هر فرد با فرد دیگری تفاوت دارد، نمی‌توان هدف واحدی را جهت یک جامعه قرار داد و بر همین اساس شخص به ورطه پوچی و بی‌معنایی می‌افتد. با این تفکر گذشت، وفاداری، ایثار‌گری و .. بی معنی می‌شود. در صورتی که در سبک ایرانی-اسلامی اجتماعی و فطری بودن نیاز‌ها در انسان بسیار ترویج شده است است و نمی‌توانیم سبک زندگی ایرانی-اسلامی را بدون این ۲ شاخصه مطرح کنیم.

آسا درخصوص نهادینه کردن فرهنگ ایرانی-اسلامی در جامعه امروزی گفت: به عقیده من با توجه به نکاتی که در خصوص ویژگی‌های ایرانی-اسلامی بیان شد، در نهادینه کردن این سبک زندگی در ۳ محور باید تلاش کرد. ابتدا اینکه بتوانیم یک سیمایی صحیح و منطقی تهیه و تدوین کنیم و در مرحله بعد تلاش کنیم، جامعه بر اساس مبنای ایرانی-اسلامی تربیت شود، تا این فرهنگ را در لایه‌های متفاوت جامعه به اقتضای زمانه ترویج و تبلیغ کنیم.

وی افزود: به طور حتم در سبک زندگی نباید از نیاز‌های تازه بشر غافل شد. بعضی از دستورات این سیاق باید با نیاز‌های زندگی هم‌خوانی داشته باشد، منتهی سوق دادن آن به جامعه نیازمند تلاش مستمر همراه با قانون دقیق است که علاوه بر رفعت، رحمت و مودت بین انسان‌ها تمرد از آن جهت هیچ مقامی نباید امکان پذیر باشد، بر اساس آموزه‌های دینی وظیفه منادیان جامعه در این خصوص مضاعف است و ترویج، عمل کردن به سبک و سیاق زندگی ایرانی-اسلامی در جامعه است.

این استاد و پژوهشگر دانشگاه، بیان کرد: یکی از مهم‌ترین نکات کلیدی در سبک زندگی ایرانی-اسلامی، ساده زیستی، کشفی بودن معنا و فضائل اخلاقی هست، که در تفکر تازه انسان تعریف می‌شود و از نگاه خاص متفکرین غربی انسان تنها و بی‌هویت صرفا قطعه‌ای از محیط زیست بدون شعور هست، و در تعریف صحیح از سبک زندگی کشور عزیزمان ایران اسلامی می‌توان گفت، هدف رسیدن به کمال شخصیت انسان یعنی همان قرب الهی است.

آسا ادامه داد: خانواده در عصر حاضر از ۲ جهت شناختی و رفتاری در معرض آسیب هست، این ۲ عامل می‌تواند رفتاری را ایجاد کند که پیامد‌هایی مانند از بین رفتن قبح طلاق، مجرد زیستی، کمرنگ شدن محبت در بین خانواده‌ها، نبود صله ارحام؛ تخصیص وقت غیر متعارف به کار کردن بیرون ازخانه و نپرداختن به امور خانواده است که می‌تواند یکی از آن آسیب‌ها باشد. همچنین باید بگوئیم که اگر تعریف درستی از اینترنت نداشته باشیم می‌تواند حضور در این فضا آسیب جدی به بدنه خانواده وارد کند.

آموزه‌های دینی عالی ترین مسیر جهت درمان آسیب‌های سبک زندگی ایرانی- اسلامی

وی با اشاره به طرح‌های پیشگیری از آسیب‌های جامعه، درخصوص راهکارهای پیگیری به این آسیب‌ها گفت: پیشنهاد من این است که به آموزه‌های دینی خود رجوع کرده و آن‌ها را به طور صحیح تبیین کنیم و این مبانی را با پدیده‌های تازه تطبیق داده و قرائتی درست از آن‌ها ارائه بدهیم. دنیای مدرن و هجمه های آن آبستن تلقین الگو‌های متناسب با خودش هست، الگو‌هایی که ساخته و پرداخته ذهنیت فردی شده است است و طبق روایات آیات الهی زندگی پیامبران اهل بیت عالی ترین الگو و مصداق زندگی ما محسوب می‌شود.
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: شخصیت انسان | دانشگاه | خانواده | ایرانی | دانشگاه | خانواده | فرهنگ | زندگی | ایرانی | اسلامی

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>