خانه » خبری و خواندنی » اخبار اقتصادی و سیاسی » پرداخت یارانه به پولدارها با فروش سکه‌ی ارزان!
 

 

پرداخت یارانه به پولدارها با فروش سکه‌ی ارزان!

خریداران سکه انتظار دارند قیمت سکه در آینده آنقدر زیاد کردن پیدا کند که خرید سکه در شرایط کنونی، سودآور باشد

پرداخت یارانه به پولدارها با فروش سکه‌ی ارزان!

خریداران سکه انتظار دارند قیمت سکه در آینده آنقدر زیاد کردن پیدا کند که خرید سکه در شرایط کنونی، سودآور باشد

ماجرای فروش سکه ارزان

افزایش قیمت سکه طی روزهای اخیر و آنچه به وسیله بعضی رسانه ها و حتی مسئولان، حباب قیمتی نامیده می شد، بانک مرکزی را به این نتیجه رساند که دوباره سراغ شیوه معمول در این مواقع برود و سکه حراج کند.اینکه آیا واقعاً تصمیم بانک مرکزی تحت تاثیر حباب قیمتی و با هدف تاثیرگذاری بر قیمت ها بوده یا نه، عنوان دیگری است که قطعاً مواردی مانند ضرورت ایجاد تعادل در ذخائر طلا و ارز، جبران کسر بودجه و جمع آوری نقدینگی در تحلیل آن باید مورد توجه قرار بگیرند.

عبارات مهم : پرداخت یارانه – قیمت بازار
گذشته از این موارد، توصیه مهم میزان قیمت هایی است که بسته های سکه روز گذشته در آن عرضه شده است هست. محاسبات نشان می دهند قیمت های اولیه عرضه از سوی بانک کارگشایی بنابر اعلام قبلی پایین تر از قیمت بازار بوده هست، رقمی که با هدف شکستن قیمت بازار، طبیعی به نظر می رسید ولی این اقدام معنای نهفته ای هم در خود دارد به چه دلیل که عرضه سکه با قیمت هایی پایین تر از قیمت بازار به معنای پرداخت یارانه به خریداران است.

در واقع بانک مرکزی بنابر هدفی که در ظاهر جهت خود تعیین کرده بود، سکه را با قیمتی پائین تر از قیمت بازار عرضه کرد و این معنایی جز پرداخت یارانه به خریداران ندارد. درست است که به گفته مسئولان، قیمت پایه براساس قیمت های جهانی تعیین شده است ولی درصورتی که قیمت بازار که نتیجه عرضه و تقاضا در داخل هست، بالاتر از قیمت جهانی هست، عرضه به قیمت جهانی به معنای اعطای یارانه به خریداران هست. به این ترتیب اتفاق عجیبی رخ داده است و دولت دوازدهم را باید از جمله دولت هایی دانست که نه تنها به قشر نیازمند جامعه بلکه به دلال ها، واسطه ها و آنهایی که توانایی خرید یکجای حداقل بیست سکه تمام بهار را دارند هم یارانه می دهد!

نکته مهم این است که آنچه در عمل اتفاق افتاد، ماجرای دیگری بود که جنبه دیگری از نگرانی ها را آشکار کرد؛ اگر نگوئیم در اغلب بسته ها حداقل در بسته های متعددی، قیمت هر سکه تمام بهار آزادی با احتساب مالیات بر ارزش افزوده، زیاد از قیمت سکه در بازار از آب درآمد ولی با این حال باز هم بسته های عرضه شده است خریدار داشت!

این اتفاق یعنی خریداران انتظار دارند، قیمت سکه در آینده آنقدر زیاد کردن پیدا کند که خرید سکه در شرایط کنونی، سودآور باشد. در این جو روانی، مسئله ای است که دولت قطعاً باید بیش از قیمت سکه در بازار به آن توجه داشته باشد و تلاشی بسیار زیاد از ترکاندن حباب قیمتی سکه جهت مدیریت آن انجام دهد.

پرداخت یارانه به پولدارها با فروش سکه‌ی ارزان!

گردآوری: گروه خبر سيمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir

واژه های کلیدی: پرداخت یارانه | قیمت بازار | اتفاق عجیب | روز گذشته | مرکزی | بازار | یارانه | خبر

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>