خانه » خبری و خواندنی » اولین نائب امام وقت (عج) چه کسی بود؟
 

 

اولین نائب امام وقت (عج) چه کسی بود؟

عثمان‌ بن‌سعید عمری، از یاران امام هادی (ع) و امام حسن عسکری(ع) بوده که بعد از شهادت ایشان، نخستین نائب امام وقت (عج) می‌شود.

اولین نائب امام وقت (عج) چه کسی بود؟

به گزارش خبرنگار حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛ عثمان‌بن‌سعید، نخستین نائب امام وقت (عج) است که گفته شده است از سن ۱۱ سالگی به عنوان خادم امام جواد (ع) بوده و بعد از آن، در رکاب امام هادی(ع) و امام حسن عسکری(ع) حضور داشته و همواره مورد اعتماد آنان بوده است.

بنا بر آنچه در کتب و منابع رجالی آمده، عثمان بن سعید، وکیل سه امام معصوم امام هادی(ع)، امام عسکری(ع) و امام زمان(عج) بوده هست. با این حال بعضی از متون دیگر او را در ۱۱ سالگی خدمتگزار امام جواد(ع) هم دانسته‌اند که از اعتماد امام برخوردار بوده و بعضی مأموریت‌های مهم به او سپرده می‌شد.

اولین نائب امام وقت (عج) چه کسی بود؟

عثمان بن سعید، نخست در شمار اصحاب امام هادی(ع) بوده و به وکالت او از سوی امام هم تصریح شده است هست. اعتماد امام هادی(ع) به عثمان به گونه ای بوده که از احمدبن اسحاق نقل شده است است: از حضرت هادی(ع) پرسيدم: «با چه كسی داد و ستد كنيم و از چه كسي مطلب را بگيريم و گفته چه كسی را بپذيريم؟» امام فرمود: «عثمان‌بن‌سعید عمري مورد اعتماد من هست؛ آنچه را از من به تو برساند، به طور قطع از من می‌رساند و آنچه را از قول من جهت تو گويد، به طور قطع از من می‌گويد. سخن وي را گوش كرده، اطاعت نما؛ زيرا او مورد اعتماد و امين است».

شیخ طوسی راجع به او نوشته: «سفيرانی كه از جانب ائمه اطهار(ع) به نيكی ياد شده‌اند؛ نخستين آنان مرد بزرگواری است كه حضرت امام هادی(ع) و امام عسكری(ع) او را توثيق فرموده‌اند و او، شيخ موثق ابوعمر عثمان بن سعيد عمری است.

عثمان، بعد از امام هادی(ع)، از اعتماد امام حسن عسکری(ع) هم برخوردار بود. در روایات مختلفی نقل شده است که امام عسکری عثمان را خطاب قرار داده و وکیل خود دانسته، و در جای دیگر، اطرافیان را شاهد می‌گیرد که عثمان بن سعید وکیل من هست. امام او را به عنوان مدیر وکلا معرفی کرد؛ به این معنا که تمام وجوهاتی که شیعیان، به وسیله وکلا می‌فرستادند، به عثمان می‌رسید و او آنها را به امام می‌رساند.

پس از شهادت امام عسکری، عثمان بن سعید، عهده‌دار مراسم کفن و دفن امام شد. به اعتقاد امامیه، این نشانه‌ها بر نمایندگی او از امام زمان(ع) گواهی می‌دهد.

عثمان‌ بن‌سعید عمری، از یاران امام هادی (ع) و امام حسن عسکری(ع) بوده که بعد از شهادت ایشان، نخستین نائب امام وقت (عج) می‌شود.

امام عسکری(ع) به نیابت عثمان بن سعید تصریح کرده هست. او فرزند خود را به چهل نفر از اصحاب خود نشان داده و به آنها ابلاغ کرده است که در طول غیبت امام دوازدهم، از عثمان، اطاعت کنند. بنابر روایتی دیگر، حضرت مهدی در دیدار با اهل قم، به نیابت عثمان بن سعید اشاره کرد و آنان را به او ارجاع داد.

عثمان بن سعید، به علت سختگیری‌های مأموران دولتی در سامرا و وجود دشمن های فراوان، به دستور حضرت مهدی(عج) به بغداد رفت. به گفته جاسم حسین، در کتاب تاریخ سیاسی غیبت امام دوازدهم، با آنکه سامرا پایتخت بود، ولی به علت وجود لشکریان سلسله عباسی که همواره مخالف ائمه بودند و او می‌خواست شرکت وکالت را به دور از چشم آنان رهبری کند، از این رو به بغداد رفت و محله شیعه‌نشین کرخ را محل سازماندهی امامیه قرار داد.

عثمان در مدت نیابت، رهبری وکلای نواحی متفاوت را بر عهده گرفت و امانات، وجوهات و هدایای مردم را می‌گرفت و جهت امام (ع) می‌فرستاد. او همچنین نامه‌های شیعیان را به امام، و دست‌نوشته‌ها و توقیعات حضرت مهدی(عج) در پاسخ به شیعیان را به صاحبان مهم می‌رساند. هنگامی جعفر برادر امام عسکری(ع) ادعای نیابت کرد، احمد بن اسحاق از اصحاب امام حسن عسکری(عج) جهت اطلاع از درستی یا نادرستی ادعای جعفر، نامه‌ای نوشت و به وسیله عثمان بن سعید جهت حضرت مهدی(عج) فرستاد. امام در پاسخ نامه، امامت جعفر را رد کرد و او را مفسد و ترک‌کننده نماز خواند.

امام زمان(عج) هنگام وفات عثمان بن سعید به فرزندش محمد بن عثمان نامه‌ای نوشت و به او تسلیت گفت. امام دوازدهم در این نامه، رضایت کامل خویش را از عثمان بن سعید اعلام داشته و جهت او طلب مغفرت کرده هست. امام وقت همچنین از احساس غربت خود در نبود عثمان بن سعید سخن گفته و فرزندش محمد بن عثمان را به جای او منصوب کرده هست. بخشی از نامه تسلیت به این شرح است:

«پدر تو به سعادت و نیکبختی زندگی کرد و وفات نمود در حالتی که محمود و پسندیده بود. خدا او را رحمت کند و او را به اولیا و سادات و موالیان او ملحق نماید. خداوند روی او را‌ تر و تازه نماید و لغزش‌های او را ببخشد و جزا و اجر تو را زیاد کند و صبر نیکو در مصیبت او به تو عطا فرماید، تو مصیبت زده شدی و ما نیز مصیبت زده شدیم، و مفارقت پدرت تو را و ما را به وحشت انداخت. بعد خداوند او را به رحمت خود مسرور فرماید در منقلب و مثوای او که آرامگاه او است.»

اولین نائب امام وقت (عج) چه کسی بود؟

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: خداوند | اعتماد | امام عسکری | یار امام زمان | شهادت ائمه معصومین |

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>