خانه » خبری و خواندنی » اخبار اقتصادی و سیاسی » اینترنت غیرحجمی یا دزدی از جیب مردم!
 

 

اینترنت غیرحجمی یا دزدی از جیب مردم!

امیر عبدالرضا سپنجی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و استاد ارتباطات معتقد است« تعرفه‌های جدیدی كه جهت اینترنت از سوی وزارت ارتباطات در نظر گرفته شده است هست، غیرمعقول، گران و مصداق بارز تضییع حقوق كاربران است.

اینترنت غیرحجمی یا دزدی از جیب مردم!

امیر عبدالرضا سپنجی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و استاد ارتباطات معتقد است« تعرفه های جدیدی كه جهت اینترنت از سوی وزارت ارتباطات در نظر گرفته شده است هست، غیرمعقول، گران و مصداق بارز تضییع حقوق كاربران است.

مدل فروش حجمی اینترنت جهت كاربران گران تمام می شود

خبر اینستاگرامی وزیر ارتباطات راجع به روش تازه فروش اینترنت با واكنش های متعدد كاربران اینترنت مواجه بوده هست. بررسی كامنت های كاربران نشان می دهد آنها نسبت به این تعرفه ها واكنش های متفاوتی نشان داده اند، ولی اكثر آنها نسبت به این شیوه تازه اعتراض داشتند. بیانات میر عبدالرضا سپنجی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و استاد ارتباطات هم این اعتراضات را تأیید می كند و نشان می دهد مدل تازه فروش اینترنت نه فقط به لحاظ زیرساختی با زیرساخت های كنونی امكانپذیر نیست، بلكه به مراتب جهت كاربران گران تر تمام می شود.

عبارات مهم : وزیر ارتباطات – سرعت اینترنت
كامنت های كاربران از روی دیگر این سكه پرده بر می دارد. كاربری می گوید: اگر ترافیك داخلی ماهانه ۲۰۰ گیگ و خارجی ۱۰۰ گیگ باشد راضی هستم و غیر از این اصلاً به درد نمی خورد. با سرعت ۱۲۸ كیلوبیت كه ۱۶ كیلو بایت می شود خبر متنی هم به سختی ارسال خواهد شد و این كار اصلاً بامزه نیست بلكه گریه دارد. كاربر دیگری هم معتقد است: ماهانه ۸۰ هزار تومان در یكسال ۹۶۰ هزار تومان می شود، مگر چه خبر است؟ الان طرح گرفته ام ۳۰۰ تومان یك ساله ۳۵۰ گیگ.

كاربر دیگری هم نوشته است: افرادی كه به سرعت بالا مانند ۲۰ مگ نیاز دارند باید چه كنند؟ سرعت ۲۰ مگ ۸۰ هزار تومان قیمت گذاری شده است كه بسیار گران هست. سرعت ۲۰ مگ سرویس فیبر نوری حداقل ۲۰۰ هزار تومان تعیین شده، به چه دلیل اینقدر گران؟

سپنجی با تأكید بر اینكه یكی از شاخصه های توسعه (بر اساس داده های یونسكو، صندوق توسعه شرکت ملل و صندوق بین المللی پول) در كل دنیا سرعت دسترسی به اینترنت هست، تصریح می كند: تعرفه های جدیدی كه جهت اینترنت از سوی وزارت ارتباطات در نظر گرفته شده است است غیرمعقول، گران و مصداق بارز تضییع حقوق كاربران هست. به گفته وی در حال حاضر سرویس های حجمی اپراتورها كه در مسابقه خوبی هم افتاده بودند با تعرفه های تازه اعلامی گران تر می شود. پیش از این حجم ارائه شده است از سوی اپراتورها چیزی حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان هر سال تمام می شد، ولی با تعرفه های تازه این حدود قیمت به ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار زیاد شده است است كه این رقم نشان از زیاد کردن دو تا سه برابری قیمت حجم اینترنت در كشور است.

سپنجی تأكید می كند: از لحاظ كارشناسی و به عنوان كسی كه حداقل دو كار وسیع پژوهشی در حوزه سیاست های ICT انجام داده هست، می گویم سیم های مسی بی كیفیتی كه قدمت بعضی از آنها به وقت طاغوت باز می گردد و در كل كشور وجود دارد، حداكثر سه، چهار مگابیت بر ثانیه كشش اینترنت دارد و این یك دروغ مطلق است كه ۱۶ مگابیت اینترنت با تعرفه ای ماهانه ۸۰ هزار تومان ارائه شود.

وی معتقد است: سرعت اینترنتی كه از این خرید غیر منصفانه نصیب مشتری می شود، بسیار ضعیف است و متأسفانه تنها درآمد سرشار رگولاتوری را جهت دولت به همراه دارد و با این تعرفه های تازه جهت دریافت اینترنت، مردم و كاربران استثمار می شوند.

سپنجی می افزاید: جهت دریافت سرویس VDSL و دریافت فیبر نوری مشتریان باید حدود یك سال در صف مراكز مخابراتی بمانند تا فیبر نوری به در منزل آنها كشیده شود و با تحقیقی كه داشته ام كشیده شدن این فیبرهای نوری به داخل منزل به عهده خود مشترك و هزینه ای بالغ بر ۳۰۰ هزار تومان در بر دارد كه در مجموع با دریافت هزینه مودم حدود یك میلیون تومان جهت هر مشتری هزینه دارد تا مشتریان اینترنت با سرعت بیش از سه تا چهار مگابیت در ثانیه دریافت كنند. این استاد ارتباطات ادامه داد: این در شرایطی است كه حداكثر فاصله جهت دریافت سرعت های بالا از طریق فیبر نوری تا مركز مخابراتی، باید كمتر از ۵۰۰ متر باشد.
سپنجی با اشاره به اینكه اپراتورهای گوشی با سرویس های نسل ۳، ۴ و ۵/۴ در حال دزدی از جیب مردم هستند، می افزاید: باید از مسئولان وزارت ارتباطات پرسید به چه دلیل در برابر این دزدی سكوت كرده اند، در حالی كه این شركت ها سرویس هایشان را به صورت حجمی می فروشند در بعضی موارد، هر یك گیگ اینترنت را ۵ تا ۶ هزار تومان به مشتریان می فروشند، مگر یك گیگ اینترنت چقدر هزینه می برد؟

این استاد ارتباطات در خصوص تعرفه های جدیدی كه در آن صحبت از ۱۶ مگابیت اینترنت با قیمت ماهانه ۳۰۰ هزار تومان می شود، تصریح می كند: بر اساس تعرفه تازه هر مشتری در سال حدود یك میلیون كه چیزی حدود ۱۰ برابر قیمت قبلی هست، جهت ۱۶ مگابیت اینترنت باید پرداخت كند و این زیاد کردن بی سابقه قیمت نیاز به بررسی فنی دارد. هنگامی گفته می شود جهت رفاه مشتركان و توسعه اینترنت كار می كنیم، چطور با رشد بیش از ۱۰ برابری قیمت ها مواجه شده است ایم؟

اینترنت غیرحجمی یا دزدی از جیب مردم!

گردآوری: گروه خبر سيمرغ
seemorgh.com/news
منبع: روزنامه جوان

واژه های کلیدی: وزیر ارتباطات | سرعت اینترنت | صندوق توسعه | اینترنت | دریافت | اینترنت | خبر | اقتصادی

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
?>