خانه » خبری و خواندنی » چهارسوق بزرگ بازار پایتخت کشور عزیزمان ایران مرمت می‌شود
 

 

چهارسوق بزرگ بازار پایتخت کشور عزیزمان ایران مرمت می‌شود

چهار سوق بزرگ بازار تهران، با همکاری پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری کشور عزیزمان ایران و دانشگاه آخن آلمان مرمت می‌شود.

چهارسوق بزرگ بازار پایتخت کشور عزیزمان ایران مرمت می‌شود

به‌ گزارش حوزه میراث و گردشگری گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان به‌ نقل از روابط‌ عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری؛ چهار سوق بزرگ بازار پایتخت کشور عزیزمان ایران با همکاری پژوهشکده ابنیه و بافت‌های فرهنگی‌تاریخی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری و دانشگاه آخن آلمان مرمت می‌شود.

مهناز اشرفی مدیر پژوهشکده ابنیه و بافت‌های فرهنگی‌ تاریخی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری امروز (سه‌شنبه ۷ آذر) با اعلام این خبر گفت: این طرح در قالب تفاهم‌نامه پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری با دانشکده معماری دانشگاه آخن آلمان مبنی بر همکاری‌های این دو مرکز در زمینه‌های معماری، تاریخ معماری و مطالعات، مراحل پایانی‌اش را می‌گذراند.

او افزود: این طرح از یک سال گذشته با برگزاری نشست‌های متعدد در خصوص گزینش طرح، نوع انجام کار و زمان‌بندی و انجام مستند‌سازی، فتوگرامتری و… و برگزاری جلسات سیاست‌گذاری، برداشت اطلاعات و… شروع شده است بود.

چهارسوق بزرگ بازار پایتخت کشور عزیزمان ایران مرمت می‌شود

اشرفی تصریح کرد: کار اجرایی طرح مرمت چهارسوق بزرگ بازار تهران با همکاری هیئت ایرانی و آلمانی به‌مدت یک ماه در حال انجام هست. اعضای کارگاه مرمت را ۱۱ نفر شامل سه مرمتگر ایرانی از کاشان، تبریز و پایتخت کشور عزیزمان ایران و هشت مرمتگر آلمانی تشکیل می‌دهند.

رئیس پژوهشکده ابنیه و بافت‌های فرهنگی‌تاریخی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری با اشاره به موقعیت خاص استقراری چهارسوق بزرگ پایتخت کشور عزیزمان ایران که در محله پر ازدحام و پررفت‌و‌آمدی واقع شده است هست، افزود: این طرح با توجه به تعاملاتی که با دستگاه‌های متفاوت نظیر میراث‌فرهنگی تهران، شهرداری، آب‌و‌برق و … داشته، قابل اهمیت است.

او در ادامه با اشاره به اجرای طرح‌های باستان‌شناسی گسترده بین‌المللی در کشور عزیزمان ایران علی رغم طرح‌های مرمتی بین‌المللی تصریح کرد: در حوزه مرمت بافت و بنا‌های شهری کمتر تجربه‌های بین‌المللی داشته‌ایم.

اشرفی گفت: یکی از سیاست‌های پژوهشکده ابنیه و بافت‌های فرهنگی‌تاریخی جهت همکاری‌های بین‌المللی تعریف طرح‌های یکسان با هیئت‌های خارجی جهت آشنایی با روش‌های مستند‌سازی و فرآیند مرمت است تا بتوان با تبادل نظر و اطلاعات از تجربیات آن‌ها استفاده کرد.

چهار سوق بزرگ بازار تهران، با همکاری پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری کشور عزیزمان ایران و دانشگاه آخن آلمان مرمت می‌شود.

او گفت: طرح مرمت چهار سوق بزرگ بازار پایتخت کشور عزیزمان ایران با وجود اینکه از گستردگی زیادی برخوردار نیست، ولی بنا به شرایط خاص قرار گیری آن در مرکز پایتخت کشور عزیزمان ایران از اهمیت زیادی برخوردار است.

اشرفی در آخر با اشاره به اینکه چهار سوق بزرگ پایتخت کشور عزیزمان ایران یک سال پیش از انقلاب اسلامی یعنی حدود ۴۰ سال پیش مرمت شده است هست، تصریح کرد: مرمت چهارسوق بزرگ پایتخت کشور عزیزمان ایران با همکاری شهرداری منطقه ۱۲ تهران، اداره میراث‌فرهنگی پایتخت کشور عزیزمان ایران و پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری انجام می‌شود.

گفتنی هست؛ چهار سوق بزرگ بازار پایتخت کشور عزیزمان ایران مربوط به دوره‌های زندیه و دوره قاجار است و در بازار چهل‌تن واقع شده است که در سال ۱۳۵۶ با شماره ثبت ۱۵۴۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی کشور عزیزمان ایران به ثبت رسیده است.

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: میراث فرهنگی | گردشگری | معماری | ایرانی | گردشگری | تهران | بازار | ایران | همکاری | معماری | تاریخی

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>