خانه » خبری و خواندنی » حمایت جشنواره کتاب برتر کودک و نوجوان از تولید اثر با تصویرگری ایرانی
 

 

حمایت جشنواره کتاب برتر کودک و نوجوان از تولید اثر با تصویرگری ایرانی

مریم جدلی گفت: در نهمین دوره جشنواره کتاب برتر تنها به داوری کتاب‌های تالیفی می‌پردازیم که حسن بزرگی جهت حمایت از تولید داخلی است.

حمایت جشنواره کتاب برتر کودک و نوجوان از تولید اثر با تصویرگری ایرانی

به گزارش حوزه ادبیات گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان به نقل از روابط عمومی جشنواره کتاب برتر کودک و نوجوان، مریم جدلی مدیر هیات مدیره انجمن زنان ناشر با اشاره به دومین سال همکاری خود با کارگروه گزینش کتاب برتر انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک و نوجوان، عنوان کرد: یکی از مهمترین اهداف این جشنواره ارتقای کیفیت تولید کتاب‌های کودک و نوجوان و معرفی جهت خانواده‌ها و جامعه است.

وی ادامه داد:‌ در نهمین دوره جشنواره جهت حمایت از نویسندگان، شاعران، تصویرگران و سایر عوامل تولید کتاب‌، ما تنها به داوری کتاب‌های تالیفی می‌پردازیم که حسن بزرگی جهت حمایت از تولید داخلی هست. در کنار آن جشنواره با نگاه خاص به نقش مدیریتی ناشران در حوزه کتاب‌های تالیفی، داستان، شعر و آثار علمی و آموزشی به داوری می‌پردازد‌ و در این فرآیند نگاه مخاطب از اهمیت بالایی برخوردار است.

جدلی برنامه‌ریزی مستمر جهت برگزاری این جشنواره را یکی دیگر از مزیت‌ها برشمرد و افزود:‌ بر همین اساس ما در یک فرآیند برنامه‌ریزی شده است شاهد هستیم که جشنواره از شروع جشنواره از اوایل اردیبهشت فرآیند برگزاری خود را شروع و تا به امروز نیز آن را ادامه داده است.

حمایت جشنواره کتاب برتر کودک و نوجوان از تولید اثر با تصویرگری ایرانی

وی حذف کتاب‌های ترجمه از داوری این مناسبت را موجب بها دادن به تصویرگران نیز دانست و گفت:‌ در کتاب‌های ترجمه ناشران معمولا از تصویرهای کتاب مهم استفاده می‌کنند‌، به چه دلیل که هم کار راحت تر شده است و هم هزینه کمتری به همراه دارد. ولی در کتاب‌های تالیفی نقش تصویرگران برجسته می‌شود‌. ما با حذف بخش ترجمه از داوری‌هایمان به نوعی به تصویرگران توجه نشان داده‌ایم. البته ناگفته نماند کارهای خوبی در زمینه ترجمه در چاپ‌های ناشران وجود دارد که می توان در حوزه کار ترجمه به آن‌ها نگاه کارشناسانه کرد، ولی در حال حاضر بدون در اختیار داشتن کتاب اصلی، بررسی ترجمه کارشناسانه نیست.

جدلی با اشاره به کمبود کتاب‌های آموزشی جهت خردسالان گفت:‌ جشنواره‌هایی از این دست باید بعد از اتمام هر دوره کمبودها و نیازها را مشخص و اعلام کنند. ناشران نیز باید توجه داشته باشند که اگر یک کتابی پرفروش شد،‌ همه به سراغ چاپ آن نروند و به دنبال پرکردن خلاء‌های موجود نیز باشند.

وی خواستار فعالیت دبیرخانه جشنواره در طول سال شد و گفت:‌ در این صورت می‌توان شرایطی را ترتیب داد که ناشرانی که میل به شرکت در این جشنواره دارند، بعد از چاپ کتاب یک نسخه از آن را به دبیرخانه ارسال کنند تا کتاب با دقت و وقت بهتری مورد بررسی قرار گیرد.

جدلی هم‌چنین با اشاره به تاثیرگذاری تبلیغات جهت جشنواره گفت:‌ بعد از گزینش کتاب‌های برتر، بهتر است تبلیغات وسیعی داشته باشیم. معرفی کتاب‌ها در مکان‌های عمومی به بهتر دیده شدن آن‌ها کمک می‌کند. خرید کتاب از سوی مراکز فرهنگی نیز ضرورت دیگری است که باید انجام شود تا انگیزه و همت ناشر جهت تولید کارهای بهتر و زیاد دوچندان شود.

مریم جدلی گفت: در نهمین دوره جشنواره کتاب برتر تنها به داوری کتاب‌های تالیفی می‌پردازیم که حسن بزرگی جهت حمایت از تولید داخلی است.

نهمین جشنواره کتاب برتر کودک و نوجوان که به وسیله انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک و نوجوان به طور دوسالانه برگزار می گردد در دی ماه امسال با همکاری معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: جشنواره | نوجوان | آموزشی | جشنواره | برگزاری | معرفی | ترجمه | انجمن

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>