خانه » خبری و خواندنی » اخبار اقتصادی و سیاسی » تحولات بازار مسکن در پایتخت کشور عزیزمان ایران به تفکیک مناطق
 

 

تحولات بازار مسکن در پایتخت کشور عزیزمان ایران به تفکیک مناطق

گرچه فضای کلی بازار معاملات مسکن پایتخت کشور عزیزمان ایران در آبان با رشد ۱۸ درصدی در معاملات و زیاد کردن قیمت به میزان تورم در مقایسه با آبان

تحولات بازار مسکن در پایتخت کشور عزیزمان ایران به تفکیک مناطق

گرچه فضای کلی بازار معاملات مسکن پایتخت کشور عزیزمان ایران در آبان با رشد ۱۸ درصدی در معاملات و زیاد کردن قیمت به میزان تورم در مقایسه با آبان پارسال مواجه شد، ولی شدت پیش رونق و دامنه نوسانات قیمت در مناطق، تفاوت چشمگیری با یکدیگر دارد.

تحولات بازار مسکن در تهران

در آبان امسال مطابق آمارهای دفتر اقتصاد مسکن، حجم معاملات خرید واحد مسکونی در مناطق یک و ۳، به ترتیب ۲۶ درصد و ۳۵ درصد نسبت به آبان ۹۵ افزایش پیدا کرد، ولی متوسط قیمت مسکن در این دو منطقه به ترتیب ۷/ ۴ درصد و ۸/ ۲ درصد زیاد کردن یافت. در کل شهر تهران، معاملات مسکن در آبان امسال با رشد ۸/ ۱۷درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال مواجه شد و متوسط قیمت نیز رشد ۹ درصدی را تجربه کرد و به ۸/ ۴ میلیون تومان رسید. متوسط قیمت در مناطق یک و ۳ به ۳/ ۱۰ میلیون و ۵/ ۸ میلیون تومان رسیده است.

عبارات مهم : خرید آپارتمان – آپارتمان
مناطق ۴ و ۵ به عنوان مناطق کانونی در بازار خرید آپارتمان، هست. زوج های با میانگین درآمدی که به دنبال خرید واحدهای زیر ۷۰ متر مربع هستند، معمولا این دو منطقه را گزینش می کنند. این دو منطقه، در مجموع ۳۰ درصد کل معاملات ملک پایتخت را به خود تخصیص داده شده است داده هست. ماه گذشته، حجم خرید آپارتمان در مناطق ۴ و ۵ به ترتیب ۵/ ۲۰ درصد و ۸/ ۱۹ درصد نسبت به آبان ۹۵ زیاد کردن پیدا کرد ولی تحت تاثیر کمبود واحد مسکونی کم متراژ نوساز در این مناطق، رشد معاملات به زیاد کردن قیمت با شیب زیاد از تورم عمومی و زیاد از رشد قیمت میانگین شهر منجر شد. متوسط قیمت واحد مسکونی در مناطق ۴ و ۵ در میانه پاییز امسال به ترتیب ۱۲ درصد و ۱۶ درصد افزایش پیدا کرد.

در حال حاضر، منطقه ۵ تهران، گرم ترین منطقه به لحاظ بالاترین رشد قیمت و همچنین به لحاظ بالاترین سهم از معاملات مسکن، محسوب می شود. علت متورم شدن آپارتمان ها (رشد قیمت زیاد از تورم عمومی) در مناطق ۴ و ۵ به عدم تلاقی عرضه نوسازها با الگوی فعلی تقاضا برمی گردد. تقاضای فعلی با توجه به شاخصه تسهیلات خرید مسکن، به دنبال خرید واحدهای ۵۰ تا حداکثر ۷۰ مترمربعی است ولی ساخت و سازهای سال های اخیر عمدتا مساحت بیش از ۸۰ مترمربع داشته است.در حال حاضر دمای معاملات مسکن در مناطق ۴ و ۵، کمتر از مناطق یک و سه هست. متوسط قیمت مسکندر منطقه ۵ به ۵ میلیون و ۶۰۰ هزارتومان رسیده است.

در ۶ منطقه جنوبی پایتخت، کشش قیمتی بالا است و متقاضیان خرید در این مناطق، حساسیت فوق العاده بالایی به اندک تغییرات مثبت قیمت مسکن از خود نشان می دهند. در این مناطق که محله های فرسوده، بخش اعظم آنها را تشکیل می دهند، سطح قیمت های پیشنهادی فروش واحدهای مسکونی به خصوص نوساز، متناسب با سایر مناطق شهر، زیاد کردن پیدا کرده است طوری که پاییز امسال قیمت قطعی آپارتمان در این مناطق با شیب تک رقمی –کمتر از ۱۰ درصد و بین ۵ تا ۸ درصد- نسبت به پاییز پارسال زیاد کردن پیدا کرد. حجم معاملات در این مناطق با رشد ناچیز ۳ درصد در بعضی مناطق و رشد منفی ۱۸ تا ۳۹ درصد در سایر مناطق روبه رو شده است هست. ۶ منطقه ۱۴ تا ۱۷ و ۱۹ و ۲۰ جزو این دسته قرار دارند. در شهرری –منطقه ۲۰ ماه گذشته قیمت مسکن ۵ درصد زیاد کردن یافت و حجم معاملات افت ۱۸ درصدی را تجربه کرد. در منطقه ۱۹ نیز افت ۳۹ درصدی حجم فروش با رشد ۸ درصدی قیمت رقم خورد.

در مناطق ۲ و ۶ و ۷ که ترکیبی از محله های لوکس و محله های متوسط در آن قرار دارد، میزان رشد حجم معاملات و همچنین رشد قیمت مسکن، به ترتیب، مناسب و طبیعی بوده هست. در منطقه۲، میزان فروش آپارتمان ۳۰ درصد نسبت به آبان سال گذشته زیاد کردن پیدا کرده و میزان رشد قیمت نیز ۵/ ۱۰ درصد بوده هست. در منطقه ۲ از یکسو، اثر فراوانی واحدهای لوکس و همچنین کمبود واحدهای مصرفی جهت دو دسته تقاضای فعال در این منطقه را می توان در نحوه رشد قیمت مسکن مشاهده کرد. رشد قیمت مسکن در منطقه ۲، طی ماه های اخیر حول و حوش تورم بوده هست. منطقه۲، سهم ۱۰ درصدی از کل معاملات خرید مسکن شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران دارد.

آخرین دسته قابل بررسی بازار مسکن پایتخت کشور عزیزمان ایران را مناطق همسو با اوضاع میانگین شهر، شکل می دهد. منطقه شاخص منطقه ۲۲ هست. در این منطقه، میزان رشد فروش واحدهای مسکونی ۱۶ درصد بوده است که مشابه میزان رشد فروش در کل شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران (۸/ ۱۷ درصد) ارزیابی می شود. همچنین میزان رشد قیمت مسکن در این منطقه اندازه رشد قیمت مسکن کل (۹درصد) بوده است.

منطقه ۲۲، با بیشترین واحد مسکونی نوساز در مقایسه با سایر مناطق مواجه است که طی سال های اخیر شدت رکود معاملاتی در آن، بالاتر از غالب مناطق مصرفی بوده هست. دوری این منطقه از مرکز شهر و کمبود سرانه های خدماتی، دو چالش مهم هست. بدین ترتیب و با توجه به مجموع برررسی ها، تقاضای غالب در مناطق ۴ و ۵ که مطابق میل دهک میانگین هست، زیاد است.


گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: روزنامه دنیای اقتصاد


تحولات بازار مسکن در پایتخت کشور عزیزمان ایران به تفکیک مناطق

واژه های کلیدی: خرید آپارتمان | آپارتمان | بازار | ایران | میلیون | خبر | اقتصادی |

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>