خانه » خبری و خواندنی » گنجینه معرفتی جنگ تحمیلی را بروز دهیم ، ضرورت توجه به مقوله تبلیغات در حوزه ادبیات دفاع مقدس
 

 

گنجینه معرفتی جنگ تحمیلی را بروز دهیم ، ضرورت توجه به مقوله تبلیغات در حوزه ادبیات دفاع مقدس

ادبیات دفاع مقدس ما گنجینه ای است که تبلیغ درست آن می تواند بر استقبال مردم از این نوع کتاب ها بسیار موثر باشد.

گنجینه معرفتی جنگ تحمیلی را بروز دهیم ، ضرورت توجه به مقوله تبلیغات در حوزه ادبیات دفاع مقدس

به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛ این روزها بسیار می شنویم که سرانه مطالعه در کشورمان پایین هست. این روند در حوزه ادبیات دفاع مقدس هم دیده می‌شود. دفاع مقدس ما، آنقدر سوژه های ناب و قابل پرداخت دارد که نگارش آنها و روایتشان جهت مردم خالی از لطف نیست. همچنان که تجربه نگارش کتاب خاطرات دا و تبلیغ آن و استقبال مردم این امر را نشان داده هست. در ادامه گزارش با توجه به اهمیت پرداخت به حماسه دفاع مقدس کشورمان در عرصه مکتوب، با دو تن از مسئولان شرکت حفظ و نشر آثار دفاع مقدس گفتگو کرده ایم؛

روند تبلیغ و معرفی کتاب های دفاع مقدس باید چشمگیرتر شود

سردار احمد حق طلب رییس شرکت حفظ و نشر آثار دفاع مقدس در گفتگو با خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛ راجع به روند نشر کتاب در حوزه ادبیات دفاع مقدس گفت: در این سالها در حوزه نشر سیر صعودی را طی کرده ایم، ولی باید مخاطب را با این جریان ادبی آشناتر کنیم.

گنجینه معرفتی جنگ تحمیلی را بروز دهیم ، ضرورت توجه به مقوله تبلیغات در حوزه ادبیات دفاع مقدس

حق طلب تصریح کرد: پرداخت به این جریان به دو شکل صورت می گیرد، از سویی نگارش کتابی از طرف ارگان یا نهادی خاص سفارش داده می شود و دیگری موضوعی به علت توجه بسیار مخاطب، نویسنده را مجاب می کند که در آن مورد قلم بزند و بنویسد. این دو رویکرد باید در یک هدف قرار بگیرند و آن هدایت و جریان سازی جهت مخاطب است.

وی افزود: شهدایی مثل شهید تهرانی مقدم انسان هایی هستند که درس های نظامی و علمی را در ساخت موشک و توپخانه باهم دارا هستند. این جزو همان نکات خاص ای است که باید در حوزه ادبیات دفاع مقدس زیاد مورد توجه قرار بگیرد.

حق طلب خاطرنشان کرد: در زنجیره رسیدن کتاب دفاع مقدس به مخاطب، حلقه تبلیغ و معرفی باید بیش از اینها عمل کند و البته از تمامی توان و ابزار های رسانه ای هم باید استفاد شود.

ادبیات دفاع مقدس ما گنجینه ای است که تبلیغ درست آن می تواند بر استقبال مردم از این نوع کتاب ها بسیار موثر باشد.

دستاورد نظامی تنها گوشه ای از گنجینه دفاع مقدس است

سردار علی ناظری معاون نشر شرکت حفظ آثار دفاع مقدس در گفتگو با خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛ گفت: با توجه به اتفاقات منطقه و رشادت های جوانان از دوران دفاع مقدس گرفته تا مدافعان حرم، می بینیم گرایش مردم به فرهنگ دفاع مقدس هر روز زیاد و زیاد می شود.

ناظری در مورد ادبیات دفاع مقدس تصریح کرد: مسئله مهم ما پایین بودن سرانه مطالعه هست. امروز به علت اینترنت باید در روند مطالعه و عوض کردن ذائقه مردم فرهنگ‌سازی و برنامه ریزی بیشتری ایجاد شود تا بتوانیم در برابر بحران کمبود مطالعه در کشور ایستادگی کنیم. این طور مردم به مطالعه عادت می کنند و به تبع آن ادبیات دفاع مقدس را هم به علت نزدیک بودن به زندگی ارزش در برنامه روزانه خود قرار می دهند.

ناظری اضافه کرد: امروز مخاطبان ما بعد از تجربه های بسیار مطلوب مثل کتاب هایی چون سلام بر ابراهیم و دا، نشان دادند که از کتاب جالب استقبال می کنند؛ ولی باید این سلیقه و ذائقه در مردم تقویت شود.

ناظری خاطرنشان کرد: در حماسه هشت سال دفاع مقدس ما با فرهنگی روبرو هستیم که بجز دستاوردهای نظامی بسیار در زمینه های علمی، معرفتی و حتی سبک زندگی جهت ما درس دارد که باید آنها را بروز بدهیم.

ناظری ادامه داد: دستاوردهای نظامی تنها گوشه‌ای از دریای عظیم دفاع مقدس هست. بحث مدیریت اقتصاد جنگ و موارد تخصصی دیگر همه و همه می توانند به کتاب های ماندگار در این زمینه تبدیل شوند. ما باید جهت مخاطب در این حوزه ها برنامه ریزی مشخص تری انجام دهیم.

در آخر باید گفت ، هشت سال جنگ تحمیلی و دفاع جانانه جوانان ما از کشور و این خاک، دستاوردها و خاطرات بسیاری دارد که نباید از اذهان عمومی خارج شود. با تبلیغ درست و به کارگیری نویسندگان خلاق و متعهد می توان بسیاری از واقعیت های جنگ را بیان کرد و تجربه نشان داده است که مردم نسبت به این نوع آثار استقبال نشان می‌دهند.

گنجینه معرفتی جنگ تحمیلی را بروز دهیم ، ضرورت توجه به مقوله تبلیغات در حوزه ادبیات دفاع مقدس

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: برنامه ریزی | خبرنگار | مطالعه | جوانان | برنامه | استقبال | مخاطب | زندگی | تبلیغ

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>